Macfrut-2019: у фокусі – інновації, механізація процесів, продукти з доданою вартістю

 Macfrut-2019: у фокусі – інновації, механізація процесів, продукти з доданою вартістю

Дарина ДУБИНКА, Україна

8-10 травня в Ріміні провідна міжнародна виставка Macfrut уже в 36-й раз зібрала разом професіоналів у сфері фруктів та овочів Італії та Європи – із понад 90 країн. Свою продукцію, інновації та рішення щодо вирощування, захисту, сортування, переробки, пакування представили більше 1000 експонентів. Триденну виставку відвідали 43 500 гостей. Уже вкотре серед відвідувачів Macfrut – і українська делегація. Традиційно інформаційним партнером виступає інформаційно-видавничий проект «Технології та Інновації». Чим вражав Macfrut садоводів і ягідників, виробників продуктів переробки, – читайте в репортажі з місця події.

НА ПОРЯДКУ ДЕННОМУ – МЕХАНІЗАЦІЯ ВСІХ ПРОЦЕСІВ

Цьогорічна виставка продемонструвала багато нових можливостей, зокрема три «динамічні зони», створені у виставкових залах, представляли інноваційні системи. Техніку для підготовки ґрунту, висаджування розсади та
збору врожаю презентувала італійська компанія Hortech.

– Ми спеціалізуємося на техніці для садівництва і ягідництва, маємо великий асортимент збиральних машин для всіх видів культур. Можемо налаштувати наші машини під різні умови: ґрунту, клімату, праці, – коментує Люко ГАЗОТТО, представник компанії Hortech.

Відомий на українському ринку виробник Ferrari BCS S.p.A. представив міні-трактори для підготовки ґрунту під посадку та для обробки, що стануть незамінними помічниками для невеликих фермерських господарств: ягідників, садів, виноградників. Інноваційна технічна комплектація, зменшені габаритні розміри роблять їх машинами майбутнього. Презентації рішень щодо економії води для сільсько-господарського використання, якісної фертигації, а також кліматичного контролю культур відбувалися на демонстраційному полі AcquaCampus, площею 640 кв. м. Інструментарій представила австрійська компанія Pessl Instruments: повний спектр бездротових, сонячних систем моніторингу, онлайн-платформу FieldClimate та інші розробки для досліджень ґрунту й води, метеорологічної ситуації, попередження паводків тощо.

Системи поливу для задоволення потреб фермера в кожній окремій ситуації – на відкритому полі, в саду, ягіднику чи винограднику, при різних особливостях ділянок, запропонувала компанія Irritec. Заснована у 1974 році в Італії, сьогодні компанія має виробництво у декількох країнах світу, а її продукція користується популярністю в Іспанії, Бразилії, Мексиці, США, Німеччині, Алжирі, Україні тощо.

– Якщо вам потрібно зрошувати, наприклад, виноград, яблука, груші, ми використовуємо мультисезонні крапельні лінії, що можуть експлуатуватися багато років, – розповідає представник компанії Irritec Ахмед БАРР. – Для нерівних ділянок пропонуємо пристосовану для цього крапельну лінію Trisha competition drip line: за будь-якого тиску кількість води буде постійною. Для зрошення на рівній поверхні радимо систему Multibar. Також маємо фільтри для всіх типів води, моделі для гідропоніки.

ІННОВАЦІЙНІ ПІДХОДИ У ДОГЛЯДІ ЗА НАСАДЖЕННЯМИ

Загалом, учасники Macfrut представили 11 секторів, що охоплюють усі галузі постачання фруктів та овочів: насіння, розсадництво, технології вирощування та переробки, післязбиральна техніка, пакувальні матеріали, свіжі та сушені продукти, опт та роздрібна торгівля, логістика послуг тощо. Лінійку добрив для садівництва, виноградарства, овочівництва та польових культур, що забезпечують повний спектр важливих поживних речовин, представила компанія EuroChem Agro GmbH.

– Один із наших найцінніших продуктів на ринку – Nitrophoska, що гарантує збалансоване живлення рослин у доступній формі, коригується і пристосовується до конкретної рослини, та водорозчинні добрива, які роблять
фертигацію ще більш ефективною, – пояснюють представники компанії EuroChem Agro.

Технології автоматизації у сферах живлення та захисту рослин представляла італійська компанія Sentera Service Group. Спеціальні модульні дрони Agros та PТK, удосконалені для проведення точного обприскування для різних культур, можуть обробляти близько 2-4 га за годину. Дрони можна використовувати для внесення пестицидів, гербіцидів та інших препаратів у рідкому або гранульованому вигляді. Інша модель дрону, з вбудованим сенсором, пролітаючи над ділянкою, аналізує стан культур чи ґрунту за кольором листя.

– Це технології майбутнього, які ми просуваємо в Італії вже зараз. Дрони можна використовувати для будь-яких культур – від кукурудзи до винограду, – коментує представник Sentera Service Group Роберто КАЛВІ. – Вартість таких дронів – від 18 до 20 тисяч євро, але вони дають результат, що виправдовує інвестиції.

Систему OPI, що завдяки штучному інтелекту – сенсорам і агрономічній моделі – допомагає фермерам приймати правильні і точні рішення щодо захисту і догляду за насадженнями, презентувала компанія Evja srl. Через датчики системи агроном у віддаленому доступі в режимі реального часу бачить усе, що діється на полі: температуру, вологість, сонячну радіацію, розширену інформацію стосовно тиску, інформацію про комах і т. д. Irritec виробляє все, що пов’язане зі зрошувальними системами: крапельне зрошення, фільтраційні системи, системи фертигації Італійська компанія EuroChem Agro GmbH – один із провідних постачальників азотних і фосфорних
добрив.

MUST-HAVE СУЧАСНОГО ГОСПОДАРСТВА – СОРТУВАННЯ І ПЕРЕРОБКА

Технології післязбиральної обробки та переробки фруктів і ягід стали однією з центральних тем виставки. Часто зібрана з саду чи поля свіжа продукція не є кінцевим продуктом для реалізації. Щоб позиціонувати себе на ринку, фермеру треба спочатку відсортувати її, помити, запакувати відповідно до вимог замовника або переробити і вже тоді продавати продукти із доданою вартістю.

– Попередній сезон демонструє, що свіжу продукцію не завжди вдається відразу продати, краще її переробляти. Кожне господарство повинно розуміти, яким має бути їх кінцевий продукт, та добирати техніку відповідно до своїх потреб. Чим більший вибір такої техніки на ринку, тим краще, – зауважує директор української компанії «Агростар» Віктор КОЛЕСНИК. – Часто наші фермери, котрі за європейськими мірками вважаються великими, в Україні чомусь позиціонують себе дуже маленькими і не здатними вкладати інвестиції в техніку, що загалом неправильно. Втім, поступово вони все-таки починають технічно обладнувати свої господарства, адже ручна праця відходить у минуле.

Компанія «Агростар» уперше брала участь у виставці Macfrut і відразу – з новим напрямком. Постачальники техніки для обробки ґрунту та догляду за садом цього року розширили свій портфель спектром обладнання для переробки плодово-ягідної продукції. Презентували декілька варіантів техніки для фасування, сушки, заморозки і т. д. Новинкою для українського ринку, наприклад, стане обладнання для очищення яблук від шкірки, видалення серцевини, для виготовлення шматочків фруктів у сиропі. Крім того, компанія запропонувала невеликі лінії для виготовлення соків прямого віджиму для маленьких фермерів, що не потребують значних інвестицій, великого приміщення та спеціальних умов.

Революційні рішення для ефективного і максимально делікатного сортування м’яких фруктів, що можуть ідентифікувати дефекти, недоступні людському зору, отримати всю інформацію про внутрішні параметри кожного фрукта, представила компанія UNITEC. У портфелі італійського виробника – сортувальне обладнання для понад 30 видів фруктів, ягід і овочів. Серед них і новинки – лінія для сортування ківі та технологія для сортування лохини, що дозволяє побачити ягоду на 360 градусів, а також лінія для сортування черешні, здатна розділити плоди за критерієм м’якості.

Машини для нарізки фруктів та овочів слайсами і шматочками представила американська компанія Urschel International Limited – лідер галузі у світі з 1950 року. Сьогодні компанія має представництва в різних країнах, в тому числі активно працює в Україні. Перевага обладнання Urschel – у надточній технології різання, що забезпечує рівномірність і не пошкоджує продукт.

Технології створення продуктів майбутнього – заморожування, сублімаційну та адіабатичну сушки – презентувала італійська компанія PIGO. Можливості обладнання (блоків і ліній) PIGO охоплюють велику частину операцій
у традиційній обробці, зокрема фруктів та ягід: прийом сировини, відділення легких сторонніх предметів, миття, калібрування, заморожування, сушка та інші процеси. Ці інноваційні системи вже дозволяють виробникам у Європі, Африці, Австралії, США та Азії виготовляти суперфуди – продукти переробки, яким немає конкурентів на ринку.

Кожного року компанія вдосконалює свої технології, і на виставці Macfrut, зокрема, були представлені нові рішення сублімаційної та адіабатичної сушки.

– Окрім удосконалення процесів заморожування, яке завжди є першим етапом підготовки кожного продукту, ми вдосконалили технології сушки. Завдяки цьому сублімаційні апарати забезпечують ще коротший час роботи і
найкращу якість кінцевого продукту. Завдяки кращому контролеру – комп’ютерам нової генерації, що контролюють усю систему, забезпечується вища енергоефективність обладнання. Також розширена лінійка машин, починаючи з потужностей на 300 кг свіжозамороженого продукту на вході – до моделей на 700, 1000, 1400 кг і більше.

Що стосується нових моделей конвекційної, адіабатичної і тунельної сушки, тут контролюється не тільки температура, а й вологість повітря в рециркуляції, що значно скорочує час обробки та дає можливість працювати на дуже низьких температурах. Усе це максимально зберігає натуральні характеристики продукту і органолептику, тим самим робить нас світовим лідером у галузі! Сублімовані продукти – це майбутнє: новий рівень якості та ціни продажу, – коментує представник компанії PIGO Горан ОБРАДОВИЧ.

Компанія «Агростар» презентувала декілька варіантів обладнання для переробки плодово-ягідної продукції Компанія PIGO представила нові моделі конвекційної, адіабатичної і тунельної сушки

ТЕХНОЛОГІЇ ПАКУВАННЯ: НЕ ПРОСТО ТАРА, А ІНСТРУМЕНТ ПОЗИЦІОНУВАННЯ БРЕНДУ

Збираючись експортувати фрукти до країн Європи та Азії, фермерові слід задуматися над якісним маркуванням та пакуванням своєї продукції. Це забезпечує гарну презентацію, впізнаваність бренду компанії та України загалом як країни походження смачних і якісних фруктів.

– Українські виробники наразі мають багато можливостей виходу на ринки інших країн, але це дуже важко. Зважаючи на досвід, наприклад, Італії, яка експортує яблука по всьому світу, продавати просто яблука за низькою ціною – неправильний шлях, що не принесе нормального прибутку, в цьому немає майбутнього. Вам потрібно добирати кращі плоди серед найкращих сортів за якістю, смаком, а також мати якісну упаковку – робити гарний бренд, щоб бути впізнаваним. І маркування назви та лого бренду на самому фрукті в цьому ланцюжку відіграє важливу роль, щоб виділитися з-поміж іншої продукції, – відзначають у компанії SINCLAIR. Міжнародна компанія SINCLAIR отримала сертифікацію на біо-маркування (fully compostable label), що повністю розкладається, тобто не шкодить для навколишнього середовища. Ця технологія поставляється у 50 країн, включаючи Східну Європу.

Машини та матеріали для пакування фруктів, ягід, горіхів та овочів презентувала на виставці компанія SORMA GROUP, яку в світі знають уже 45 років. Новий тип упаковки дозволяє зменшити вміст пластику до 60%, вартість – на 70%, витримує таку саму вагу, як і попередні варіанти пакування, але на 100% піддається переробці.

Ящики, палети, піддони для агропромислового сектору та контейнери для роздільного збору сміття представила на виставці компанія Jcoplactic, відома на європейському ринку з 1962 року.

– Ми використовуємо технологію лиття під тиском та якісний матеріал – поліетилен низького тиску, що надає стійкості і кращої фіксованості нашим виробам. Це робить їх придатними для зберігання в холодильних камерах, вони витримують низькі температури.

Ящики можуть бути різних розмірів, висоти, залежно від типу продукції. Маємо широку лінійку маленьких ящиків для ягід, обладнаних удосконаленою вентиляцією, більш округлими краями, що не ранять ніжний продукт, – розповідає представниця компанії Jcoplactic Олена РЕШЕТНЯК.

– Ми бачимо потенціал у ринках Східної Європи. Наприклад, в Україні багато виробників орієнтовані на експорт до країн Близького Сходу. Дуже важливо донести до них те, з чим раніше зіткнулися європейські виробники: в дерев’яних ящиках, яким досі надають перевагу українські фермери, якість продукції та тривалість її зберігання значно знижуються.

Біо-технології в сфері пакування представила й італійська компанія Infia SRL – найбільший в Європі виробник пакувальних матеріалів для свіжих продуктів, особливо для ягід. Компанія перевела всю продукцію з первинних матеріалів на 100% вторинний пластик. Вона працює в цьому напрямку з 78 країнами – від Канади до Чилі, від Норвегії до Південної Африки. Новий тип упаковки R-PET має таку ж прозорість і стійкість, як отриманий з первинної сировини, але його виробництво різко знижує вплив на навколишнє середовище.

– Ми використовуємо тільки вторинну сировину, проте кінцеві продукти мають таку ж якість, як і раніше. Ми використовуємо пластик з усієї Європи, який люди викидають у сміття, очищаємо та подрібнюємо, і виготовляємо з нього нашу продукцію. Всі процеси нашого виробництва та всі продукти відповідають європейським стандартам, – розповідає Алессандро МАРІАНІ, представник компанії Infia SRL, та додає, що український ринок – новий, але дуже цікавий для компанії: – Є багато якісних продуктів, які надходять з України на ринки світу, тому за 3-5 років, коли експорт з України зросте, потреба в нашому пакуванні буде колосальною, адже великі мережі, такі як LIDL, TESCO та ін., мають дуже чіткі вимоги до якості продукту та пакування. Наразі ми намагаємося зрозуміти, які саме продукти будуть найбільш популярні в Україні.

До такого висновку дійшли й провідні українські фермери. На виставці можна було зустріти ягідників із різних куточків країни, котрі цікавляться новими тенденціями галузі й упроваджують інновації на своїх підприємствах. За словами Олени ВОРОБЙОВОЇ, представниці ТМ StarBerries, відвідувати такі виставки, як Macfrut, корисно й важливо. Господарство має молодий ягідник, два роки вирощує лохину високорослу і планує продавати її на експорт. Для фермерів важливо знати і бачити виробництво кожного інгредієнта та механізму в цьому ланцюжку. Зокрема, й пакування:

– Звісно, пакування для ягід знайти не складно, але гостро стоїть питання сертифікації. Якщо фермер планує відправляти ягоду на експорт, потрібне й відповідне пакування: безпечне, стандартизоване, таке, що буде прийматися європейськими покупцями. Для себе відзначили продукти компанії Infia – високотехнологічного безвідходного виробництва. Пінетки виготовляються із вторинної сировини, технологія включає дуже довгий процес його очищення, багаторівневу перевірку якості та сертифікацію. Крім того, ми раді, що Infia SRL знайшла надійного представника своїх інтересів – ТОВ «Харвест Центр», і тепер це пакування можна придбати і в Україні.

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №3 (14) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті