Чорна смородина: авторські технології та вино від Лимаря

 Чорна смородина: авторські технології та вино від Лимаря

Олексій ЛИМАР займається фермерством майже 30 років, зокрема вирощує чорну смородину. Аби отримати гарний врожай екологічно чистої ягоди, фермер розробив власні технології посадки і догляду за кущами. Про досвід, улюблені сорти, особливості вирощування смородини, а також виготовлення вина Олексій Лимар розповів журналістам «Ягідника».

Хоча під ягідники в господарстві Олексія Лимаря відведено невелику ділянку – лише 4 із 72 га загальної площі, проте для улюблених культур тут місця вистачає. Фермер вирощує чорну смородину, порічку, аґрус. Окремий напрям його діяльності – виробництво саджанців. Із 1992 року, відколи Олексій започаткував у господарстві ягідництво, він випробовував різні схеми висаджування кущів, порівнював їх і врешті-решт напрацював свою технологію посадки смородини.

Всі книжки і садівники кажуть, що смородину потрібно садити на 5–6 сантиметрів нижче, ніж вона росла в розсаднику. Насправді чим глибше посаджена смородина, тим краще вона захищена від посухи, – вважає він. – Моя технологія така: викопую саджанець, обрізаю від кореневої шийки на 40 сантиметрів пагонів, яких залишається від 3 до 5. Це оптимальний
саджанець. Далі готую яму 40х40х40 сантиметрів. Саджанець ставиться на дно, зверху залишається 5–6 сантиметрів пагонів, по 2–3 брунечки на кожному. Засипаю кущ верхнім шаром ґрунту, нижній шар розкидаю по площі. Коли загортаю землею, розсуваю пагони таким чином, щоб верхівки одна від одної були на відстані 20–30 сантиметрів по колу. У результаті такого висаджування отримую кущ діаметром 40–50 сантиметрів (до 5 мінікущиків у великому кущі). Висаджувати за класичною технологією, коли всередині куща доводиться вирізати пагони, надто складно. Далі на закопаних частинах пагонів додаються корені. За рік на кущах виростає по 2 нульові пагони. Тобто якщо було 3 пагони, то виростає 6, а де було 5 пагонів – стає 10. На другий рік плодоношення такий кущ дає 60–70% максимального врожаю, тобто в максимальну врожайність він вступає на рік раніше. Зазвичай це відбувається на третій рік.

Такі кущі дають велику, гарну ягоду. Звісно, якщо додати їй належне живлення. З весни (перша декада квітня) і до середини літа – початок червня та липень – фермер підгодовує кущі комплексними добривами. Окрім цього, підживлює кущі мікроелементами, використовує біогель, а разом з ним – препарати харківського виробника НФП «Медбіоком, ЛТД» Біоглобін та рідку живу форму Метаризину. У догляді рекомендує мульчування соломою, а в міжрядді – травою або чорним паром.

Без мульчування кущі квітнуть на 3–5, а інколи й на 10 днів пізніше, – каже фермер.

Крім того, це дає можливість уникнути весняних приморозків. Якогось року, пригадує фермер, залишив насадження незамульчованими, а смородина цвіла якраз у приморозки, коли було до -5 °С, то втратив у врожаї: ягоди визріли пустуваті, а нижні взагалі пропали.

Продовження читайте у друкованому номері журналу. Ознайомитися зі змістом видання, а також придбати його ви зможете тут.

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:
+38 (0362) 60 88 21,
Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126
Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692
або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті