CaTs® – нове рішення у живленні

 CaTs® – нове рішення у живленні

Унікальна формуляція кальцію вже в Україні

Особливістю кальцієвих добрив є те, що вони мають багато обмежувальних факторів у застосуванні та зберіганні. Наприклад, закупорювання систем фертигації або випадання в осад при відносно високих температурах. До того ж більшість кальцієвих добрив містять хлориди й нітрати, що в першому випадку неприйнятно для значної кількості культур. Наприклад, досить чутливими є ягідні. В другому випадку нітратний залишок значно звужує варіанти використання добрив. З іншого погляду, пошук засобу живлення, який би не мав цих та інших проблем, приводить агровиробників до продукту CaTs® (Тіосульфат кальцію). Одночасно з відсутністю вищезазначених вад цей препарат має ще й декілька переваг. Наприклад, допомагає зменшити втрати азоту у вигляді аміаку та нітратів при внесенні азотних добрив та збільшити частку доступного фосфору. В цьому матеріалі ми детально розглянемо особливості дії CaTs® та розберемо правила його використання.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПРЕПАРАТ І ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ

CaTs® – це рідке кальцієве добриво на основі тіосульфатів, яке створили фахівці компанії Tessenderlo Kerley (Бельгія) у вигляді прозорого розчину без хлоридів і нітратів. Літр CaTs® містить 105 г кальцію (CaO) і 312 г сірки (SО3 ). Однак слід врахувати, що значна кількість кальцію урохомлюється цим продуктом при внесенні у ґрунт. Офіційним дилером цього продукту в Україні є компанія «Біохім Агро» (EFT Group). Добриво можна застосовувати в будь-яких способах зрошення, зокрема крапельне, спринклерне, заливне тощо.

Також препарат добре підходить для позакореневого підживлення різних сільськогосподарських культур. Важливо, що CaTs® досить непогано змішується з іншими добривами і пестицидами. Звичайно, що перед приготуванням робочого розчину буде правильним перевірити бакову суміш на сумісність. Під час додавання CaTs® агровиробник має змогу робити індивідуальні суміші та концентрацію під конкретну культуру та технологію.

Під час приготування робочого розчину, послідовність додавання компонентів повинна бути такою: вода, пестицид, CaTs® та/або інше добриво, кондиціонер води. Робочий розчин, у якому одним з компонентів є CaTs®, не слід підкислювати нижче pH 6,0. CaTs® не слід змішувати з добривами, що містять фосфати, сульфати, а також тіосульфат амонію.

ПЕРЕВАГИ ПРЕПАРАТУ

  • Важливо, що через листкову поверхню засвоюється тільки дві форми сірки – діоксид (SO2) та тіосульфатна форма (S2 O3).
  • Цікава особливість продукту CaTs® – його можна використовувати не тільки для корекції живлення таких елементів, як кальцій та сірка, а й як кондиціонер ґрунту. Особливо хороші результати отримують на засолених ґрунтах з високим рівнем pH, зокрема покращується інфільтрації води. Препарат сприяє промиванню шкідливих солей, наприклад, натрію, з ґрунту. CaTs® кондиціонує ґрунт шляхом хімічного розпушування колоїдів ґрунту, покращуючи його фізичні характеристики (структуру та ущільненість) й інфільтрацію води. Розчинний кальцій негайно починає працювати, витісняючи солі натрію.
  • Важливо розуміти, що за внесення CaTs® урохомлюється значна кількість кальцію, орієнтовно 15 кг на 100 кг продукту. До того ж тіосульфат повільно окислюється протягом двох-трьох тижнів та слугує джерелом пролонгованої сірки для рослин.
  • Хімічний склад тіосульфату, який розробили фахівці Tessenderlo Kerley, допомагає зменшити втрати аміаку під час внесення азотних добрив, завдяки інгібуванню уреази, і також суттєво зберігає нітратну форму азоту від промивання, сповільнюючи процес нітрифікації.
  • Препарат переводить у розчині форми інші поживні речовини в ґрунті, включно з калієм, магнієм, залізом та марганцем, роблячи їх більш доступними для культурних рослин.
  • Особливо актуальною є здатність тіосульфату кальцію вивільняти зв’язаний фосфор (Р), переводячи його у доступні водорозчинні форми. Так, під час внесення тіосульфатів, залежно від концентрації, кількість доступного фосфору збільшується на 200 % у порівнянні з контролем (без внесення тіосульфатів). Це дає змогу ефективно використовувати весь потенціал ваших ґрунтів та добрив. (на основі даних дослідів з тіосульфатами інноваційного центру розробок добрив Tessenderlo Kerley).
  • CaTs® має доволі широкий спектр застосування, зокрема в садівництві, ягідництві, овочівництві, рослинництві, для вирощування декоративних культур, тепличному виробництві, гідропонній та горшковій культурі тощо. З технічного погляду, під час внесення CaTs® відсутні ризики закупорювання систем фертигації, а низька температура кристалізації надає широкий спектр температур для внесення та зберігання.

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Рішення щодо внесення будь-яких добрив приймають на основі низки аналізів, зокрема ґрунту, листка тощо. CaTs® – продукт, який можна вносити на будь-якій стадії розвитку культури, якщо це доцільно як агротехнічно, так і фізіологічно. Суттєвою перевагою цього продукту є відсутність хлоридів і нітратів, що важливо для садівництва та особливо ягідництва.

Є періоди для різних садово-ягідних культур, в які найбільш доцільно застосовувати CaTs®.

  • Суниця садова, культура яка потребує значної кількості кальцію, однак ближче до періоду дозрівання ягоди потрібно мінімізувати використання азоту. Адже з одного боку, високий вміст азоту погіршує якість ягоди, знижує стійкість до гнилей, з іншого – вміст нітратного азоту в ягоді суниці є чітко реглементованим показником. Саме в цей період CaTs® є цінним рішенням для застосування як для фертигації, так і для обприскування.
  • Лохина високоросла – культура, яка має багато особливостей у вирощуванні. Є багато технологічних проблем, які CaTs® дозволяє вирішити у вирощуванні цієї ягоди. Наприклад, препарат одночасно вносить кальцій та підтримує належний рівень кислотності ґрунту. CaTs® є фізіологічно кислим добривом завдяки високому вмісту тіосульфатної сірки.

Оптимальним джерелом азоту для лохини є амонійна й амідна форми цього елементу. Нітратна форма хоча і є допустимою, але не бажаною, і тут CaTs® – дієве рішення, адже не має нітрату у складі, і до того ж сповільнює перетворення амідної та амонійної форми до нітратної. Для лохини як культури з багаторічними надземними органами важливо вчасно зупинити вегетацію для визрівання деревини і диференціації бруньок. Тому безазотні форми добрив у другій половині вегетації є найбільш технологічно коректними. На лохині CaTs® в Україні використовували в господарствах «Беррі Крафт» та «Дюк і К» (Житомирська область) впродовж вегетаційного сезону 2021 року від початку травня до кінця липня. Препарат вносили у нормі 6–8 л на гектар раз на тиждень. Згідно з результатами листкової діагностики, рівень забезпечення кальцієм, фосфором та магнієм були на високому рівні, попри низький вміст у ґрунті та відносно невисокі норми внесення цих елементів протягом сезону.

  • Для багатьох садових культур, зокрема яблуні, CaTs® є оптимальним рішенням для обприскування, особливо на початку другої половини вегетації, завдяки низькому сольовому індексу, низькій токсичності у порівнянні, наприклад, із використанням хлористого кальцію (CaCl2 ).

НОРМИ ВНЕСЕННЯ ТА ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ

Завдяки низькому сольовому індексу, продукт можна вносити високими дозами за один полив, що особливо цінно, коли є надмірна зволоженість ґрунту або ж навпаки, потрібно провести кондиціонування ґрунту. Звичайно, що кількість продукту також обумовлюється агрономічними аналізами. Тому норми одноразового внесення знаходяться в широкому діапазоні значень:

1. Крапельний полив: від 5–6 л/га до 50–70 л/га і вище за одне внесення, але звичайно слідкуємо за показником ЕС.

2. Листове внесення (обприскування): від 5 до 15 л/га і вище за одне внесення, залежить від чутливості культури на сірку, бакової суміші, індивідуальної особливості сортів окремих культур. Наприклад, потрібно бути обережним з сортами яблуні, які мають схильність до оржавлення, такі як Голден і Гала.

3. У ролі кондиціонера для поліпшення структури ґрунту: дози від 100 до 350 л/га разом із поливом. Слідкуємо, звичайно, за ЕС, якщо на ділянці, де проводиться внесення, в даний момент росте культура.

4. Досить специфічним напрямом використання CaTs® може бути проріджування цвіту садових і ягідних культур, для яких цей процес є доцільним. Звичайно, норма та строки є дуже індивідуальними як для культури, так і для окремого сорту. Орієнтовний діапазон для використання становить 40–80 л на га.

Артур СІЖУК, технолог з ягідних культур компанії «Біохім Агро» (EFT Group),

Євген ЛУГОВСЬКИЙ, менеджер-агроном Tessenderlo Kerley

Контакти: ексклюзивний дилер на ринку – «Біохім Агро»: +38 (096) 717 47 55, biochem.agro.ua@gmail.com

ТОВ «ЕФТ ПЛЮС», вул. Велика Кільцева, 4-в, Київ, 08130, (044) 333-33-45, (067) 505-51-21, eft.urraine@gmail.com

Більше матеріалів безкоштовно читайте в журналі «Ягідник» № 5-1 тут.

Аби придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік (у 2023 році буде 5 випусків) або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше господарство, підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення у журналах чи на сайтах («Ягідник»«Садівництво і Виноградарство. Т.І.», «Напої. Технології та Інновації»).

Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22rnadia@ukr.net

Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.

Анна Панкратенкова, менеджер, +38 097 759 25 83, +38 095 607 09 04, reklama.nti@gmail.com

Все буде Україна!

Журнал «Ягідник»

Останні статті