Жимолость і обліпиха на порозі нових перспектив

 Жимолость і обліпиха на порозі нових перспектив

Про можливості та особливості вирощування нових для України нішевих культур.

Поки що культурні сорти жимолості та обліпихи в Україні поширені мало. Але, як прогнозують експерти, їх чекає цікаве майбутнє: вони дуже цінні з погляду харчової промисловості, медицини та інших галузей переробки. Ці невибагливі у вирощуванні ягідні культури можуть давати високі врожаї.

ЖИМОЛОСТЬ – ЇЖА ПРЕМІУМ КЛАСУ, АЛЕ ПОТРЕБУЄ ХОРОШОГО МАРКЕТИНГУ

У жимолості чимало переваг. Ця ягідна культура виживає за температур до -40°C, не хворіє на серйозні захворювання, її можна вирощувати з мінімальною кількістю пестицидів, а значить, позиціонувати як екологічну ягоду.

Із 180 сортів жимолості тільки 20 – їстівні, зате ягоди деяких із них можна зберігати упродовж цілого місяця! Ця культура здатна демонструвати рекордну врожайність – до 90 кг з куща, але зазвичай дає від 6 до 15 тонн плодів з гектара. Важливий нюанс: велику роль для доброго плодоношення жимолості відіграє перехресне запилення. Відомий польський ягідівник Тадеуш КУСІБАБ, керівник розплідника PLANTIN, зауважує, що жимолость – це їжа преміумкласу. Смак цієї ягоди дозволяє гармонійно комбінувати її з малиною та іншими ягодами. А така суміш смаків – нововведення, що може стати частиною якісної маркетингової політики.

Жимолость можна вживати у свіжому, замороженому, сушеному вигляді. З неї роблять соки, джеми, випічку, харчові добавки і навіть алкоголь (у Канаді та Шотландії). Ця ягода – прекрасний натуральний барвник.

– Люди шукають здорову їжу. І я впевнений, що жимолость отримає нові перспективи найближчим часом, на цю ягідну культуру буде хороша ціна. Але для цього потрібно докласти чимало зусиль,– підкреслює Тадеуш Кусібаб.

ОБЛІПИХА СПЕЦИФІЧНА У ЗБОРІ ВРОЖАЮ

По всій Україні росте дуже багато дикої обліпихи, та культурних плантацій поки що мало. Вони закладені не так давно, тому ще не вступили у своє максимальне плодоношення або взагалі не плодоносять. Проте ця культура набуває популярності.

Особливість обліпихи полягає в тому, що вона дводомна, тому потрібно вирощувати як чоловічі рослини (запилювачі), так і жіночі (плодоносні). Звичайне співвідношення чоловічих рослин до жіночих – 1 до 8, але кожен селекціонер дає свої рекомендації.

Обліпиха дуже невибаглива, вона погано росте у болотистій місцевості та на ділянках із високим рівнем ґрунтових вод. Цій культурі не дуже підходять кислі ґрунти, краще вона росте на нейтральних і в деяких випадках – на слаболужних землях. Сприятливі для вирощування обліпихи супіщані, піщані, суглинкові, добре дреновані ґрунти. Що стосується схеми посадки, то більшість виробників притримуються схеми 4 на 2 метри, але можливі варіації залежно від сорту та регіону.

– Цього року ми висадили у своєму господарстві першу плантацію крушиноподібної обліпихи. Поки що її називають нішевою, але найближчим часом її вирощуватимуть масово, – прогнозує Федір ПРИМА, головний агроном Аграрної компанії «Еко-Парк».

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №4 (15) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті