«Уманська фруктова компанія» накрила черешні протиградовою сіткою
Боротьба з контрафактом: питання моралі чи фінансування організованої злочинності?

Олександр Пахаренко, директор «Українського альянсу боротьби з підробками та піратством», ексклюзивно для «Економічної правди» підготував експертну думку щодо питання боротьби з контрафактом.
Зокрема, експерт зазначив, що держава, яка не бореться з контрафактом, не просто “не захищає права інтелектуальної власності”, а, фактично, підтримує тіньовий бізнес (завдаючи збитків чесному бізнесу, який платить податки) та фінансує організовану злочинність.
У матеріалі автор констатував, що проблема — є, законодавство — є, міжнародні зобов’язання — є, результативності митних заходів щодо захисту прав інтелектуальної власності — немає. Що треба, щоб вона з’явилася?
Відповідь бачиться з трьох складових.
Перше. Змінити кут зору на проблему. Це ще називають «політична воля». «Боротьба з контрафактними товарами є державним пріоритетом» — такий постулат має бути закріплений законодавчо.
Друге. Запровадити на митниці сучасний інструментарій для виявлення контрафакту та автоматизації взаємодії правовласників, митників та декларантів при призупиненнях. У цьому можуть допомогти розроблені міжнародними партнерами EU4PFM та TAPAS нові програмні продукти. Така діджиталізація дозволить налагодити ефективну роботу митних та правоохоронних органів у цій сфері в тісній співпраці з правовласниками.
Третє. Відслідковувати весь логістичний ланцюг введення в обіг товару, що підозрюється у порушенні прав ІВ. Для цього запровадити обов’язок суб’єктів господарювання при реалізації будь-якого імпортного товару на українському фізичному ринку та в Інтернеті мати копію декларації, за якою такий товар був імпортований. Це надасть можливість контролюючим органам відслідкувати правомірність імпорту будь-якого товару в Україну.
Читайте також: Как не приобрести подделку – советует Александр Пахаренко, партнер патентно-правовой фирмы «Пахаренко и партнеры»