«Повна відсутність у 2020 році дотацій ягідникам негативно вплине на всю плодово-ягідну галузь України», – Олександр Ткачук

 «Повна відсутність у 2020 році дотацій ягідникам негативно вплине на всю плодово-ягідну галузь України», – Олександр Ткачук

Після того, як у проекті бюджету на 2020 рік не було передбачено грошей на програми підтримку агропромислового комплексу серед фермерів України почалася паніка. Про те як і чому держава має дотувати ягідний бізнес розказав Олександр Ткачук, що не в теорії, а на практиці знає якою важливою є підтримка держави для українських ягідників.

Директор плодово-ягідного кластеру “Агровесна” пояснює, що протягом останніх років саме держпідтримка допомагала розвитку ягідного бізнесу в Україні. Зокрема за минулий рік було виділено у загальному 400 млн. грн на купівлю саджанців, що призвело до закладень 96% ягідних насаджень.

Звичайно, не варто йти в ягідний бізнес лише з розрахунком на дотації від держави, але саме ягідництво один із напрямків, що стосуються громадського харчування, тому від нього прямо пропорційно залежить харчова безпека держави. Крім цього ягідні ферми створюють робочі місця та приносять валютні кошти від експорту та кошти до бюджету.

Саме тому державі потрібно підтримувати ягідні господарства, а саме не компенсувати закупівлю саджанців, а насамперед, забезпечувати повну чи часткову компенсацію купівлі та будівництво холодильного обладнання, компенсацію відсоткових ставок за банківськими кредитами, створення та адміністрування кооперативів. Така підтримка допоможе підвищити якість продукції та вийти на зовнішні ринки, наростити експорт.

«Я переконаний, що держава повинна, у першу чергу, простимулювати профільні підприємства, котрі вже пройшли річні ризики. Це ті ягідні господарства, котрі працюють на ринку більше 3-5 років.  І їм  потрібні кошти на розвиток, наприклад, на роботу над якістю, котра неможлива без потужностей для заморозки та зберігання ягід, для їх упаковки. Це, у кінцевому результаті, посприяло б виходу таких гравців на зовнішні ринки та збільшило б експорт української ягоди за кордон. Крім того, наявність холодильних потужностей дозволило б підприємству створювати робочі місця не сезонно, а цілорічно.

Ми єдиний ягідний кластер в Україні, до якого наразі входить 17 виробників м’якої (полуниця, суниця, малина) та твердої ягоди (смородина, лохина, порічка). Ми активно працюємо на ринку та залучаємо у наш кластер нових гравців. Наразі ми вже будуємо комплекс із охолодження, зберігання та заморозки ягід потужністю 20 тонн. І якби була передбачена державна компенсація будівництва холодильника чи купівлі холодильного устаткування, то ми значно швидше б завершили запуск в експлуатацію холодильника, швидше вийшли на експорт, наростили об’єми вирощеної ягоди».

Журнал «Ягідник»

Останні статті