Аграрні розписки як частина звичного інструментарію українських агровиробників: досвід ягідників

 Аграрні розписки як частина звичного інструментарію українських агровиробників: досвід ягідників

Аграрні розписки в Україні були впроваджені ще у 2015 році з регіональним запуском в Полтавській області.

Відтоді інструментом скористалися понад 1,5 тис. агровиробників по всій Україні, частина з яких вже запровадила аграрні розписки до стандартного інструментарію своїх підприємств і з сезону в сезон повторно використовує інструмент для залучення фінансування. Саме у таких фермерів ми поцікавилися щодо їхнього досвіду роботи з інструментом.

ФГ «Еколани» з Тернопільщини також є невеликим сімейним господарством: втрьох обробляють до 200 гектарів та вирощують пшеницю, сою та малину. За словами голови фермерського господарства Олександра Бойка, потреба підприємства в додаткових фінансових ресурсах є гострою, оскільки власних обігових коштів бракує. Також господарство постійно працює над розширенням земельного банку, що створює додатку потребу в залученні кредитних коштів.

«Фактично завдяки аграрній розписці я і розпочав свою кредитну історію, – говорить Олександр Бойко, – бо аграрна розписка розв’язала руки в плані взяття кредиту. У мене інших застав на той час не було – тільки посіви. Тому банкам був нецікавий. Сталося це в 2017 році. Аграрні розписки на той час на Тернопільщині тільки починали впроваджуватися. До певної міри ми ризикували, але ризикували свідомо: завдяки аграрним розпискам отримуємо додаткові ресурси під майбутній врожай. Це дозволяє нам виживати. І не тільки нам – іншим фермерським господарствам також».

Всього підприємство видало 10 аграрних розписок, щороку – по 2-3 під заставу традиційних зернових та олійних культур. Користувалися  як фінансовими розписками з кредиторами-банками, так і товарними розписками, залучаючи фінансування від елеваторів. «Головне, – які умови співпраці пропонуються. Але добре й те, що є право вибору. За потреби я можу надати перевагу фінансовій розписці або товарній. Тут я виходжу з власних потреб», – зазначає Олександр Бойко.

Незважаючи на порівняно невеликий розмір господарства, ФГ «Еколани» також вже має досвід міжнародного фінансування, знову ж таки, за допомогою аграрних розписок. Міжнародну аграрну розписку підприємство видало наприкінці 2019 року. Нею передбачається, що наприкінці 2020 року ФГ «Еколани» відвантажить сою. «Кредитором виступила естонська компанія «Евервелле», представництво якої знаходиться в Дубно Рівненської області. Для мене міжнародна аграрна розписка має свої переваги. Наприклад, за допомогою «Евервелле» я зможу реалізувати за хорошою ціною свою продукцію за кордоном. І в мене ще залишиться ПДВ. Тобто з їхньої сторони це підтримка для мене в плані експорту», – підкреслює Олександр Бойко.

«Аграрні розписки на всі 100% задовольняють наші потреби, – підсумовує Олександр Бойко. – Ми отримуємо кошти і чималі. Обігових коштів цілком вистачає для того, щоб покрити потреби наявних гектарів у фермерському господарстві. І ще – аграрні розписки оформляються дуже швидко. Це одна з найбільших їхніх переваг. Вони розглядаються і підписуються набагато швидше, ніж, наприклад, банківські кредити».

Для довідки

IFC відіграє важливу роль у розширенні доступу до фінансування для малих і середніх сільськогосподарських підприємств в Україні. За підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) у 2015 році IFC  розпочала п’ятирічну програму «Аграрні розписки в Україні», яка дозволить українським агровиробникам використовувати аграрні розписки, щоб отримати фінансування для поповнення обігового капіталу, придбання техніки, високоякісного насіння та інших виробничих ресурсів. Станом на 24 березня поточного року вже видано понад 3,4 тис. аграрних розписок на загальну суму, яка перевищила 23 млрд. гривень.

Микола ЛУГОВИЙ,

Національний прес-клуб «Українська перспектива»

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *