Розсадник «Долина-Агро» презентує в Україні нові сорти лохини

 Розсадник «Долина-Агро» презентує в Україні нові сорти лохини

«Долина-Агро» – один з найбільших українських розсадників, де займаються вирощуванням саджанців лохини методом мікроклонального розмноження. Із 2011 року тут працює лабораторія in vitro, а продукцію підприємства вирощують фактично в усіх куточках України. Наприкінці вересня у «Долині-Агро» повідомили про перші успішні результати пошуку та спільної селекційної роботи з шотландськими вченими в напрямі виведення нових сортів лохини.

У «Долині-Агро» переконані: ринок ягід розвивається дуже стрімко і те, що змітали з полиць ще вчора, упродовж найближчих років може бути вже не в тренді. Але лідером за популярністю клієнти компанії вважають
лохину і через якийсь час потребуватимуть нових її сортів.

Виробники садивного матеріалу, своєю чергою, не задовольняються можливістю реалізувати хай якісні, але чужі сорти, тож, беручи участь у наукових розробках спільно із найпрогресивнішими селекціонерами Європи, планують запропонувати українським ягідівникам інноваційну продукцію.

«Після п’яти років пошуку та спільної селекційної роботи в наших партнерів з James Hutton Institute (Шотландія) в напрямі виведення нових сортів лохини ми отримали певні позитивні результати. Перша партія сортів-претендентів уже йде на випробування. Ягоди вражають смаком, розміром і врожайністю. Паралельно вчені складають генетичні карти (іншими словами, визначають, за яку ознаку відповідає конкретна ділянка хромосоми) та продовжують селекційні роботи з використанням генетичних маркерів (стійкості до фітофтори та інших показників). До речі, зимостійкість нових культур перевірятимемо в Україні»,– ділиться досвідом і планами співвласник компанії «Долина-Агро» та керівник лабораторії Олег БАЗЮК.

«Долина-Агро» – єдина українська та східноєвропейська компанія, яка потрапила у проект, де спільно працюють вчені та практики з Австралії, Аргентини, Нідерландів, Великобританії. Це своєрідний консорціум, до складу якого входять вчені, підприємства, представники суміжних галузей, що працюють над вирішенням спільних завдань.

«Сортовиробництвом ми планували займатися від самого початку роботи компанії «Долина-Агро», – розповідає Олег Базюк.– Ще п’ять років тому ми зустрілися з шотландськими селекціонерами інституту James Hutton. Під час спілкування та обговорення, нам запропонували увійти в консорціум для виведення нових сортів лохини. На той час у наших партнерів уже були певні напрацювання і результати. До речі, їхні сорти смородини вважаються найкращими в світі, а сорт малини ГленАмпл (GlenAmple) – зразок стійкості та надійності для ягідника. А ось сортовиробництво лохини навіть у Європі – відносно новий напрям. Тому закордонні вчені вирішили створити консорціум із зацікавлених фірм, які б об’єднували різні регіони і допомагали б вирощувати й тестувати нові сорти. Спочатку вони ставили за мету виведення сортів, що підходили б для Північної та Північно-Східної Європи. Але в подальшому почали займатися сортами, які підходять для вирощування не тільки у цій частині Європи, але й для інших регіонів світу з помірним кліматом».

Продовження та всі статті повністю журналу “Ягідник” №4 (15) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті