Іван Котяш: «Ми сприяємо розвитку ягідного бізнесу». Фабрика із заморозки та переробки продукції на Житомирщині створила свій «холодний ланцюг» по всій Україні

 Іван Котяш: «Ми сприяємо розвитку ягідного бізнесу». Фабрика із заморозки та переробки продукції на Житомирщині створила свій «холодний ланцюг» по всій Україні

Ксенія МЕЛЕШКО, Україна

ТОВ «Малин Фекторі», розташоване у місті Малин, працює лише декілька років, але його вже знають по всій Україні. Саме сюди везуть ягоду на заморозку та фасовку не тільки з Житомирщини, але й із різних куточків країни: зокрема, і з Харкова, Каховки, Закарпаття…

Потужний поштовх для розвитку компанії дав ґрант спеціальної програми уряду США (Проект USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку»), завдяки якому підприємство спромоглося збільшити свої переробні потужності. Цікаво, що це підприємство має свої насадження, де вирощує органічну ягоду, а також власні трейдову та логістичну компанії. Про інноваційний досвід заморожування та переробки ягід журналу «Ягідник» розповів Іван КОТЯШ, засновник ТОВ «Малин Фекторі».

НОВА ПОСЛУГА ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ФЕРМЕРІВ – ОРЕНДА ТАРИ

«Ягідник»: Іване Івановичу, що змінилося в ягідництві вашого регіону з того часу, як ви прийшли у ягідний бізнес?

Іван КОТЯШ: Напевно, дещо більше стало самих ягідників. На Житомирщині росте багато дикоросів, і коли ми створювали свою компанію, думали, що переважно працюватимемо з дикими ягодами. Але практика показала, що на заморозку здебільшого йде велика кількість малини та суниці садової, і тільки на третьому місці – чорниця дикоросла.

Хочу підкреслити: «Малин Фекторі» – це підприємство, що надає послуги повного циклу із заморозки, фасування, переробки, експорту продукції, документаційного супроводу. До нас звертаються як малі фермери, так і великі трейдери, для яких ми заготовляємо сировину та заморожуємо її. Наше місія – зробити сервіс для трейдерів, фермерів – великих і маленьких, із різними формами власності. Ми налаштовані на надання послуг для всіх, хто займається ягодою.

«Ягідник»: Перелік послуг «Малин Фекторі» постійно поповнюється новими позиціями. Які новації запроваджено в цьому сезоні?

І.К.: У нас з’явилася така послуга, як оренда тари: пропонуємо у великих об’ємах пластикові ящики (так звані «чешки»). В Україні це, мабуть, перша така пропозиція. Ми офіційно уклали контракти з заводами-виробниками,
де нам зробили тиснення на ящиках англійською мовою: «RENT». Підкреслю: ми надаємо послуги довготривалої та короткотривалої оренди тари саме для фермерів – для тих, хто не може її купити. Ящики можна офіційно
взяти в оренду як на термін від 2-5 днів, так і на кілька місяців – на скільки потрібно.

У ТОВ «Малин Фекторі» – широкий спектр діяльності. Ми самі – фермери: вирощуємо органічну малину на 40 гектарах (маємо сертифікат «Органік Стандарт», зараз впроваджуємо ІСО 22000 (HACCP), робимо сік прямого віджиму та пюре, заморожуємо, пакуємо його тощо. Також фасуємо ягоду на свіжий ринок (продаємо у торговельних мережах Києва) та сушимо її.

ВІД ПОЛЯ ДО МОРОЗИЛЬНИХ КАМЕР: КІЛОМЕТРАЖ МАЄ ЗНАЧЕННЯ

«Ягідник»: Як оцінюєте якість ягоди в цьому сезоні?

І.К.: Зрозуміло, що всі спеціалісти будуть вам казати, що потрібна робота над якістю продукції. Це загальновідома істина. А щоб отримати цю якість, треба ретельно працювати на прийомці ягід, вчити фермерів. Багато з них не знають, як правильно збирати врожаї, як донести ягоду і правильно покласти її в ящики, як довезти до заморозки… Велике значення в отриманні якісного продукту має кілометраж від поля до морозильних камер. Тому, звичайно, найперше ми працюємо з фермерами, котрі знаходяться поблизу. Але у нас задіяна велика територія, і є свій транспорт, що супроводжує весь «холодний ланцюг»: наші рефрижератори курсують всією Україною, і ягоду на «Малин Фекторі» везуть звідусіль.

«Ягідник»: А як шукаєте клієнтів із інших областей? Звідти везуть багато ягоди на заморозку?

І.К.: Ми самі веземо, якщо треба – домовляємося з перевізниками, винаймаємо транспорт. Нам не треба шукати клієнтів – нас усі знають, «Малин Фекторі» представлене на всіх виставках, у каталогах, ми публічна компанія. В Україні підприємств із заморозки не так багато, порівняно з Польщею – разів у 30 менше. Щоб правильно побудувати графік роботи, ми оцінюємо, де яка ціна, яка є логістика і скільки буде браку.
Від цього залежить уся математика бізнесу. Завдяки власній логістичній компанії, з власними вантажівками – легше справлятися з цією справою, розуміти, як найкраще доставити ягоду.

«Ягідник»: Які маєте потужності для заморожування?

І.К.: Холоду у нас достатньо, щоб заморозити 30-40 тонн ягід на добу. А от фасувати продукцію після заморозки – вже складніше питання, ці обсяги можуть бути в два рази менше. Якщо, наприклад, говорити про малину класу «екстра», що продається у пакетиках по 2,5 кг, то ми не можемо нафасувати стільки ж, скільки заморозили.

«Ягідник»: Але, напевно, є клієнти, яким потрібне тільки заморожування продукції, без фасовки?

І.К.: Звичайно! Ми рекомендуємо не фасувати ягоди відразу, краще – заморозити й вивезти на склад, тому що не відомо: чи вгадаєш із тією класифікацією, яку надасть покупець. Краще подивитися на специфікацію і підготувати ягоду саме під ті вимоги, що будуть надані.

ОБЛАДНАННЯ – ЦЕ КОНСТРУКТОР, ЩО СКЛАДАЄТЬСЯ ПІД РІЗНУ ЯГОДУ

«Ягідник»: Чи вистачає вашому заводу камер зберігання?

І.К.: Зрозумійте: фабрика, що працює у сегменті шокової заморозки продукції (при найнижчій температурі -37 С°), не використовує ці камери для її зберігання, бо в них інше призначення – саме для шокової заморозки. Тобто, наприклад, ті, хто заморожує ягоди і фрукти при температурі -20 С°, а потім ще доставляє туди продукцію на зберігання, навряд чи отримають якісну та ефективну заморозку. Чим швидше заморожується продукт – тим він якісніший. Тому для зберігання потрібні окремі камери.

Якщо ми заморозили 30 тонн за день, то за 3 дні – це вже майже 100 тонн, а за місяць виходить величезний об’єм. Таких великих камер у нас немає – натомість є оперативні операційні камери, яких нам поки що достатньо. Вони дозволяють сформувати партію продукції, яка далі відправляється або зразу на експорт, або на довготривале зберігання у великі холодильники, що знаходяться якнайближче до нас.

Крім цього, багато наших клієнтів мають власні камери зберігання, або орендують їх. На «Малин Фекторі» тільки заморожують і фасують продукцію. Підкреслю: це два різних бізнеси – заморожувати, фасувати, робити готовий продукт і просто зберігати його. Наприклад, у Києві, в Броварах, наявні величезні холодильники, які спеціалізуються лише на зберіганні замороженої продукції. Ми намагаємося відразу відправляти продукцію, яку ми заморозили, згідно з договорами. Все плануємо, робимо проекти. Можливо, з часом буде якась дотація від держави, з’являться потужні інвестори, партнери, або ми самі заробимо кошти, щоб збудувати холодильники, адже це потребує великих інвестицій. Щоб побудувати, скажімо, холодильник на 1000-1500 тонн продукції, треба витратити в середньому мільйон доларів.

«Ягідник»: Якому обладнанню надаєте перевагу?

І.К.: У нас багато різного обладнання, переважно – європейських виробників, зокрема компанії «Юнімаш». Але про переваги тієї чи іншої марки говорити важко, бо різне обладнання одного виробника може працювати поізному. З українських компаній, що постачають обладнання, ми співпрацюємо з «Сортер-Пак». Це устаткування не треба розмитнювати, все адекватно працює, і ціна нижча, ніж закордонні аналоги. У «Сортер-Пак» нема супердорогих комп’ютерів, але, наприклад, на їх інспекційних столах можна перевіряти абсолютно все.

Взагалі, оскільки ми створюємо величезний асортимент продукції, цей процес обслуговує близько 30 різних машин. Обладнання – це такий конструктор, що по-різному складається для різної ягоди, все залежить від того, який продукт хочеш робити в кінцевому результаті.

В УКРАЇНІ ТІЛЬКИ ОДИН ІЗ ДЕСЯТИ ФЕРМЕРІВ ВИРОЩУЄ ДОБРУ ЯГОДУ

«Ягідник»: До «Малин Фекторі» в цілому приходить якісна ягода?

І.К.: Сьогодні в загальному по Україні – врожаї не дуже якісні. Хіба чорниця дикоросла – задовільного ґатунку, а до того, що культивують, виникає багато запитань. За моїми спостереженнями, тільки один із десяти українських фермерів може виростити добру ягоду. Чому так? Люди або не розуміють процес, або не вміють вирощувати, і тому немає відповідної ціни на товар, щоб займатися цією справою серйозно.

«Ягідник»: Але ви, напевно, навчаєте виробників працювати якісніше?

І.К.: Аякже! Це наша основна робота! Коли приймаємо, розповідаємо також, як виростити якісну транспортабельну ягоду, як краще довезти її… Впроваджуємо сертифікацію – робимо в цьому напрямку масу роботи.

«Ягідник»: Що порадите початківцям ягідного бізнесу, котрі планують займатися заморозкою? В чому найбільші ризики?

І.К.: Найбільші ризики – непрофесійно та недобросовісно підходити до своєї справи. Якщо хочеш займатися бізнесом абияк, без бажання приділяти йому належну увагу, то краще й не братися за виробництво. Бо це люди,
відповідальність, перевірки, офіційні оформлення, податки. А в трейдингу сьогодні – купив, завтра – продав.

Не захотів займатися – і не займаєшся. Якщо вирішив іти у виробництво – потрібно попрацювати з якимось підприємством на аутсорсингу, замовити ці послуги, проконтролювати їх, подивитися на все, що відбувається, збоку. Бо досить часто початківці працюють за неправильними технологіями, не розуміючи вимог харчової безпеки, технологій холоду…

Порівняно з Польщею в Україні підприємств із заморозки у 30 разів менше Тому треба все добре зважити перед тим, як заходити на ринок. Тим більше, що переробка тягне за собою масу величезних капіталовкладень, дотримання всіх вимог. Це чималий штат, великі клопоти… І неабияка відповідальність перед людьми.

Якщо в трейдингу штат робітників – п’ять осіб включно з бухгалтером, то на виробництві треба утримувати 50-100 працівників, плюс є сезонна робота зі своїми складнощами. Важко знайти добрих фахівців і просто робочі руки. До речі, ми не беремо людей, котрі не хочуть офіційно оформлятися, а таких сьогодні чимало…

Але той, хто хоче працювати – знаходить шляхи, а не причини, щоб не робити.

«Ягідник»: Яким, за вашими прогнозами, обіцяє бути сезон-2019 для ягідників?

І.К.: Маємо надію, що цей сезон буде кращим, цікавішим, всі зможуть заробити. Тому що минулі роки були дуже поганими для всіх: не комфортні, не зручні. Зараз є надія, що ті, хто працює з малиною, суницею, лохиною,
зможуть отримати достойний прибуток.

Насамперед, я переймаюся за фермерів. Бо якщо вони нічого не зароблять, то в подальшому ніхто нічого не отримає. Якщо виробник не зацікавлений – не буде контролювати якість, або взагалі не вирощуватиме, тоді не стане роботи і для переробників, і для трейдерів, і для інших учасників ринку. Якщо фермер не заробляє – йому немає чим заплатити за переробку. Якщо нема ціни – страждають всі.

ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ – СЕПАРАТОРИ ДЛЯ КАЛІБРУВАННЯ ЯГОДИ ТА ІНСПЕКЦІЙНІ 6-МЕТРОВІ СТОЛИ

Василь САВИЧЕВ, технічний директор ТОВ «Сортер-Пак»:

У цьому році на «Малин Фекторі» наша компанія встановила шнековий дозатор для ягід, що фасує продукцію за допомогою гвинтового конвеєра в мішки і картонні коробки вагою від 10 до 25 кг. Оператор вводить дані
для розфасовки: дозатор зважує необхідну кількість ягід і наповнює тару. Шнекові дозатори розраховані на продуктивність до п’яти доз на хвилину, з питомою похибкою до 40 грамів залежно від калібру плодів.

Також «Сортер-Пак» виготовляє дозатори і для м’якого дозування ягід, що відбувається завдяки стрічковому конвеєру, який не вступає в механічну дію з ягодою, а м’яко її піднімає і висипає в бункер. Тобто ягоди, що бояться механічного впливу (малину, ожину, суницю садову), краще дозувати за допомогою стрічкових конвеєрів.

Особливим попитом серед ягідників зараз користуються сепаратори для калібрування малини або суниці садової та інспекційні 6-метрові столи, що дуже добре себе зарекомендували. Це обладнання необхідне, насамперед, ягідникам-початківцям. Бо дозатор, металодетектор – це вже кінцеві етапи виробництва, а для ягідників-початківців, для тих, хто починає займатися заморозкою ягід або працює з невеликими об’ємами продукції, потрібні, передусім, вібросепаратори (їх ще називають вібростолами) для сортування ягід за розміром та інспекційні столи – щоб перебрати розбиту, гнилу чи неправильно заморожену ягоду.

Все це обладнання, а також вібраційну сушку, щиткову мийку, шнекові навантажувачі ми встановлювали на «Малин Фекторі» в минулому році. В цілому на цьому підприємстві близько половини устаткування – виробництва ТОВ «Сортер-Пак».

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №3 (14) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *