Фабріціо Сантос, «Еліфаб»: «Ми не очікували такого високого попиту на наші сортувальні лінії для лохини»

 Фабріціо Сантос, «Еліфаб»: «Ми не очікували такого високого попиту на наші сортувальні лінії для лохини»

Усе популярнішою у світі стає лохина – неймовірно смачна і корисна ягода, яка містить безліч мікроелементів. А попит народжує пропозицію – це правило торгівлі. Оскільки виробництво цієї ягоди зростає, то росте і попит великих постачальників на ідеальну лохину, без зовнішніх пошкоджень та однорідну за розміром. Досить висока вартість лохини на світовому ринку разом з високими витратами на робочу силу (якщо ягоди перебирати, сортувати і пакувати вручну) та прогнозованим очікуванням, що обсяги виробництва значно збільшаться протягом наступних років, є вагомою причиною інвестувати в технології сортування, калібрування і пакування лохини.

Одним із успішних виробників сортувального обладнання для лохини є іспанська компанія Elifab. Це доволі молодий гравець на такому ринку, але в партнерстві з голландським виробником програмного  забезпечення, компанією Ellips, Elifab впевнено просувається на ринках, де вирощують лохину, надаючи комплексний сервіс і технічну підтримку виробникам ягід.

Для лохини Elifab розробила сортувальне обладнання, здатне сканувати 45 ягід за секунду, що швидше в 1,2 разу від інших технологій. Машина Berry Class Compact досить компактна і може бути розміщена навіть в невеликому приміщенні. Особливість сортувальної машини Berry Class полягає у забезпеченні делікатного розподілу ягід лохини за якістю та розміром. Також прилад розпізнає ягоди за кольором і внутрішніми дефектами.

Кожна сортувальна машина Berry Class – це потужна система, виготовлена з високоякісних матеріалів і комплектуючих, із високою продуктивністю та функціональністю.

СОРТУВАННЯ ЛОХИНИ НАБИРАЄ ОБЕРТІВ

До розробки такого обладнання компанію Elifab спонукала перш за все ситуація у своїй країні. Сектор ягід в Іспанії зазнає великих змін, він постійно збільшується, і це, безперечно, стосується процесів калібрування та сортування лохини. Рішення про створення сортувальної машини Berry Class було ухвалене після дедалі частіших випадків відмови європейських клієнтів від ягід через їхню невідповідну якість. Європейські рітейлери вимагають, щоби людські руки торкалися до ягід (лохина, черешня) лише раз – під час збору врожаю, решту мають робити машини. Така техніка суттєво економить робочу силу і дозволяє на виході отримувати продукт найвищої якості. Якщо продукція у вас відсортована, вона й коштує дорожче. Це дає широкі можливості для розвитку самих господарств. Природно, що господарства почали вкладати кошти в сортувальне обладнання останнього покоління.

Відверто кажучи, велика популярність нашого сортувального обладнання трохи здивувала нас. Ми не очікували такого високого попиту на наші сортувальні лінії для лохини. Розпочавши працювати над новою технологією калібрування лохини у 2016 році, спочатку ми мали на меті створити дизайн і представити та протестувати нову лінію через клієнта у 2017-му, внісши вдосконалення чи зміни за висновками випробувань. Ми не очікували, що замовлення надходитимуть на стадії розробки. Тести дали настільки позитивні результати, що ми продали навіть прототип, – каже президент Elifab Фабріціо САНТОС. – Тому компанія швидко отримала багато замовлень вже у 2017 році, і їхня кількість далі збільшувалася. Задовольнити такий великий попит було справжнім випробуванням.

ДОВІДКА

Лінія сортує лохину за такими параметрами:

• якість, тобто з потоку продукту можна видалити будь-які дефекти (м’які ягоди, гнилі, зелені, червоні, дегідратовані, ягоди з хвостиком, квіткою, з пошкодженою шкіркою, зі шрамом тощо), при цьому в програму можна додавати параметри (нові типи дефектів, наприклад) просто під час короткої перерви в роботі лінії;
• розмір, програма вимірює діаметр кожної ягоди і
направляє кожний її калібр на відповідний вихід.

ВПРОВАДЖЕННЯ КАЛІБРУВАННЯ І СОРТУВАННЯ – ЦЕ ІНВЕСТИЦІЯ У МАЙБУТНЄ

– Великим успіхом для нас стала участь у торішній міжнародній виставці з торгівлі фруктами Fruit Logistica в Берліні. Наші сподівання щодо кількості відвідувачів цього заходу були значно перевершені. Подію відвідало майже 77 тисяч фахівців із 130 країн. Багато відвідувачів цікавилося нашою технікою, цінами на обладнання. Це був справжній успіх, який мотивував нас підготуватися до перспективного майбутнього. Єдина проблема, яку ми мали – можливість задовольнити такий високий попит.

Тому нашим великим завданням на 2018 рік стало будівництво нових об’єктів із новими офісами, – продовжує Фабріціо Сантос. – Elifab найняв необхідний персонал, аби мати можливість подвоїти поточний обсяг бізнесу, охоплюючи виробництво, дизайн, управління, маркетинг тощо. Ми наполегливо працювали, щоб можна було розпочати 2019 рік у новому складі та в новому офісі.

За словами Фабріціо Сантоса, інвестиції в калібрування, відбір та технологію автоматичної упаковки лохини зростатимуть, адже експерти прогнозують, що за наступні п’ять років популярність цієї ягоди збільшиться
мінімум учетверо. Тому компаніям потрібно економити на витратах, пов’язаних із оплатою ручної праці, важливо також упоратися зі зростанням свого виробництва.

І саме оптичне сортування вважається найбільш надійною технологією, що гарантує якість продукції. Чітко налагоджений процес сортування та калібрування є запорукою успішної реалізації вирощеної продукції, що особливо актуально для ягідників. Завдяки якісній лінії сортування делікатний продукт не отримує механічних ушкоджень під час сортування й потрапляє на полиці магазинів свіжим, стиглим і смачним.

ПЕРСПЕКТИВИ, В ТОМУ ЧИСЛІ Й ВІТЧИЗНЯНІ

Підприємці дуже задоволені тим, як сортувальна машина поліпшила їхню роботу, адже значно підвищилася продуктивність праці. До цього процес був повністю ручним. Завдяки сортувальній машині ідентифікувати ягоди різних розмірів та ваги тепер можна автоматично.

Виробники повідомляють, що з допомогою такої технології можна визначати рівень цукру в ягоді, вимірюючи її діаметр і вагу. Але ця функція буде запрограмована у наступному оновленні. Окрім здешевлення вартості робочої сили, використання автоматизації дозволяє полегшити виконання завдань. Одноманітність рухів є однією з найпоширеніших небезпек на робочому місці, що, як доведено, призводить до травм. Виробники обладнання прагнуть продемонструвати високий рівень автоматизації, щоб уникнути травм та аварій внаслідок людських помилок.

До речі, лінію Berry Class Compact було встановлено і в Україні. Відсортована ягода прямувала на експорт. Отож деякі українські виробники змогли оцінити роботу лінії, протестувавши її на власній ягоді.

Для України теж актуальне таке сортувальне обладнання. Як стверджують спеціалісти, галузь садівництва, особливо сектор вирощування ягід, є однією з найбільш перспективних складових українського агропромислового комплексу. В Україні ягідні культури займають майже 22 тисячі гектарів. Йдеться про всі вітчизняні господарства, які нині займаються вирощуванням ягід. Хоча поки що у «змаганні» серед ягідних культур першість виборола
суниця садова, лохина все впевненіше завойовує популярність у споживачів і фермерів.

Журнал «Ягідник»

Останні статті