Як у Луганській області виготовляють пастилу та чіпси з овочів та фруктів

 Як у Луганській області виготовляють пастилу та чіпси з овочів та фруктів

У 2014 році Андрій Жуков із родиною переїхали до Старобільську Луганської області, де на той час проживали їхні родичі. І вже у 2018-ому було створено господарство під назвою «Велика родина», яке тепер активно та успішно займається виготовлення пастили та чіпсів із фруктів та овочів. Реалізує продукцію господар через інтернет та у магазині в Старобельску.

Робота така потребує спеціальних електричних сушарок, апаратів для нарізки, морозильних камер та холодильників для зберігання сировини усього вартістю близько 150 тисяч гривень Окрім цього необхідно ще приблизно 1 млн грн на ремонт приміщення та оренду складу. Але з невеликими об’ємами можливо усе робити і в духовці у себе вдома. Для цього ціле літо родина займається заготівлею овочів та фруктів для майбутньої переробки на пастилу та чіпси.

«Пастила без цукру, в основі яблучне пюре та сік. Змішуємо інгредієнти та виливаємо на піддон, пастила сушиться та отримуємо такий собі фруктовий лаваш. Експериментуємо зі смаками. Щоб отримати ідеальний продукт треба багато часу та сил, — зазначає Андрій, — Взимку сушимо яблука, грушу, хурму та цитрусові. Влітку – робимо полуничні та інші чипси. На кожну партію треба від 10 до 20 годин, в залежності від товщини й кількості піддонів. На це витрачаємо світла багато. А продукти ще треба мити, упаковувати. Тому й отримуємо ціну в 500-600 гривень. Не можна порівнювати з китайським бананом чи курагою за 150 грн, що сушать прискореним методом, використовуючи хімічні речовини».

Усього із 10 кг полуниці можна отримати 900 г чипсів. Сам процес сушки займає близько 12 годин і 132 грн потрібно буде заплатити за світло. У роботі витрачають багато електроенергії на сушарки, а тарифи комерційні – 3,65 грн за кВт. Фруктово-ягідна пастила та чіпси є дуже корисними та відносяться до продуктів здорового харчування. Андрій Жуков намагається зробити ціни на корисні солодощі доступними для всіх: на виході 1 кг пастили коштує 500-600 грн за кг.

«Давно для себе сушили фрукти та овочі, робили пастилу. Ще до війни заклали ягідник, хотіли продавати ягоди. Але з у 2014-2015 році нікому це не було потрібно, а врожаї були великі. У 2016 році вперше виграв грант на обладнання. Дали 8 тисяч на сушарку. Додавали й власні кошти. Так потихеньку збирали обладнання, — згадує Андрій, — В Україні десь на 5% зайнятий ринок виготовлення пастили та сухофруктів. Дуже багато невеликих виробників у соціальних мережах. Ми теж так працюємо. Але це максимум 200 замовлень і ти вже сам не справишся».

Найпопулярніші смаки на підприємстві це пастила із яблука з імбиром, лимоном, полуницею, бананом, аґрусом, червоною смородиною; чіпси із бананів, ківі, полуниці, лимону, ананасу, яблук, груш, помідор, кабачків.

Продукція фасується по 50 та 100 грамів по 600 грн за кг, а оптова ціна листкової пастили – 500 грн за кг. Вартість формується від ціни сировини, упаковки, податків, вартості роботи, оренди та комунальних платежів, далі вираховується приблизна ціна за 1 кг через Excel.

«Фасуємо продукцію у вакуумні пакети та зберігаємо у холодильниках. Так влітку захищаємо продукцію від різних комах та й зберігається усе довше, — розповідає Андрій, — Продавали пастилу, закручену у спіраль. Був по обміну досвідом у Грузії та побачив, як там її продають. Там просто продають лотком та не розрізають як у нас. Вирішили відмовитись від додаткового оформлення та знизили завдяки цьому ціни. Зараз у нас найнижча ціна на ринку. Хочемо, щоб наші продукти були усім доступні».

Цікаво, що хоча раніше родина здійснювала продаж через сайт безкоштовних оголошень, тепер звідти не приходять замовлення, а основний майданчик продажу група у facebook «Велика Родина». Більш за все покупці люблять сушений банан, а навесні  і восени краще купуються чіпси з яблука та груші. Найбільше замовлень із Києва, Полтави, західнії України.

«Усі клієнти пішли у соціальні мережі. Проте через інтернет не дуже купують чипси, — зазначає Андрій, — Поки є свіжа ягода, взагалі не купують сушені. По суті, продажі стартували тільки місяць тому, до цього часу займались переважно заготовленням сировини на зиму. Але бачимо, що деякі продукти закінчаться раніше наступного врожаю. У цьому році не дуже багато вродила диня та персики. Тільки шукаємо свій формат роботи та тестуємо підходи. Ще рано робити якісь висновки. Ми тільки весною отримали обладнання по гранту та ще не усе запустили».

Майбутні плани Андрія Жукова грандіозні. Нещодавно він виграв грант від ПРООН на 150 тисяч грн, на які отримав обладнання, хоча для наступного рівня  не вистачає іще 1 млн гривень (на ремонт приміщення, що буде відповітаи усім вимогам виготовлення продуктів близько 500-700 тисяч грн., а на оренду десь біля 10 тисяч грн.). Окрім цього було написано проєкт по створенню сільськогосподарського кооперативу у районі Старобільська аби із односельчанами на їхніх землях вирощувати ягоди, овочі та займатись їх сушкою. Така ідея була позитивно прийнята та знайшла хороші відгуки в міжнародних благодійних організаціях.

«Люди віддають землі та городи в оренду під засів пшениці та соняшника. На практиці бачу, що селяни просто не хочуть працювати та вкладати гроші у майбутній прибуток. їм краще отримати 20 гривень зараз, ніж 200 через рік. Пропонував їм працювати на своїй землі та разом продавати продукцію. Але треба було б встановлювати крапельний полив та віддавати на реалізацію тільки найкращий врожай. Почув купу відмовок, що не хочуть ризикувати та відчув загальну недовіру. Усі хотіли спочатку побачити як це буде працювати, — ділиться Андрій, — Взагалі, сільське господарство в Луганській області занепадає. Тут жахливі сільські дороги. Малину я везу на подушках. Мені треба 40 хвилин аби проїхати 20 км. І уявіть, як себе відчувають фермери, які вирощають 20-30 кг помідорів та мають якось довести їх до міста. Треба витратити не просто бензин, а ще якось примудритись довести усі цілим».

За матеріалами Газета.Ua

Журнал «Ягідник»

Останні статті