Проект вирощування суниці садової в тунелях у Польщі

 Проект вирощування суниці садової в тунелях у Польщі

Марек ЯМРИ, регіональний менеджер із продажів Haygrove

У 2019 році за ініціативою компанії Haygrove Poland проводилися експерименти з вирощування різних сортів суниці садової у плівкових тунелях – на ґрунті та в субстраті.

Для проекту компанія Haygrove побудувала плівкові тунелі типу Суперсоло. У 5 окремих тунелях Haygrove завширшки 8,5 м і завдовжки 144 м було висаджено 20 сортів суниці садової. 2 тунелі виготовлені з металевої тонкостінної труби діаметром 40 мм, ще 3 – з труби діаметром 50 мм. Бічна стінка має висоту 1,2 м. Такі тунелі – це найбільш оптимальна конструкція для  вирощування ранніх сортів суниці на плантації в ґрунті або у субстраті.

Форма такого накриття як Суперсоло забезпечує оптимальні умови для росту рослин: дещо менша площа (порівняно з блоковими тунелями) гарантує те, що на початку сезону тунель буде теплішим. Попри це всередині конструкції залишається достатньо місця для вільного заїзду машини чи трактора. У процесі вирощування ранніх ягідних культур, як-от суниця садова, ми використовуємо прозору плівку, що пропускає до 91% світла, забезпечуючи чудове освітлення, особливо на початку сезону. Тунелі зачиняються за допомогою рольованих дверей із механічним або електричним приводом. Такі конструкції ідеально підходять для вирощування ранньої
суниці і забезпечують прискорення початку плодоношення (порівняно з відкритим ґрунтом) до 14-16 днів.

Метою експерименту є порівняння 20 ранніх сортів і декількох сортів суниці садової, що ростуть на плантаціях в ґрунті та в субстраті. Розсадники – учасники проекту – надали такі типи розсади, як tray, mini tray, WB і mini WB.

Саджанці tray та WB характеризуються високим потенціалом урожайності вже в 1-й рік посадки і дають від 400 до 600 г ягід із куща. Додатковою перевагою для горщикового посадкового матеріалу типу tray є гарантія збереження об’ємів урожаю навіть у період літньої посадки. В ході експерименту ми також порівняли різні програми підживлення від 5 компаній-виробників добрив. У кожному з тунелів у нашому проекті ми використовували різні типи ґрунту. Найбільш поширена ґрунтова основа була покрита чорною плівкою, що додатково вплинуло на прискорення початку збору врожаю. Рослини висаджувалися у два ряди на гребенях шириною 65 см і висотою 14 см. Відстань між гребенями – 35 см, відстань між саджанцями в рядку – 25-28 см.

Другий цікавий тип основи, що використовується у проекті, – субстрат, що дозволяє вирощувати суницю садову в одному місці впродовж 8 років. Таке рішення підходить для культивування ранніх сортів і сортів повторного плодоношення. Для створення плантацій у проекті ми використовували формувальні машини пасивного та активного типу, що виготовляє фірма Haygrove.

Одним із найцікавіших експериментів із-поміж проведених у тунелі було порівняння основ: ґрунтових та субстрату. Тут було розміщено 6 ділянок (4 із субстратом і 2 ґрунтових), покритих волокном, де висаджено 15 різновидів саджанців (тип розсади переважно tray, 2 із них WB, один MWB і один mini tray). Близько 2/3 рослин висаджували в субстрат, 1/3 – у ґрунтову основу, щоб порівняти, як розсада одного типу веде себе в різних типах ґрунту, а також – щоб співставити врожайність.

Підживлення використовувалося переважно багатокомпонентне – це добрива та індивідуальні мікроелементи у складних пропорціях. Консалтингова компанія робить акцент на термінах вегетації рослин, реєстрації середніх температур і вимірюванні вологості субстрату. Тунель із саджанцями типу tray дав найбільший урожай (схема «збір на 60-й день»), що, залежно від сорту, становив 0,4-0,6 кг ягід із рослини.

СОРТИ, ПОСАДЖЕНІ В ТУНЕЛІ: САДЖАНЦІ TRAY I WB

У проекті також проводилося порівняння посадкового матеріалу суниці садової типів MWB та tray plants. Це, зокрема, сорти (за алфавітом) Cory, Elegance, Elsanta, Faith, Flair, FE 1711, Limalexia, Malling Centenary, Magnum, Romina, Rumba, Sonsation, а також саджанці нових сортів, які поки що не отримали назви.

Дата посадки – 15-16 березня. У тунелі №2 і 3, на ділянках, вкритих чорним агроволокном, була висаджена розсада суниці садової типу А+ сортів Allegro, Clery, Elegance, Flair, FragolAurea, Grandarosa, Limalexia, Lofry, Malling Centenary, Magnum, Romina, Sonsation, Vibrant, Quicy, Malling Sunrise, Wendy.

Ми сподіваємося порівняти урожайність кожного з них за умови використання посадкового матеріалу категорії типу А+. Дата посадки – 14-17 березня. Серед рекомендацій для тунелю №2 – внесення добрив на основі нітрату кальцію і магнію, а також засобів із лінійки Superba.

Додатково використовувалися добрива з серії DripFert та препарати для кращого укорінення. Також у цих тунелях паралельно був висаджений посадковий матеріал типу frigo ida, при цьому на деяких рослинах навіть сформувалося по 3-4 квітки. Дуже мало втрат.

У тунелях №4 і 5 (ділянки, вкриті чорною плівкою) використовувалися саджанці суниці садової сорту Flair типу mini WB. Дата посадки – 25-27 березня. Тут було використано добрива з асортименту компаній Agrosimex i
Calfert. Проводилося порівняння схем живлення і визначення урожайності (кількість ягід, зібраних із 1 куща за схемою «врожай на 60-й день»).

Програми живлення в цих тунелях були схожі, і рослини розвивалися однаково. Суміші для підживлення готувалися за допомогою змішувача для добрив. Проект продовжиться у наступному році. Збір другого врожаю
очікується у вересні. Результати будуть оприлюднені на найближчій виставці TSW, куди ми запрошуємо усіх читачів.

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №3 (14) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *