Чому вирощування ожини в Україні є перспективною справою

 Чому вирощування ожини в Україні є перспективною справою

Попри те, що ожину в Україні досі вважають нішевою культурою, її вирощування у промислових масштабах щороку практикує все більше ентузіастів ягідівництва. І ті, хто зважився зайнятися саме ожиновим бізнесом, переконують у перспективності цієї справи. У тому, що ожина чи не найвигідніша ягідна культура, не має жодного сумніву й керівник особистого підсобного господарства «Павлівські» Михайло ПАВЛІВСЬКИЙ. У селі Веселе, що в Бериславському районі на Херсонщині, власники сімейного підприємства вирощують ожину на семи з половиною гектарах. Відтоді, як захопилися цією справою, встигли переконатися, що за умови правильного підходу до господарювання особливих труднощів у процесі вирощування ожини не виникає, а на отриманий врожай є попит і в Україні, і за кордоном.

ВІД ВИНОГРАДУ ДО ОЖИНИ

– Взагалі ожина – культура, яка ростиме всюди, хіба що болотиста місцевість для її вирощування не годиться, – зауважує Михайло Павлівський. – Щоправда, наше господарство починалося не з цієї культури, а з винограду. Заснували ми його у 2002 році, об’єднавши ті земельні паї, які отримали після розпаду колгоспів. Тоді разом з дружиною та кумами вирішили займатися вирощуванням винограду. У підсумку створили чималу колекцію кращих світових сортів цієї культури, з них вибрали 5 гібридних форм винограду і їх вдосконалюємо.

Ожинова плантація в ОПГ «Павлівські» починалася з двох кущів цієї культури. У ті часи ожина на Херсонщині була ягодою не надто відомою – подекуди її навіть плутали з шовковицею, пригадує керівник господарства. Однак з роками ожинові насадження поступово розширювали, а водночас росла й популярність цієї ягоди.

– Зараз маємо 7,5 гектара ожини, а також майже 8 гектарів насаджень винограду. Вирощуємо також суницю садову, проте площі під цією культурою варіюються, оскільки суниця росте в міжрядді винограду – у теплиці та відкритому ґрунті. У теплиці, де висаджений виноград, застосовуємо гідропонну технологію на субстраті. У відкритому ж ґрунті міжряддя винограду широкі – 3,5 метра, тож по центру садимо ще два рядки суниці садової. Така технологія позитивно впливає на стан насаджень винограду, оскільки під час поливу суниці вологу водночас отримує й виноград. Відповідно, активніше розвивається коренева система, що позитивно впливає і на стан наземної частини. У результаті завдяки поливу отримуємо більший врожай, – розповідає Михайло Павлівський.

В Україні є попит на ожину, стверджує Михайло Павлівський. Головне – вирощувати красиву ягоду, тобто якісний товар. Господарство має угоди з маркетами, куди й реалізується зібраний врожай. Також формуються гуртові партії на експорт – українську ожину постачають у Білорусь.

– Маємо сучасне холодильне устаткування – встановили чотири холодильники, останній з яких ми замовили разом з обладнанням у компанії  «РалкоТехник». Холодильне обладнання для ягід має свої нюанси. Зібрана ожина спочатку потрапляє у камеру попереднього охолодження, а згодом – в основну. Щоб здобути досвід, ми відвідали багато країн і зрозуміли, що спочатку потрібно не охолоджувати ягоду, а «витягати» з неї повітря, тому і компанію постачальника обрали з міжнародним досвідом. Ще одне важливе правило якості полягає в тому, що чим раніше після збору ягода була охолоджена, тим краще. Зрештою, у цьому немає нічого складного, достатньо лише діяти за правилами і ставитися до справи професійно, – вважає очільник господарства.

Дарина ДУБИНКА

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

+38 (0362) 60 88 21,

Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126

Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com

Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net

Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті