Дегустаційні дні Fall Creek

 Дегустаційні дні Fall Creek

22 липня 2021 року відбувся міжнародний дегустаційний день лохини високорослої на базі демонстраційної ділянки Rosetta Garden, що знаходиться у селі Небелиця за 50 км від Києва. Holland Rosetta співпрацює з компанією Fall Creek в Україні з 2018 року.

Fall Creek – це сімейна компанія, основна база якої знаходиться в Орегоні, США. Компанія – світовий лідер з виробництва саджанців лохини високорослої з власною селекційною програмою. Fall Creek займається виведення нових сортів, які районовані для різних кліматично-демографічних умов. Після років селекції компанія відбирає декілька сортів, які підуть у виробництво, і проводить випробування у відповідних кліматичних умовах.

Для України один з найважливіших показників при випробуваннях – це морозостійкість і зимостійкість рослин. У 2019 році сорти селекції Fall Creek були внесені до реєстру сортів України. У тому ж році на базі демонстраційної ділянки Rosetta Garden, що в селі Небелиця, була закладена демонстраційна ділянка випробування. На ділянці представлені сорти Дюк, Драпер, Ліберті, Аврора, Блу Ріббон, Валор, Карго, Клокворк, Топ Шелф, Ласт Колл. Наразі Ліберті, Аврора та Ласт Колл ще не достигли. Сорти Дюк, Гурон та Драпер уже досягли повної стиглості. Блу Ріббон, Валор, Карго, Клокворк та Топ Шелф – лише перший збір. Основна мета створення цієї плантації – тестування сортів в кліматичних умовах Київської області для подальшої рекомендації сортів для промислового виробництва в Україні. Демонстраційна ділянка відкрита для відвідувачів, які мають у планах створення лохинової плантації. Також на базі плантації проходять різноманітні заходи: тренінги з обрізки, живлення та догляду.

Ось і дегустаційний день уже вдруге відбувся для виробників лохини високорослої в Україні. Цьогоріч на заході були присутні засновник групи компаній Holland Rosetta та Rosetta Agro Фредеріка Вогель, агрономічний спеціаліст компанії Fall Creek Маріуш Падевскі, а також технічні спеціалісти компанії VGB Watertechniques Кевін Хенссен та Міхай Апосту. Серед присутніх були передові виробники лохини високорослої в Україні.

В своїй вітальній промові Фредеріка Вогель розповіла, що Rosetta почала презентувати та реєструвати нові сорти лохини високорослої в Україні 10 років тому, і зараз так приємно бачити, що лохинова галузь почала розвиватися як окрема самодостатня експортна галузь в Україні. Маріуш Падевскі також привітав усіх присутніх і розповів про інноваційні сорти лохини високорослої.

Після цього відвідувачі розпочали дегустаційний день. Суть цього заходу полягає в сліпій  дегустації  сортів лохини високорослої та оцінюванні їх за такими показниками, як смак, аромат, щільність плоду та візуальна привабливість. Присутні скуштували ягоди усіх представлених сортів та оцінили їх від 1 до 3, де 3 – найвищий показник.

Потім усі бали підсумували й оголосили  «переможців» у кожній номінації. За показниками смаку та аромату «переміг» Блу Ріббон. Друге місце за показниками смаку та аромату зайняв сорт Клокворк, третє – Карго.

Після дегустації всі відвідувачі разом з Маріушем Падевскі обійшли плантацію Fall Creek. Оцінили розвиток рослин і якість плодів. Маріуш люб’язно відповів на усі запитання українських виробників і поділився досвідом закордонних колег.

Кевін Хенссен і Міхай Апосту представили систему поливу та фертигації компанії VGB Watertechniques, яка встановлена на демонстраційній ділянці. Система повністю автоматизована та потребує мінімального людського втручання. Рослини отримують стільки поживних речовин, скільки їм потрібно для оптимального росту. Це можна було прослідкувати на рослинах, які були посаджені 2 роки тому: зараз вони розвинулися у великі кущі з великими ягодами. Подача води та добрива може проводитися дистанційно за допомогою смартфона або комп’ютера. Дані про кількість внесення води та добрив також відстежуються у телефоні та можуть бути скореговані у відповідно з потребами або кліматичними умовами.

Сорт Блу Ріббон уже вкотре є беззаперечним переможцем. Блу Ріббон – це сорт селекції Fall Creek, який виведений шляхом схрещування південних та північних сортів лохини високорослої. Спеціалісти компанії не рекомендували цей сорт для вирощування в Україні, проте дослідження у Київський області показали, що сорт достатньо добре адаптувався до кліматичних умов Київщини та має непогані показники врожайності. Тому його можна розглядати для промислового виробництва у південній частині України. Друге місце за показниками смаку та аромату зайняв сорт Клокворк, третє – Карго. За показником щільності перше місце розділили Карго та Топ Шелф, інші Драпер, Валор, Блу Ріббон та Клокворк «відстали» лише на бал. У категорії «візуальна привабливість»  першість розділили Валор, Блу Ріббон та Драпер.  Другу позначку отримали Карго та Топ Шелф.

У заході взяв участь радник у галузі сільського господарства Посольства Нідерландів у Києві Рейнуд Нуйтен. Він мав змогу оцінити вклад нідерландських інвестицій у розвиток сільського господарства України, а також популяризацію ліцензованого садивного матеріалу серед виробників України, які орієнтовані на якісну продукцію, експорт і загальний імідж країни серед споживачів Європи.

Загалом захід пройшов у відкритій та дружній атмосфері, де у кожного була можність з’ясувати те, що цікавить та обмінятися досвідом.

ТОВ «Розетта Агро»

вул. Деміївська, 43, Київ, 03040, Україна

www.rosetta-agro.com

Журнал «Ягідник»

Останні статті