Не такий страшний звір, як його описують – проект закону «Про сільськогосподарську кооперацію»

 Не такий страшний звір, як його описують – проект закону «Про сільськогосподарську кооперацію»

На даний момент ведеться робота над укладенням законопроекту 6527-д «Про сільськогосподарську кооперацію», але ще до його запуску вже є незадоволені. Метою закону являється спрощення життя аграріїв-кооператорів шляхом зведення усіх регулювань до одного закону. Таким чином буде зменшено кількість паперової роботи, необхідної для забезпечення господарської діяльності кооперативів.

Критики закону стверджують, що він направлений лише на збагачення аграрних олігархів, а не на добробут малих та середніх. І це незважаючи на те, що працювали над законом міжнародні експерти, канадський кооперативний проект та експерти Всеукраїнської Аграрної Ради, яка об’єднує середніх і малі с/г виробників.

Раніше для роботи кооперативу, організаторам необхідно було підписати із кожним членом договір доручення, аби змогти прийняти у них продукцію, яка і далі не належатиме кооперативу . Далі, з цими ж папірцями треба звертатися до трейдерів та переробників, а їм набагато зручніше та безпечніше мати справу з одним посередником, що володіє тим, що продає, ніж з десятками і сотнями фермерів, з якими вони ніколи не зустрічалися. Також в таких умовах кооператив не може гарантувати якості продукції, бо не може проконтролювати процес виробництва, і, як наслідок відбудеться різне ціноутворення і хтось буде незадоволений.

Очевидно, що так працювати дуже незручно, саме тому в Україні через кооперативи реалізується менше 1% сільськогосподарської продукції, а у розвинених країнах – 30-60%%, повідомляє Агравері.

За кордоном цей процес краще налагоджений. Кооператив купує продукцію своїх членів за встановленою ними ж ціною, далі продукція або вже перероблений продукт ідуть на продаж. Кооперативний прибуток розподіляється пропорційно кількості зданої кооператорами продукції. Те ж саме і пропонується зробити згідно законопроекту 6527-д.

Крім вищезазначеного у другому читанні планується вказати, що пай в неприбутковому кооперативі буде, але виплати на них не відбуваються; ввести пропорційне голосування (наприклад щодо рішення на що направити основну суму зароблених грошей: на кооперативні виплати (пропорційні об’єму зданої  продукції) чи пайові); планується створення Агенції з розвитку сільськогосподарської кооперації, що збільшить можливості щодо держпідтримки сільськогосподарських кооперативів. Також кооператори зможуть самостійно призначати директора з числа самих членів кооперативу та вирішувати розподіл коштів тощо.

Ключові норми законопроекту були підтримані численними міжнародними експертними установами та організаціями, включаючи ЕБРР, Канадську кооперативну асоціацію (CCA), SOCODEVI (Канада), Генрі Хагена, – колишній керівник Кооперативного відділення Міжнародної організації праці в Женеві та інші. А на запит ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада», Литовський Сейм офіційно провів експертний аналіз законопроекту 6527-д, і зробив висновок, що новий закон певних нормах навіть є кращим, ніж поточне законодавство з питань кооперації в Литві, яка є однією зі світових лідерів розвитку кооперації.

В Україні підтримку даного законопроекту надали Всеукраїнська Аграрна Рада, Аграрний союз України, Асоціація сільських голів, Українська аграрна конфедерація, Український клуб аграрного бізнесу, Асоціація  фермерів та приватних землевласників Вінницької області. Усі ці організації в сукупності об’єднують переважну більшість аграріїв; а також реально діючі кооперативи: СОК “Добробут Андріївки” Покровського району Дніпропетровської області, СВК “Молоко Країни”, СОК “Первоцвіт” Апостолівського району Дніпропетровської області, СОК “Молочна Ріка” Новомосковський район  Дніпропетровської області, СОК “Жовтневе” Токмацького району Запорізької області, СОК “Любава” Скадовського району Херсонської області, СОК “Зерновий” Васильківського району Дніпропетровської області, СОК “Зерно-БУНК” Бобринецького району Кіровоградської області, СОК “Саксагань” П’ятихатського району Дніпропетровської області, СОК “Бджолийний шлях” Покровського району Дніпропетровської області, СОК “Перший Ягідний” Царичанського району Дніпропетровської області, Об`єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів “Господар” Дніпропетровська область.

Журнал «Ягідник»

Останні статті