Біологічні особливості малини та фактори зовнішнього середовища

 Біологічні особливості малини та фактори зовнішнього середовища

Малина – одна з популярних ягідних культур як при промисловому вирощуванні, так і на невеликих присадибних ділянках, де вона займає значні площі і гарно плодоносить у більшості європейських країн, Канаді, Австралії, Новій Зеландії, азіатських країнах. Широкий ареал і велика популярність малини пояснюються її значними перевагами перед іншими культурами.

Автор – Тетяна КОРОСТАШІВЕЦЬ, садівниця-ягідівниця, яка на практиці вишукує найоптимальніші схеми посадки, живлення й захисту плодово-ягідних культур на своїх кількох сотках. Методом спроб та помилок віднайшла свої секрети у вирощуванні тих чи інших культур.

Я вирощую кущі малини вже понад 10 років, випробувавши на своїй присадибній ділянці багато сучасних сортів: Фенікс, Гусар, Глен Емпл, Геракл, Феномен, ремонтантної – Аміра, Голден Квін та інші. Для висаджування і отримання високих урожаїв головною умовою є підбір районованих для конкретної місцевості сортів.

Велике значення в малиновій справі мають господарські особливості сорту: смакова, товарна, технологічна якість плодів і плодових гілок, лежкість, транспортабельність, період зняття плодів, розміри і густота крони, скоростиглість, темпи наростання врожаю, регулярність плодоношення, засухо- і зимостійкість, стійкість до шкідників та захворювань, передусім вірусних. Важливо враховувати й умови вирощування.

Рослина малини завжди чутлива до факторів зовнішнього середовища, і якщо їх не враховувати, то про позитивний результат не варто й мріяти.

ПЕРШИЙ ФАКТОР – СВІТЛО

Кущ малини дуже вимогливий до освітлення. У плодівництві розрізняють верхнє світло, що падає на горизонтальну поверхню куща малини, бічне, що потрапляє на вертикальну поверхню, і нижнє, що відбивається від поверхні ґрунту. При недостатньому освітленні порушуються процеси метаболізму (обміну речовин), рослина більше уражається грибковими хворобами, молоді пагони витягуються, затіняються квіткові бруньки, до яких прилітають бджоли для запилення, якість ягід знижується. Період росту молодих пагонів затягується, і вони за вегетаційний літній період не зможуть підготуватися до зими. Причина – уповільнення процесу фотосинтезу в зелених листках та пагонах. Дуже велика роль світла в пізній, літній і ранньовесняний періоди. Скорочення світлового дня в тандемі зі зниженням температури стимулює рослину малини до завершення росту, рослина поступово входить у стан спокою. Таке явище у біології називається фотоперіодизмом. Це реакція організму рослини на довжину світлового дня.

Тому лише на освітлених ділянках буде гарний урожай. На сучасному етапі вирощування ягідної культури малини найбільш оптимально висаджувати кущі малини широкорядним способом.

ДРУГИЙ ФАКТОР – ВОЛОГІСТЬ

Кущі малини найкраще ростуть при вологості ґрунту 70–80% від польової вологоємності. При великій вологості відчувається нестача в ґрунті кисню в результаті витіснення його водою, а при меншій рослини починають страждати від нестачі води. Надлишок вологи може спричинити грибкові захворювання кореневої системи.

Більшість сортів малини потерпають від надлишку вологи в ґрунті. Найбільш вимогливі рослини до вологи на початку дозрівання ягід. В осінньо-зимовий період за відсутності снігового покриву пагони малини потерпають від висушування. Підсохлі до весни пагони не зможуть транспортувати воду від кореня до всіх частин рослини під час вегетації, оскільки судини, по яких рухається вода, розміщуються в корі пагона. Кора може й не відновитись. Під корою у рослин розміщений шар молодих клітин камбію (твірної тканини), які під час вегетації діляться, ростуть і відкладаються до центру здерев’янілими. За їхній рахунок пагони потовщуються, дерев’яніють.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату  україномовного журналу «Ягідник», а також російськомовного у форматі PDF можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті