Чи всі наслідки карантину через коронавірус будуть негативними для українських ягідників – думки експертів

 Чи всі наслідки карантину через коронавірус будуть негативними для українських ягідників – думки експертів

Тема коронавірусу наразі є топовою для всіх ЗМІ України та світу: стрімке розповсюдження, відсутність вакцини та чітких прогнозів подальшого розвитку ситуації.

Експерти наперебій оцінюють ймовірності впливу ситуації на розвиток різних секторів, в том числі й аграрного.

Експортери вже заявляють про труднощі з поставками, імпортери кажуть про перебої з доставками товару. Який же вплив ситуація з коронавірусом матиме на розвиток українського сектору ягід, та чи всі її наслідки будуть негативними для сегмента?

За словами Ірини Кухтіної, Президента Асоціації «Ягідництво України», на сьогоднішній день можна з впевненістю сказати одне: ягідним господарствам доведеться дуже швидко змінювати плани та підлаштовуватись під реалії сьогодення.

«Перш за все варто зазначити, що ягідний сезон в Україні тільки но повинен розпочатися, а саме цей факт поки що можна вважати ключовим. Проте, вже сьогодні гравці ринку готуються до того, що сезон 2020 року буде одним з найскладніших. В першу чергу це пов’язане з неконтрольованістю ситуації  навколо коронавірусу, що знижує можливість робити прогнози розвитку сектора, а відповідно й планувати роботу. Крім того, через логістичні перебої можуть виникнути проблеми з постачанням імпортного посадкового матеріалу та добрив тощо, в зростання курсу валют призведе до їх здорожчання. Більше того, затримка із внесенням добрив може мати болючі наслідки», – коментує ситуацію Ірині Кухтіна

Проте, деякі гравці ринку поки кажуть, що працюють й надалі, проте погоджуються: головна проблема в тому, що прогнозувати подальший розвиток ситуації майже неможливо.

 «Враховуючи специфіку нашого бізнесу, в нас поки серйозних проблем не виникало: продукти харчування, в тому числі й перероблені ягоди, купували стабільно. Однак ми не виключаємо, що вже найближчим часом ми можемо відчути й на собі наслідки карантину у вигляді перебоїв з логістикою. Тим не менш, доки ми не розуміємо всієї глибини проблеми, ми поки не маємо наміру переглядати плани», – каже Іван Калінін, Директор компанії «Атлас Експорт»

«Навіть не знаю, чого очікувати, – каже в свою чергу  Олег Базюк, співзасновник розсадника «Долина Агро», -Поки поставки саджанців йшли, адже через рослини вірус не передається, але проблеми з логістикою вже даються взнаки…Щодо працівників, ми закупили температурні датчики, антисептики… Вимірюємо температуру всім працівникам щоранку, якщо навіть ледь підвищена – відправляємо додому. Але по людям така ситуація вдарить однозначно».

«Труднощі, пов’язані із карантином, та ситуацією навколо коронавірусу, безперечно будуть. Більше того, вони вже є і мають неабиякий вплив. І це не тільки девальвація гривні і відповідне здорожчання всіх імпортних ресурсів напередодні сезону. Це й питання із здоров’ям персоналу, із проблемами з пересуванням навіть всередині країни. А найголовніше – це тотальна нестача інформації. Наразі уряд тільки прийняв рішення про введення карантину, а як саме повинен діяти бізнес в цій ситуації – ніхто не пояснює. В такій ситуації спланувати сезон майже неможливо!», – констатує Олег Науменко, директор та співзасновник СВК «Ягідки».

В той же час Ірина Кухтіна не виключає, що реальні перспективи можуть бути менш песимістичними і навіть зіграти на руку українським виробникам ягід в певному сенсі.

«За прогнозами експертів, поліпшення ситуації в Україні не слід очікувати раніше кінця травня-початку червня. Деякі фахівці навіть схиляються до того, що спад спалаху захворювань в Україні та ЄС буде помітний ближче до середини літа. Таким чином варто очікувати труднощі з перетинанням кордонів для сезонних працівників, отже, багато з них будуть вимушені шукати роботу вдома. З іншого боку, поки невідомо, як буде розвиватися ситуація с самій Україні. Якщо карантин буде прологовано до кінця квітня, під питанням опиниться збір ранньої суниці в теплицях південних областях», – каже експерт.

За словами гравців ринку, саме з цього приводу польські фермери вже б’ють на сполох. В соціальних мережах та профільних групах в месенджерах вони виказують побоювання, що через ситуацію з коронавірусом нестача сезонної робочої сили цього сезону буде не просто помітною, а катастрофічною!

«Водночас не варто забувати, що в кожної медалі дві сторони. Рада уже прийняла закон для підтримки бізнесу в умовах карантину, що має пом’якшити удар, спричинений карантином. Більше того, зниження курсу гривні в майбутньому може надати додаткову підтримку експорту, адже зробить нашу продукцію більш конкурентоспроможною в ціновому плані. Звісно ж, якщо кордони до того часу відчиняться», – додає пані Кухтіна.

Джерело: http://uaberries.com.ua/

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *