Революційні технології сортування від UNITEC: у фруктів більше немає секретів

 Революційні технології сортування від UNITEC: у фруктів більше немає секретів

Дарина ДУБИНКА, Україна

Стабільна якість фруктів і ягід від партії до партії, можливість зберігати їх свіжість під час транспортування в будь-яку точку світу – це та перевага, що сьогодні виводить сільськогосподарського виробника на новий рівень бізнесу і прибутків. Для ринків Європи й Азії, що особливо приваблюють сьогодні українських фермерів, однорідність і свіжість кожного плоду в коробці – не бонус, а жорстка вимога, яка часто стає бізнес-бар’єром.

Майбутнє ринку плодово-ягідної продукції – це унікальні технології сортування. Їх уже близько 100 років розробляє і впроваджує італійська компанія UNITEC. На виставці Macfrut-2019 у Ріміні ця компанія представила революційні рішення для м’яких фруктів, що на 360 градусів дозволяють бачити дефекти, недоступні людському зору, отримувати детальну інформацію про вміст цукру, суху речовину та інші параметри в кожному фрукті, і в результаті ефективно й максимально делікатно сортувати продукцію. В ексклюзивному інтерв’ю проектові «Технології та Інновації» віце-президент компанії Люка МОНТАНАРІ розповів, як UNITEC вдається підвищити конкурентоспроможність, знизити витрати і підвищити якість роботи своїх клієнтів, одночасно розвиваючи культуру споживання плодово-ягідної продукції.

«Ягідник»: Пане Люко, Ви – віце-президент дуже цікавої для ринку України компанії. Розкажіть про основні напрямки її діяльності сьогодні.

Люка МОНТАНАРІ: UNITEC – одна з найстаріших компаній, що займаються сортувальним обладнанням, – ми працюємо з 1924 року. У нашому портфелі – сортувальне обладнання для понад 30 видів фруктів і овочів. Найцікавіший для нас напрямок на українському ринку – сортування лохини і яблука.

Сьогодні ринок стрімко змінюється. Дедалі частіше супермаркети вимагають не тільки стабільно смачні, а й візуально привабливі плоди. Наші технології сортування дозволили підприємствам досягти і гарантувати своїм споживачам кінцевий продукт, що повністю відповідає їх очікуванням. Він однорідний у рамках однієї упаковки, і його якість завжди залишається незмінною, навіть після кількох покупок – від партії до партії. Відповідно, такий продукт щоразу задовольняє очікування і смаки споживача, що заохочує його повторювати покупку.

«Ягідник»: Сьогодні українські фермери семимильними кроками розвивають галузь, розуміючи важливість впровадження інновацій, проте часто бояться такого обладнання, вважаючи його дорогим. Чи є у UNITEC пропозиції для невеликих компаній?

Л.М.: Ми робимо сортувальні лінії як для великих, так і дрібних виробників. У нас є лінії різного розміру, UNITEC завжди орієнтується на клієнта і його потреби. Наприклад, для сортування яблук пропонуємо лінії потужністю від 0,5-1 тонни – до 30 тонн на годину. У пропозиції компанії є обладнання для виробників усіх рівнів. І якщо вже зайшла мова про яблука, слід зауважити: в сортуванні цих фруктів найголовніше – делікатність. Устаткування має допомагати у відборі, але не пошкоджувати яблуко – тобто не більше, ніж людина, яка зриває його з дерева. Ми сортуємо яблука за різними параметрами: вага, розмір, колір і забарвлення, пошкодження внутрішні і зовнішні. Система допомагає бачити дефекти, які почасти не може побачити людина. Важливий аспект: наша техніка стабільна, не робить помилок і завжди коректно працює.

«Ягідник»: На конкурсі MACFRUT INNOVATION AWARD 2019, що проводиться в рамках виставки, ваша технологія сортування UNIQ Kiwi завоювала срібло в категорії «Машини і технології для відбору і упаковки». В чому її перевага?

Л.М.: UNIQ Kiwi – це система, що здатна розкрити характеристики м’якоті плоду і його органолептичні властивості, такі як градус Брікса (вміст цукру), суху речовину і колір м’якоті. Чому технологію так високо оцінили на конкурсі? Для ківі головний параметр – суха речовина, що робить фрукт смачнішим. Відсортоване за цими параметрами ківі є якіснішим і краще продається.

Так, технології лінійки UNIQ, що є результатом постійних інновацій відділу досліджень і розробок UNITEC та внутрішнього розвитку, дозволяють розкрити всі секрети плодів, для яких вони були створені. Ми думаємо, що сортувальне обладнання – стратегічно важливе для кожного виробника. І наша компанія дуже активно працює та інвестує в цьому напрямку. У UNITEC сьогодні понад 650 спеціалістів по всьому світі. Ми маємо великий відділ, що розробляє устаткування, окремі відділи, що займаються внутрішніми та зовнішніми дефектами і механікою процесів. Важливо розуміти, що внутрішніми параметрами є не тільки дефекти, але і якісні характеристики продукту.

«Ягідник»: Нещодавно компанія UNITEC заявила про революційні рішення для м’яких фруктів, наприклад, лохини, що змінять стандарти сортування. Розкажіть про них докладніше.

Л.М.: Визначення ступеня м’якості лохини допомогло багатьом господарствам вийти на експорт до найвіддаленіших країн. Виокремивши м’які ягоди, ви, фактично, забезпечите партії максимальний термін зберігання, надаючи споживачеві продукт стабільної якості.

У цьому промисловому секторі UNITEC була першою компанією, що змогла «роздивитися» лохину на 360 градусів. Досі всі компанії «бачили» ягоду тільки зверху – жодне обладнання не дозволяло досліджувати нижню частину. Ми переконалися, що вся поверхня плоду стала видимою. Спеціально для цього було розроблено камери, що здатні помічати дефекти навіть у таких дрібних ягодах, як лохина, зокрема найменші плями і недоліки, які тільки почали з’являтися. Зараз ми не працюємо з іншими ягодами, але думаємо відкрити і цей напрямок.

«Ягідник»: У чому секрет сортувальної технології для черешні?

Л.М.: У цьому напрямку UNITEC також стала першою компанією, що розробила і вивела на ринок спеціальну систему для визначення деяких недоступних людському поглядові дефектів черешні. Наше обладнання, оснащене цією системою, може розділити фрукти за критерієм м’якості. Таким чином, усю партію в ході сортування vожна розбити на два ринки: внутрішній, із нескладною логістикою, щоб швидше продати, або експорт, із можливістю реалізації впродовж кількох тижнів. Ця технологія змінила ринок, логістику, виробники змогли nранспортувати черешню на далекі відстані. Таку систему також можна використовувати і для вишні.

«Ягідник»: Ви згадали, що нова технологія UNITEC для черешні змінила ринок. Наведіть, будь ласка, приклад успішного розвитку галузі якоїсь із країн.

Л.М.: Найяскравіший приклад у нашій галузі – це Чилі – країна, що експортувала 200 тис. тонн черешні в цьому році завдяки впровадженню передових технологій сортування. Хоча ще декiлька рокiв тому експортувалося близько 20 тис. тонн. Сьогодні Чилі – номер один у світі з експорту черешні. І це комбінація між ринком і технологіями.

«Ягідник»: Щоб домогтися такого стрибка, потрібно інвестувати в інновації. Наведений вами приклад ілюструє, наскільки швидко окупляються вкладення. Чи існують кредитні лінії, програми, що допомагають фермерському господарству придбати сортувальне обладнання?

Л.М.: Існують різні європейські та італійські кредити, доступні для виробників із інших країн. Наприклад, в Україні вже встановлено кілька сортувальних ліній, одна з яких – у господарстві з Вінницької області. Прогресивні фермери добре розуміють, що такі технології дають можливість домогтися конкурентної переваги, поліпшити свій бізнес і розширити експортний потенціал навіть до дуже віддалених і особливо вимогливих до якості країн.

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №3 (14) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті