Аронія означає «корисна»

 Аронія означає «корисна»

Перший вітчизняний сорт аронії Всеслава

ЕТИМОЛОГІЯ. Назва роду Aronia (Аронія) походить від давньогрецької назви деревної рослини арії (горобини арії), що сягає, імовірно, грецького слова зі значенням «користь, допомога». Свого часу аронію чорноплоду включали до роду Sorbus (Горобина), тому Іван Мічурін нову плодову культуру назвав горобиною чорноплодою. Аронія і горобина подібні тим, що їхні плоди зібрані в багатоплідні щитки.

ПОХОДЖЕННЯ І ЗНАЧЕННЯ КУЛЬТУРИ

Рід аронія налічує три види, що трапляються на сході Північної Америки. Це аронія чорноплода з чорними ранньостиглими плодами, аронія суничниколисткова з червоними пізньостиглими плодами та аронія сливолисткова – природний гібрид між вищевказаними видами, з пурпурово-чорними плодами. У XVIII столітті аронію завезли до Європи, де культи- вували як декоративну рослину.

Наприкінці XIX століття російський селекціонер Іван Мічурін залучив аронію до селекційної роботи і невдовзі рекомендував вирощувати її як нову зимостійку плодову рослину для захисних лісосмуг та використовувати плоди для десерту і переробки. У промисловій культурі аронія поширилася в 1940-х роках на Алтаї, згодом в європейській частині Росії. До кінця ХХ століття площа насаджень у Росії перевищила 10 тис. га. Із 1958 року матеріалом російського походження стали закладати промислові плантації аронії в Україні. Наприкінці минулого століття площа таких насаджень сягнула 3,5 тис. га. Як і в Росії, українські плантації являли собою популяції сіянців, а не сортові насадження.

Нині аронію, яка переважно має мічурінські корені, культивують як плодову рослину в багатьох країнах Східної, Центральної і Північної Європи, а також у Північній Америці та Азії. За вмістом Р-активних речовин у плодах аронія перевершує більшість плодових культур. Її плоди мають лікувальні властивості; їх використовують як харчовий барвник. Декоративна рослина. В аматорському садівництві її застосовують як слаборослу підщепу груші.

АРОНІЄВО-ГОРОБИНОВИЙ ПАЗЛ

Тривалий час вважалося, що Мічурін увів у плодівництво північноамериканську аронію, дещо поліпшивши її. Проте в 1980-х роках було встановлено морфологічну і цитологічну відмінність мічурінської аронії від північноамериканської аронії чорноплодої (Aronia melanocarpa). На підставі цього для цієї культурної аронії було запропоновано нову видову назву – аронія Мічуріна (Aronia mitschurinii).

Північноамериканська аронія чорноплода росте кущем 0,3–1 м заввишки. Пагони практично голі. Листки еліптичні або яйцеподібно-ланцетні до довгасто-ланцетоподібних, 4–6 см завдовжки і 2–4 см завширшки. Квітки до 1,5 см у діаметрі. Плоди кулясті до еліпсоподібних, 0,6–0,8 см у діаметрі, чорні, лискучі, масою 0,5– 0,7 г. Культигенна аронія Мічуріна має висоту кущів 1–3 м. Пагони спочатку червоно-бурі, потім бурувато-сірі, слабко опушені. Листки еліптичні або оберненояйцеподібні, 4–8 см завдовжки і 3–6 см завширшки. Квітки до 1,5 см у діаметрі, по 12–35 у щитках. Плоди кулясті, близько 1 см у діаметрі, чорні, із сизою паволокою, матові, масою 0,6–1,5 г.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату  україномовного журналу «Ягідник», а також російськомовного у форматі PDF можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті