Від чого залежить справедлива ціна на українську лохину

 Від чого залежить справедлива ціна на українську лохину

Тетяна Гетьман, експерт плодоовочевого ринку східної Європи

Лохина стала лідером серед інших видів плодово-ягідної продукції за кількістю публікацій у ЗМІ 2019 року. Така зацікавленість не є дивиною, хоча постійні нагадування про зміну ринкового тренду дратують деяких виробників – вони розраховували на дещо інший сценарій, коли закладали плантації.

Українська лохина є справжнім лідером серед інших ягід за темпами збільшення виробничих площ. Вітчизняні виробники стали другими у світі за цим показником, пропустивши вперед тільки колег із Перу. Жодна з країн ЄС не збільшує насадження лохини так швидко, як це роблять українці. Останні 2–3 роки саджати лохину стало модно навіть на присадибних ділянках, а комерційні площі під лохиною вже рік тому перевищували площі промислових малинників. «Нішевою» ягодою лохина перестала бути мінімум 2 роки тому.

Однак за цей час вона значно втратила й у ціні, і в цьому випереджаючи виробників чорниці садової з інших країн. Як відомо, ринок – це цілісна система, яку формують взаємовідносини між продавцями та покупцями. Збільшення пропозиції лохини штовхає вгору попит, але відбувається це за умови зниження ціни. І що більше ягоди на ринку, то яскравіші наслідки недопрацювання в частині налагодження комунікації з кінцевим споживачем. До речі, часто причина цієї проблеми прихована у відсутності належної комунікації між учасниками ланцюга поставки, незважаючи на те, що мета в усіх єдина – змусити роздрібного покупця дістати гроші з гаманця.

Цього року українські виробники отримали, напевно, найбільший досвід за всю історію існування їхнього бізнесу з вирощування та продажу лохини. Фермери запропонували ринку багато продукту, різного за зовнішнім виглядом і смаком. Відповідно, й цінові розбіжності прямо залежали від калібру лохини, пакування та елементарного бажання продавця реалізувати лохину. У професійному колі відомо, що так званий маркетаблсайз для лохини – це мінімум 12 мм. Все, що менше, покупець інтуїтивно порівнює із чорницею, і його відлякують високі ціни.

Продовження і усі статті повністю журналу “Ягідник” №4 (15) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті