Актинідія – новий тренд українського садівництва

 Актинідія – новий тренд українського садівництва

Актинідія (лат. Actinidia), рід багаторічних, дерев’янистих, витких рослин, що належать до родини Актинідієві, об’єднує понад 36 видів, більшість з яких мають суто декоративне значення. У дикорослому вигляді ці рослини зустрічаються в Південно-Східній Азії (Японії, Китаї, Кореї та на Далекому Сході), на острові Ява.

АКТИНІДІЯ ЯК КУЛЬТУРА В УКРАЇНІ ВІДОМА ЩЕ З СЕРЕДИНИ XX СТОЛІТТЯ

Найчастіше на присадибних ділянках актинідія зустрічається як декоративна культура. Це вид Коломікта, він має строкаті листки і плодоносить дрібними ягодами, що осипаються вже у середині серпня. Завдяки ро- боті селекціонерів та наукових установ ця культура зазнала значних змін у застосуванні. Вчені провели дослідження із систематики рослини, що дало змогу ввести вид Актинідія у плодову культуру.

Успішним досвідом вирощування цієї культури поділився власник садового центру «Північне виноградарство» В’ячеслав ОНІЩЕНКО. Свій бізнес він заснував ще у 1998 році на Київщині. Основний напрям діяльності – вирощування саджанців: винограду, плодових, ягідних і декоративних культур.

– Актинідія – це багаторічна листопадна ліана. Може рости і плодоносити по всій Україні, її вирощують як на присадибних ділянках для власного споживання та переробки, так і у промислових насадженнях, – розповідає В’ячеслав Оніщенко. – З переваг цієї культури можемо відзначити морозостійкість та відсутність шкідників. Рослину не потрібно вкривати на зиму, позаяк актинідія може витримати морози до -37 °С. Завдяки тому, що природних шкідників у неї нема, культура Актинідії не потребує хімічного захисту, а це дає можливість отримувати екологічно чистий врожай.

На жаль, в Україні вирощуванням актинідії займається не так багато фахівців, хоча потенціал у цієї культури є, а смак та користь плодів вражають кожного, хто хоч раз скуштував цей фрукт.

Донедавна в Україні культивувалися сорти, плоди яких мали невеликий розмір і посередній смак. Із часом сортимент великоплідних сортів збільшився. Цвітіння актинідії розпочинається в другій декаді червня, а плоди достигають наприкінці вересня. Вони мають приємний солодко-кислий смак і містять дрібне насіння. У поперечному і повздовжньому розрізі плоди нагадують ківі, але значно солодші.

Досі вчені сперечаються, як називати ківі: ягодами чи фруктами. Плоди актинідії містять багато вітамінів, як-от С, Е, P, Q, К, В6, фолієва кислота, каротин, цукри та ще багато інших корисних мікроелементів. На жаль, транспортувати фрукти дуже важко, вони мають погану лежкість. Найкраще споживати їх свіжими чи використовувати для виготовлення соків, джемів і навіть вина.

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату  україномовного журналу «Ягідник», а також російськомовного у форматі PDF можна за телефонами:

Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46

Ірина Петронюк, тел..: +38 096 491 66 92

Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516

Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com

Ірина Калюжна, тел: +38 096 45 87 682

Директор проєкту: Надія Ящук, співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net

Автор ідеї – Катерина Конєва, шеф-редактор/ співзасновник медіа-групи «Технології та Інновації», тел..: +38 067 238 18 51 kateryna.koneva@gmail.com

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті