Акцент – на органіку, орієнтація – на українців

 Акцент – на органіку, орієнтація – на українців

Як вирощує органічну малину господарство «Золоті гори»

Ринок органічних продуктів – один із найбільш динамічних за рівнем розвитку у світі. Українське ягідництво почало розвивати органічний напрям нещодавно, але має колосальний потенціал. Іноземні споживачі зазначають, що смак та аромат українських плодів найкращі. Як в Україні вирощують органічну малину й чому такий бізнес варто розділяти на філософський і комерційний – розповімо далі.

В Опішні, що на Полтавщині, у господарстві «Золоті гори» на площі понад 3 гектари вирощують органічну малину. Ділянка розташована на глинистих схилах, практично непридатних для землеробства. Втім, за кілька років команда фахівців досягла чудових результатів. Директор ТОВ «Золоті гори» Олександр КУЗУБ переконаний, що до органічного виробництва треба підходити виважено, чітко та з розумінням систематичної і злагодженої роботи.

– Близько 8 років тому я з родиною переїхав з міста «ближче до землі», – пригадує з усмішкою Олександр Кузуб. – За деякий час ми з друзями організували плодорозсадник, де кожен вирощував певні рослини. Я займався саджанцями малини і у своїй роботі використовував засоби захисту рослин такі, як у класичному землеробстві. Зізнаюсь, мені такий підхід не дуже подобався, а потім, коли завагітніла моя дружина, я остаточно зрозумів, що не хочу, аби мої діти куштували ягоди, оброблені отрутохімікатами. Тоді й відмовився від відомих мені хімічних засобів захисту і почав цікавитись органічним напрямом.

Через чотири роки Олександр покинув роботу в розсаднику, переїхав до Опішні й у 2016 році разом з однодумцями заснував господарство «Золоті гори».

– Тут, в Опішні, я захопився ідеєю органічного садівництва остаточно. Сільрада надала в оренду землю. Втім, назвати її придатною для ягідництва не можна – землі розташовані на схилах, родючого шару ґрунту фактично нема. Чимало експериментів та втрат вона бачила, але разом з тим це – досвід, й дороги назад уже не було, – розповідає фермер.

Наступні ділянки землі, які отримали в «Золотих горах», розташовані на пагорбах, і там незабаром закладуть нові сади, враховуючи власний досвід та знання.

ЗАНУРЕННЯ В ОРГАНІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ

– Наша ділянка під малиною понад 10 років тому слугувала городами для місцевого населення. В Опішні переважають глинисті ґрунти, які дуже швидко виснажуються внаслідок обробітку. Та й дощі постійно вимивали зі схилів верхній родючий шар ґрунту, – продовжує розповідь фермер. – Довелось поступово підживлювати землю, робити аналізи. Також на ділянках сформували тераси, аби дощі не змивали родючий шар ґрунту. Починали з найпростішого – внесення соломи, а щоб органічні залишки швидше перепрівали й підвищували родючість ґрунту, вносили біодеструктори. Також завозили на поля тирсу з найближчих пилорам, а на сусідніх господарствах збирали гілля дерев, перебивали його на тріски і вносили у ряди між малиною. Такий процес реанімації землі може тривати три, а то й п’ять років.

Ще в «Золотих горах» ділянки під майбутніми насадженнями засівали сидератами і фрезували на глибину 5–10 сантиметрів. Такий процес повторювали кілька разів за сезон. Через рік від початку роботи на ділянці висадили перші саджанці малини.

Аби поліпшити стан землі на ділянці, у господарстві постійно працюють над заселенням ґрунту корисною мікрофлорою. Для цього використовують у роботі добрива на основі чорного трюфелю – мікоризні препарати, що сприяють заселенню корисних грибів.

Світлана МЕЛЬНИК

Продовження статті читайте у друкованому журналі «Ягідник».

Оформити передплату журналу «Ягідник» можна за телефонами:

+38 (0362) 60 88 21,

Альона Данчук, тел.: +38 097 65 43 126

Анна Панкратенкова, тел. +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com

Лариса Товкач, тел.+38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net

Ірина Калюжна, тел.: +38 096 458 76 82, reklama.nti@ukr.net

Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692

або надіслати заявку на e-mail: sad2017@ukr.net

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті