Боротьба з грибковими захворюваннями ягід – запорука хорошого врожаю

 Боротьба з грибковими захворюваннями ягід – запорука хорошого врожаю

Який би канал збуту не обрав український виробник ягід, головним фактором успішності його бізнесу  залишається якість вирощених плодів. Адже ринок потребує продукції високого ґатунку, яка б могла довше зберігатися, добре переносила транспортування. Промислове виробництво ягід потребує підвищеної уваги до захисту рослин і плодів від шкідників та хвороб, які можуть завдати значного збитку господарству. Про сучасні технології ягідництва в боротьбі з найпоширенішими грибковими захворюваннями ягід і альтернативні засоби захисту рослин учасникам IV Міжнародної науково-практичної конференції «Ягідництво і переробка: технології та інновації», що відбулась у Львові, розповів Ігор ЧАЙКА, керівник відділу продажів та маркетингу ТОВ «Агрітема».

ДБАЄМО ПРО КОРІНЬ: АЛЬТЕРНАТИВА ХІМІЧНИМ ЗЗР

Попит на здорову, або ж органічну ягоду, безпечну для споживання, постійно зростає. Тож все більше виробників засобів захисту акцентує увагу не лише на ефективності препаратів, а й на їхній безпечності як для середовища, так і для покупця.

– Один із найпопулярніших препаратів, представлених компанією «Агрітема» саме для ягідників, – це препарат Райс Пі® на основі бактерії Bacillus amyloliquefaciens, який містить спеціально селекціонований штам – IT45. Ці бактерії добре заселяють кореневу систему більшості сільськогосподарських культур, вони зареєстровані на всіх ягідних, плодових, овочевих, зернових, бобових та технічних культурах. Дія препарату така: бактерія, заселяючи кореневу систему, виконує функцію пробіотика, вона виділяє метаболіти росту і стимулює розвиток ефективної кореневої системи. Заселена коренева система не уражається іншими патогенами, витісняє їх і в точці росту виділяє фітогормони – ауксини, цитокініни, які стимулюють її розвиток. Коренева система рослин, оброблена цими препаратами, потужніша в півтора разу, на ній багато мікроволосинок, і вона краще поглинає воду та поживні речовини, а ще своїми виділеннями розщеплює недоступні сполуки фосфору, – розповідає Ігор Чайка.

За словами експерта, на кожному гектарі в орному шарі ґрунту міститься від 1,3 до 5,4 тонни фосфору. Основна маса фосфору міститься в ґрунті  формі мінеральних і органічних сполук, недоступних для рослин. Саме бактерія Bacillus amyloliquefaciens вивільнює фосфор. Якщо її застосовувати разом із фосфорними добривами, можна збільшити засвоювання фосфорних добрив до 70%.

БОРОТЬБА З ГРИБКОВИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ ЯГІД: ЯК ПРАЦЮЄ ҐРУНТОВИЙ ГРИБ

Біологічний фунгіцид ПРЕСТОП®, що містить ґрунтовий гриб Clonostachys rosea, – найпродуктивніший у лінійці біологічних засобів захисту, який застосовують в багатьох ягідних господарствах України.

– Ґрунтовий гриб Clonostachys rosea живе в органічних рештках, що розкладаються, всіх типів ґрунтів. Науковці компанії Lallemand пішли далі й виділили з нього найпродуктивніший штам J1446, який успішно бореться із захворюваннями ягід, як-от сіра гниль, дидимела, фузаріоз, ризоктоніоз, фітофтороз та інші кореневі гнилі, – зауважує Ігор Чайка і додає, що цей препарат дозволений для використання на полях органічного землеробства, на яких вирощують полуницю, малину, лохину та органічні овочі, й абсолютно безпечний для людей, бджіл, меду і природи в цілому.

ПРЕСТОП® має чимало переваг: він працює при будь-якій pH (найефективніший – від 5 до 7,5), виживає у ґрунті, торфі, мінеральній ваті, гідропонних й інших середовищах та працює при температурі від +10 до +35 °C. Препарат колонізує різні частини рослин: листя, корінь і тичинки квітки. Через годину після обприскування гриб фізично фіксується на культурі, і вже через декілька годин після обробітку починає знищувати патогенні гриби. Крім того, він має перевагу, отриману з погляду трофічної та просторової конкуренції.

Дія препарату ПРЕСТОП®:

  • Обмежує розвиток і колонізацію коренів рослин патогенними грибами.
  • Діє як гіперпаразит, руйнуючи клітинну стінку патогена.
  • Виробляє метаболіти, які пригнічують патогени рослин.

Ігор Чайка розповів, що торік дію препарату ПРЕСТОП® досліджували в кількох українських господарствах, котрі вирощують різноманітні ягідні культури:

– Вплив Престопа на сіру гниль порівнювали з роботою українських та закордонних засобів захисту – хімічних та біологічних. Наш препарат показав кращу ефективність, навіть порівнюючи з хімічними засобами. Позитивні показники були зафіксовані не лише під час росту кущів ягід на плантаціях, а й після того, як ягоду закладали на зберігання. Препарат суттєво знизив кількість уражених ягід, втрату ваги (усушку) та подовжив термін зберігання. Додам, що ПРЕСТОП® дуже гарно контролює втому ґрунту: коли на одній площі вирощують одну й ту ж культуру декілька років, у землі накопичуються хвороби, які теж можуть завдати шкоди рослинам. Препарат має декілька переваг перед найпопулярнішими хімічними фунгіцидами, зокрема: абсолютно не викликає резистентності, не має терміну очікування та шкідливих залишків.

ВПЛИВ ОСМОПРОТЕКТОРІВ НА ЯКІСТЬ ЯГІДНОЇ ПРОДУКЦІЇ ТА ТЕРМІН ЇЇ ЗБЕРІГАННЯ

Будь-яка рослина схильна до впливу зовнішніх чинників, стресів: вплив температур, вологи, надлишок чи дефіцит живлення, фізіологічні фактори можуть стати причиною погіршення ситуації в полі чи теплиці. Упродовж часу дії стресу активність генів, характерних для клітин у нормальних умовах, падає, а активність антистресових генів зростає. Під час такого несприятливого процесу клітини змінюють свою форму. Клітинна стінка звужується або розширюється і, відповідно, на ній з’являються тріщини, через які в рослину потрапляють усілякі патогени.

– Ефективно контролювати стресові ситуації на ягіднику можна за допомогою препарату IntraCell®. Це природний кристалізований і очищений Гліцин бетаїн, найбільш потужний осмопротектор у рослинному світі, максимальна концентрація якого зберігається в рослині від 2 до 4 тижнів, – розповідає Ігор Чайка. – Продукт сприяє збереженню вологи, засвоєнню макро- і мікроелементів рослинами, є стимулятором росту, осмопротектором, який відновлює осмотичний баланс усередині

рослинних клітин і тканин. IntraCell® проникає в клітини за 24 години та регулює цей самий баланс рослин, залишаючись активним щонайменше 21 день. З його допомогою можна ефективно контролювати розвиток рослини у період заморозків, посухи і спеки, надмірних опадів чи застосовувати для зниження післядії пестицидів. У результаті отримаємо покращену здатність рослин абсорбувати та ефективно зберігати воду з ґрунту, більшу витривалість клітин і підтримання нормального обміну речовин за стресових умов, а також прискорення мобілізації кальцію та мікроелементів.

«Агрітема» – постачальник проривних біоінновацій. Із 2005 року компанія представляє унікальні продукти для захисту рослин, а з 2014 року постачає в Україну засоби захисту рослин від відомого світового виробника біопрепаратів Lallemand, з яким активно співпрацює. Нині «Агрітема» – надійний постачальник мікробіологічних препаратів: біофунгіцидів, біостимуляторів росту та антистресантів, що виготовлені на основі мікроорганізмів для сільського господарства

До речі, усі препарати можна використовувати під час зрошення або поливу чи просто розпорошувати їх на поверхні ґрунту, додавати до ґрунту або субстрату й обприскувати ними рослини у процесі вегетації.

Світлана Мельник

Контакти:

вул. Антоновича, 23, оф. 2, м. Київ, 03150

Тел.: +38 (050) 388-00-20, +38 (044) 355-70-55

e-mail: office@agritema.com

www.agritema.com

Журнал «Ягідник»

Останні статті