Орест Русенко, компанія «АГРО ФРОСТ РІВНЕ»: «Ми робимо акцент на якості»

 Орест Русенко, компанія «АГРО ФРОСТ РІВНЕ»: «Ми робимо акцент на якості»

Тренд «органік» стає дедалі популярнішим. Невеликі й середні виробники в Україні активніше беруться за вирощування такої продукції, а торгові мережі відкривають відділи із позначкою «еко» чи «органік». За останні кілька років Україна стала важливим постачальником на західні ринки продукції, вирощеної за такими технологіями.

Йдеться переважно про експорт органічної сировини, рідше на полицях європейських крамниць можна зустріти готову українську продукцію. Тому питання переробки і заморозки органічних фруктів та ягід надзвичайно важливе. Одне з підприємств, що займається не лише вирощуванням органічної продукції, а й переробкою – компанія «АГРО ФРОСТ РІВНЕ».

ЯКІСТЬ У КАТЕГОРІЇ «ОРГАНІК»

Назва компанії свідчить про географічне розташування та вид діяльності підприємства. А почалося все чотири роки тому з проекту спільно із чеською компанією Solex Agro, яка давно займається експортом ягід з
України. Домовленість була взаємовигідною: чеська сторона гарантувала експорт української продукції, оскільки заморожена ягода займає аж… 1% внутрішнього ринку, а українські підприємці бралися забезпечити
певні обсяги сертифікованої органічної продукції. Тож компанія «АГРО ФРОСТ РІВНЕ» стала одним із перших підприємств, яке зацікавилося культивованою органічною продукцією. Однак знайти фермерів, які в області займаються вирощуванням екопродукції, виявилося проблемою.

Бо, перш за все, не було інформації. Ні про фермерів-органіків, ні про те, як започаткувати і розвивати екологічне виробництво.

– Саме керуючись тенденціями ринку свіжих ягід та попитом на екологічно чисту продукцію, власники компанії вирішили підготувати поле лише під органіку для вирощування культур, які на той час були актуальні, – розповідає директор «АГРО ФРОСТ РІВНЕ» Орест РУСЕНКО.

– Європа потребує органічну ягоду. Ми продовжуємо переконувати фермерів у доцільності її вирощування. Якщо з малиною у нас більш-менш нормально, то з іншими культурами проблема. От нас дуже цікавить органічна полуниця, але з нею складно. Першопрохідці розповідають, що є ризики появи шкідників та хвороб… Проте, якщо ринок каже нам, що є попит, ми хочемо зробити пропозицію.

За даними міжнародного незалежного Науково-дослідного інституту органічного сільського господарства (FiBL), Україна займає 20-те місце у світі та 11-те в Європі за загальною площею сільськогосподарських угідь, сертифікованих як органічні Як зауважують працівники «АГРО ФРОСТ РІВНЕ», холодильний комплекс підприємства розрахований на майже 1000 тонн продукції. Камери шокової (статичної) заморозки з обладнанням компанії Modine мають потужність 25 тонн на добу. Це максимальні цифри. Оскільки не йдеться про великі обсяги переробки, то вирішили брати не кількістю, а якістю. Ми реалізуємо програму ХАССП у всіх наших виробничих місцях, щоб бути впевненими, що продукція, яку ми робимо, відповідає європейській якості. Підтримка цієї програми та впровадження ISO 22000 і 9001 допомогли нам у вдосконаленні систем виробництва та управління. Згідно
з цими стандартами ми робимо усе, щоб випустити якісний та безпечний продукт відповідно до вимог наших клієнтів. Саме на цій характеристиці продукції і акцентують в «АГРО ФРОСТ РІВНЕ».

– Органіка потребує контролю на всіх етапах: від вирощування до кінцевого продукту. Перед посадкою треба проаналізувати усі ризики (один з найбільших – це потрапляння хімії від сусідніх господарств), підготувати землю, провести необхідні аналізи. Коли ж починається ягода, її обов’язково для перевірки направляємо до європейських лабораторій, після чого приходить результат орієнтовно за 600 показниками, що дозволяє зрозуміти, чи вирощена продукція – дійсно органічна.

Під час виробництва фермери, які працюють із органікою, не застосовують хімічні добрива, пестициди, генетично модифіковані організми (ГМО) або консерванти. В Україні є дуже багато біопрепаратів, якими можна користуватись у сільському господарстві.

Орган сертифікації перевіряє, чи не обробляли продукцію пестицидами, чи продукція не контактувала на складі з неорганічними товарами, чи не могли потрапити в упаковку шкідливі речовини.

Ця українська установа із сертифікації органічного виробництва визнана в Європі. Фахівці роблять не лише обстеження самої продукції, а й процесу її вирощування, розпочинаючи з підготовки землі та закупівлі насіння, догляду, збирання, переробки і транспортування. І лише у разі відповідності всіх цих складових міжнародним стандартам інспектори видають сертифікат, визнаний у Європі.

– Однак усе це прийшло з часом. Тепер, коли ми маємо фермерів-органіків, можемо ділитися досвідом, як правильно пройти весь цей непростий сертифікаційний процес. Спершу охочих було небагато: надто складно, казали фермери, та й недешево, як на дрібного виробника, – продовжує розмову менеджер із закупівель Юрій ШАРМАНСЬКИЙ. – Торік сертифікація для фермера коштувала 13 тисяч гривень, цього року – 18 тисяч. Для дрібних виробників це немаленька сума. Відколи на Рівненщині започатковано обласну програму відшкодування коштів за сертифікацію для фермерів-органіків, залучати виробників до вирощування органічної продукції стало простіше. Ця обласна програма здешевлювала собівартість вирощування органічної продукції. А гарантом-закупівельником сертифікованих ягід класу «органік» виступала компанія «АГРО ФРОСТ РІВНЕ». Так спільними зусиллями на Рівненщині вдалося розвинути органічний сектор ягідництва.

Це стало поштовхом до того, що фермери області зацікавились як органікою, так і послугами «АГРО ФРОСТу». П’ять фермерів почали вирощувати ягоди зі статусомь«органік» або перебувають у перехідному періоді. Окрім того, ряд господарств, що спеціалізуються на вирощуванні такої продукції, навчальних закладів та громадська спілка «Органічна Україна Захід» нещодавно створили на Рівненщині агрокластер.

ВІДСЛІДКУВАТИ ПРОДУКЦІЮ: ВІД ВИРОБНИКА ДО СПОЖИВАЧА

Підприємство «АГРО ФРОСТ РІВНЕ» – це сучасне механізоване і автоматизоване підприємство.

Управління та облік здійснюються з мобільних пристроїв, бо це надзвичайно актуально для підприємств із вирощування та заморожування плодово-овочевої продукції. «АГРО ФРОСТ РІВНЕ» працює в цьому напрямі з компанією ТОВ «Інтелект-Кейс».

Інформаційна система для управління підприємством із вирощування і заморожування ягід – новий напрям. Цей інструмент реалізований на базі інноваційної технології BAS ERP i Microsoft Power BI (обробка та аналітика даних)

– Виробничий процес у нас відбувається автоматизовано, за системою AGROCASE. У нас задіяна програма 1С ERP, – розповідає менеджер із якості продукції Антон ВЛАСОВ. – Наприклад, постачальники привозять малину. Приймаючи ягоду, майстри на планшеті, який заведений у спільну з вагою електронну систему, оцінюють кількість, якість отриманого товару. Усі дані автоматично фіксуються і вносяться в систему. Це дає можливість прослідковувати отриману ягоду аж до її повної переробки. Це вимога часу. Вимога європейських партнерів. Таким чином, покупець у супермаркеті може дізнатися, де і ким була вирощена продукція. Особливо, коли йдеться про органіку.

Ось тому обліковуємо кожну партію своїм окремим штрихкодом, після чого маркуємо піддон із сировиною і завозимо в камеру попереднього охолодження. Все це у нас проводиться з дотриманням температурних режимів. Є сировина, яку ми відразу завозимо у камеру шокової заморозки, де -30°С. Тривалість такої заморозки залежить від кількості сировини. Потім продукція потрапляє до камери для сортування. Під час виробництва відбираються зразки та проводяться аналізи якості згідно з європейською сертифікацією. Після фасування продукція обов’язково проходить через металодетектор (до речі, виробництва компанії SHARK), щоб туди не потрапив якийсь зайвий предмет. Контроль над пестицидами та мікробіологією проводиться державною лабораторією України та Чехії. У складі готової продукції ягоди зберігаються до відвантаження.

За словами менеджера із закупівель Юрія Шарманського, власники компанії планують придбати сортувальну лінію «SORTEX», яка оцінює ягоду за багатьма показниками: розміром, кольором, ступенем стиглості, чи не пошкоджена поверхня тощо. Щоправда, такі сортувальні лінії підходять лише для круглих більш-менш гладкофактурних ягід, як-от чорниця, журавлина або малина йогурт-якість (грис).

– Ще один напрям, який ми почали в себе розвивати – переробка органічних ягід, – доповнює директор «АГРО ФРОСТ РІВНЕ» Орест Русенко. – В Україні це рідкість. Технологія виробництва дорога, щоб її купити. Але ми маємо кваліфікованого технолога, почали робити органічні топінги, сиропи, сушимо ягоди, виготовляємо мелені порошки з цих ягід. Думаємо про експорт. Є ідея по джемах, щоб всю сировину, яку приймаємо, переробляти на місці.

Дуже багато цікавих культур, цікавих технологій їхньої переробки, які в «АГРО ФРОСТ РІВНЕ» хотіли б мати у виробничих приміщеннях. Але органіка має свою специфіку, саме її і вивчають у розрізі культур вітчизняні виробники ягід. Словом, компанія «АГРО ФРОСТ РІВНЕ» впевнено дивиться у майбутнє, поступово втілюючи найсміливіші мрії.

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №4 (15) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті