88% суниці садової в Україні вирощують домогосподарства

 88% суниці садової в Україні вирощують домогосподарства

Сезон суниці садової в Україні розпочався, хоча порівняно з попередніми роками він почався дещо з запізненням, очікування щодо врожаїв цієї ягоди оптимістичні. При цьому Клуб аграрного бізнесу (УКАБ) повідомляє, що 88% ягід в Україні вирощують домогосподарства для задоволення власних потреб і часткової подальшої реалізації на ринках, а лише 12% – підприємства.

– В Україні виробляється близько 55-60 тис. т суниці в рік. При цьому близько 88% виробляється домогосподарствами для задоволення власних потреб і часткової подальшої реалізації на ринках. Відповідно, лише 12% ягід вирощують підприємства різних розмірів. Минулого сезону обсяги виробництва суниці зменшилися через заморозки навесні 2020 року. Цього року станом на середину травня насадження цієї культури не постраждали від заморозків, тому при сприятливих подальших погодних умовах цього річ очікується більша пропозиція на ринку. Тим паче, що висока ціна на суницю садову минулого року додатково простимулювала виробників збільшити насадження, – зазначає аналітик УКАБ Світлана Литвин.

В Україні присутні як експортні, так і імпортні поставки суниці, але вони відбуваються в різні періоди відповідно до сезонності власного українського виробництва. При цьому експорт суниці садової значно перевищує імпорт. Так, у 2020 році експортували 2,7 тис. т ягоди, а імпортували – 0,6 тис. т. 2019 року розбіжність була ще більшою: 3,9 тис. т проти 0,1 тис. т. Основними покупцями української суниці садової були європейські країни, левову частку серед яких займають поставки в Польщу (в 2020 році – 53%).

За думку аналітиків УКАБ, хоча наразі ціна на суницю достатньо висока, варто очікувати на її зниження протягом найближчих двох тижнів у міру збільшення її пропозиції на українському ринку.

Нагадаємо, сезон суниці з відкритого ґрунту в Україні розпочався на 10 днів пізніше.

Фермери Львівщини продають суницю садову… авансом!

На Херсонщині достигає перша суниця з відкритого ґрунту.

Журнал «Ягідник»

Останні статті