Супермаркет – сполучна ланка між виробником і споживачем – Олег Лисоконь, комерційний директор ТОВ «Агровесна-Маркет»

 Супермаркет – сполучна ланка між виробником і споживачем – Олег Лисоконь, комерційний директор ТОВ «Агровесна-Маркет»

Попри примхи природи цей сезон був для нас більш-менш вдалий. І в технологічному плані, і економічно. Чому більш-менш? Вважається, що поточного сезону в Україні зросли ціни практично на всі свіжі ягоди. Однак я можу посперечатися з цим.

Наша основна культура зараз – це суниця садова, і ціна на неї мала би бути приваблива – ми вважали, що закінчимо сезон із продажною ціною на рівні 50 грн/кг. Малину планували продавати, у середньому, по 40 грн/кг, чорну смородину – 35 грн/кг, порічки – 45 грн/кг, лохину – 160 грн/кг. Але попри те що попит на суницю садову був високий, через ряд факторів (перш за все низька купівельна спроможність людей), ми продавали ягоду суниці ненабагато дорожче, ніж у минулому сезоні – по 40 грн, притому що собівартість ягоди, ціни на складові виробництва та зарплати за рік суттєво зросли.

Природно, що пік продажів полуниці припав на червень, який традиційно вважається сезоном на суницю садову. Але, оскільки ми маємо лише ремонтантні (нейтрального дня) сорти, тому і в так званий не сезон у нас є свіжа та смачна ягода. Це зручно саме для тих наших клієнтів, на яких був зроблений акцент цього року – мережі супермаркетів ХоРеКа та експортний напрямок.

Чому мережа супермаркетів? Бо свіжий ринок має свою специфіку, а попит на ягоди в супермаркетах більш стабільний та прогнозований. У структурі наших продажів ці канали зайняли пріоритетне місце, але нам не вдалося досягти необхідних обсягів – це завдання уже сезону-2020.

Отже, якщо брати внутрішній ринок, в Україні, безперечно, найвимогливішим покупцем є мережі супермаркетів. Це й не дивно, адже саме вони є сполучною ланкою між виробником і кінцевим споживачем. Заздалегідь, перед тим як потрапити на полицю, продукція проходить кілька етапів узгодження і перевірки. Перш за все це перевірка всього необхідного пакету документів, які підтверджують якість та відповідність продукції для реалізації в торгівельних мережах. Потім йде мова про затвердження асортименту та його характеристик, якот калібр, сорт, вид пакування, періодичність поставки тощо. Затверджуються і вимоги до маркування та зовнішнього вигляду продукції.

Я згадав про упаковку. Це важливий фактор. Залежно від ягоди відрізняється і упаковка. Деякі види твердих ягід можна пакувати в дуже популярну тару – стаканчик різної місткості. М’які ягоди, зазвичай, продаються у стандартних пластикових корзинках-пінетках вагою від 125 до 500 г.

Продовження та всі статті повністю журналу “Ягідник” №4 (15) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті