Успішний ягідний бізнес під Івано-Франківськом дозволяє вирощувати ягоди і восени

 Успішний ягідний бізнес під Івано-Франківськом дозволяє вирощувати ягоди і восени

Богдан Лутчин із села Чукалівці, що під Івано-Франківськом, уже потягом п’яти років вирощує полуницю, яка родить із травня по жовтень. Переважну більшість вирощених ягід господар постачає до кав’ярень, ресторанів міста та до мережі магазинів.

Фермерське господарство «Беррі Прикарпаття» з’явилося не одразу. Спочатку Богдан Лутчин займався мобільними телефонами, оскільки закінчив радіоелектроніку, потім працював в УМВС у зв’язку, а пізніше 20 років возив людей за кордон на роботу. Але спроба себе у фермерстві виявилася правильним напрямом, який тепер вилився в успішний бізнес.

«Щось трохи бачив за кордоном і захотів спробувати, бо не будеш ціле життя їздити – можна щось і тут робити. Почав з двох соток, спробував різні сорти полуниці, потім засадили п’ять, десять сотих, – розповідає Богдан. – Почали продавати продукцію у Франківську на ринку в пластикових пінетках. Тоді люди думали, що якщо в пінетці – то вже хімія. Це вже зараз звикли, що все має бути красиво упаковано. Дуже дивувалися, що у нас є така ягода: може, вона з Польщі? Ми зверху накривали її білим агроволокном і вона доходила на два тижні скоріше. Ніхто не вірив, що це в Чукалівці! Мусили фото показувати – для людей було диво».

Згодом власник господарства перейшов на ремонтантну полуницю, аби не залежати від тривалості сонячних днів та мати врожай і навесні, і восени. Спочатку те, що полуниця з’являлася восени ще й на Чукалівці, дивувало клієнтів, але згодом всі оцінили якість продукції, яка вирощується вже на 1,5 га.

«У нас полуниця родить з середини травня. До середини вересня збираємо щодня, зараз вже раз у три дні і так до листопада, – говорить Лутчин. – У нас ціль – працювати не на кількість, а на якість. Ми можемо й менше вирощувати, головне – щоб вона мала товарний вигляд, завжди свіжа. Логістика побудована так, що ми щодня розвозимо полуницю по місту – в кафе та ресторани, мережу магазинів «Тростянецький». Ми себе зарекомендували як надійні постачальники».

У найближчих планах переведення всього господарства на вирощування в тунелях, аби постійно мати змогу контролювати мікроклімат ягоди. Щодо ціноутворення, то за 1 кг полуниці влітку треба заплатити 50 грн, а восени – 80. Підживлення полуниці проводиться винятково органічними добривами.

«Здавали полуницю на аналіз – показник в п’ять разів нижче норми. П’ять років я займаюся цим особисто і ще жодна дитина не скаржилася. Це мій імідж. Тому що я тут за пару кілометрів – можна приїхати на поле, попробувати, подивитись, як вона росте», – каже Богдан. – Нині ягода ще є, але їй треба два-три дні, щоб почервоніти. А влітку їй досить ночі чи дня. Тепер вона ще солодша, ніж літом, через перепади температури».

Цікавим виходом повторного використання крапельного поливу, який залишається після того, як полуниця міняє ґрунт, стало вирощування кавунів.

«Херсонські кавуни закінчуються, а наші починаються – у вересні. Цей рік проекспериментували на невеликій площі в 10 сотих і результатом в основному задоволені, побачили, що і кавуни в нас можна вирощувати. І стимул є, бо вони – значно смачніші, ніж херсонські, – говорить Лутчин. – Солодкі сорти – не товстостінні, не транспортабельні і їх не дуже хочуть вирощувати, бо довозити нерентабельно. Використовують в основному сорти великі та твердошкірі. А ми спробували всі сорти і подивилися, що найбільш якісні – ранні. Людям показали, і кожен хвалить».

Журнал «Ягідник»

1 Review

1

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

День саду