Чому потрібна обрізка для чорниці високорослої

 Чому потрібна обрізка для чорниці високорослої

Чорниця високоросла (лохина) – одна з небагатьох ягід, доступних у Польщі впродовж усього року. Найбільший її продаж збігається з часом збирання врожаю: в літні місяці лохина на нашому ринку найсвіжіша, з найкращим ароматом. Щоб цього досягти, необхідно починати працювати з рослинами ще взимку. Саме тому обрізка кущів – це одна з найважливіших агротехнічних операцій на насадженнях лохини.

Терміни обрізки дуже важливі

Найкращий час для обрізки та формування кущів – зимово-весняний період (січень – середина березня), коли рослини перебувають у стані спокою. Кущі лохини можна починати обрізати після збирання врожаю і до початку наступного вегетаційного періоду. Але з точки зору якості та кількості врожаю, найкращий час для обрізки – період спокою рослин. Пізня обрізка дає змогу виявити та видалити пагони, пошкоджені зимовими морозами. Пізньої осені більшість компонентів клітинного соку переміщується до основи куща та коріння рослини. Під впливом осінніх холодів у клітинному соку утворюється більше антоціанів, перед опаданням листя в ньому зупиняється процес фотосинтезу, а хлорофіл (зелений пігмент) перестає вироблятися. Починається процес знебарвлення і відмирання листя. Частина компонентів соку залишається в клітинах здерев’янілих пагонів, але більшість потрапляє до основи куща. Внаслідок цього процесу активізуються механізми, відповідальні за формування морозостійкості, і на копичується енергія, необхідна для «старту» ранньою весною. Саме тому можна стверджувати, що підживлення кущів лохини починається вже з попереднього сезону. З цієї причини обрізка восени може підвищити ризик підмерзання деяких пагонів, а також негативно вплинути на активний ріст рослин навесні. Також не рекомендується проводити обрізку занадто пізно: під час весняної бутонізації, після початку вегетації або цвітіння. Це може спричинити ослаблення рослин у цьому році, затримку росту нових пагонів, зниження сили їхнього росту і, зрештою, зменшення врожаю. Треба пам’ятати, що ці процеси також впливають на якість плодів улітку й наступного сезону.

Управління енергією

Основна причина щорічної обрізки лохини, як і наша основна мета виробництва, – це високі врожаї та хороша якість ягід. Додатковим аргументом є легкий збір плодів та одночасність дозрівання, а отже, менші витрати під час збору. Лохина високоросла схильна до надмірного плодоношення, і це проявляється за умов недостатньої обрізки або її відсутності. Занадто багато квітів дають велику кількість дрібних плодів у другій половині періоду дозрівання, які складно реалізувати на ринку за прибутковою ціною. У такому разі рослина використовує більше енергії, ніж може виробляти, через фізіологічні процеси. А це означає, що плоди в другій фазі дозрівання мають нижчу якість (вони менші, зі значно нижчим рівнем цукрів та обмеженим часом зберігання), особливо в спекотне літо або при недостатньому поливі насаджень. Надмірна кількість плодів також обмежує ріст нових пагонів і, як наслідок, призводить до зниження врожаю в наступні роки…

Маріуш ПАДЕВСКІ, технічний консультант FallCreek Europe,

Валерій ЛЯШИНСЬКИЙ, технічний директор «Розетта Агро»

Продовження статті читайте у журналі «Ягідник» №5 (16), 2019. Придбати журнал ви можете як паперовому варіанті, так і в електронному.

Охочі отримувати журнал увесь рік можуть оформити передплату. Ви можете звернутися:

• за тел. +38 096 491 66 92, +38 068 513 31 87;

• через e-mail nti.sad@gmail.com, sad2017@ukr.net.

З вами зв’яжеться менеджер проекту і оформить замовлення.

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті