Дебют нової епохи: коли на столи споживачів повернеться смородина

 Дебют нової епохи: коли на столи споживачів повернеться смородина

На початку 2000-х років в одному з вітчизняних журналів вийшла стаття відомих українських селекціонерів Володимира та Кіри Копаней «Вернісаж відкриває нову епоху». Там йшлося про їхні досягнення в селекції чорної смородини, зокрема про нові сорти, створені в Інституті садівництва УААН.

Сорт Вернісаж на той час був найбільш ранньостиглим з нового рекомендованого сортименту і, як виявилося згодом, справді став одним з найбільш популярних сортів у товарних насадженнях смородини. Разом з такими сортами-хітами, як Ювілейна Копаня і Софіївська, вони разом зайняли близько 2/3 усіх промислових і аматорських насаджень цієї культури в Україні.

Та будь-який, навіть дуже збалансований для певного часу сортимент, вимагає оновлення через багато факторів: зміни клімату, вимоги до продукції, елементи технології, патогени тощо. З огляду на це, селекція, незважаючи на непрості часи, тривала. І наразі селекціонери Інституту садівництва НААН завершили сортовипробування та подали на державну реєстрацію 7 нових сортів смородини чорної, які зможуть задовольнити потреби як ягідних підприємств-виробників, так і садівників-аматорів. Першим з них був сорт Дебют, який відкриває чергову епоху української смородини…

РАННЯ ГРУПА СТИГЛОСТІ ЄДНІСТЬ (робоча назва).

Селекційний номер 99-20-16. Походження: Ювілейна Копанях Українка. Автори: О. М. Ярещенко, Я. Ю. Терещенко, К. М. Копань, В. П. Копань.

Кущ високий, напіврозлогий, стійкий до найбільш шкодочинних грибних хвороб, скороплідний, виділяється високою продуктивністю. Грона середні, щільні. Ягоди великі (середньою масою 1,8 г, більші – до 2,6 г), одномірні. Шкірочка середньої товщини, еластична. Дегустаційна оцінка – 8 балів.

Переваги: ранньостиглість, висока продуктивність, десертний смак.

Недоліки: рекомендовано збирати гронами через частково присутній мокрий відрив.

Сорт орієнтований переважно для аматорського ринку та дрібнотоварного вирощування з ручним збиранням врожаю. Вже набуває популярності серед садівників-аматорів.

СЕРЕДНЯ ГРУПА СТИГЛОСТІ СІАНА (робоча назва).

Селекційний номер 01-1-9, Ювілейна-2. Походження: Ювілейна Копанях 88-14-16. Автори: О. М. Ярещенко, Я. Ю. Терещенко, К. М. Копань, В. П. Копань.

Кущ середній, напіврозлогий, стійкий до найбільш шкодочинних грибних хвороб, скороплідний, виділяється високою продуктивністю. Грона середні, щільні, густо розміщені на пагоні. Ягоди великі (середньою масою 1,4 г, більші – до 2 г), одномірні. Шкірочка середньої товщини, міцна, з сухим відривом. Дегустаційна оцінка – 7 балів.

Переваги: висока продуктивність, виняткова жаро- та посухостійкість, умовно придатний до механізованого збирання врожаю.

Недоліки: на дорослих кущах частина пагонів лягає під навантаженням врожаю, що ускладнює збирання комбайном; вимагає періодичної формуючої обрізки.

Сорт особливо перспективний для створення насаджень у південних регіонах зі спекотним кліматом, а також в органічних технологіях вирощування.

Автори: Олександр Ярещенко, заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН, канд. с.-г. наук, селекціонер із ягідних культур, Яна Терещенко, старший науковий співробітник лабораторії селекції та технологій вирощування ягідних культур ІС НААН, канд. с.-г. наук.

Ознайомитись з повним текстом статті можна у журналі “Ягідник” №1 (17).

Оформити передплату на журнал «Ягідник»:

• за тел. +38 096 491 66 92, +38 068 513 31 87;

• e-mail nti.sad@gmail.com, sad2017@ukr.net.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *