Краще, ніж лохина: ірга канадська і її перспективи для фермерів

 Краще, ніж лохина: ірга канадська і її перспективи для фермерів

У Грузії розвивають сорти нової ягідної культури для промислового виробництва

У Києві під час конференції «Ягоди України-2019» із доповіддю «Краща за лохину: нова перспективна ягідна культура – ірга» виступив Іраклій ПАРЦВАНІЯ, найбільший виробник ягід Грузії, співвласник компанії Vanrik Agro Group.

Із 2011 року на трьох гектарах своїх плантацій Іраклій Парцванія вирощує іргу канадську, адаптуючи її до більш жарких кліматичних умов. Сьогодні його господарство працює з п’ятьма сортами цієї ягідної культури, успішно реалізуючи її в Грузії, Великій Британії, Росії та Іспанії. У майбутньому підприємець планує висадити до 100 гектарів ірги.

МАЙЖЕ ВТРИЧІ ПРОДУКТИВНІША І ЗНАЧНО КОРИСНІША

– Іргу канадську (Amelanchier canadensis) називають новою і перспективною ягідною культурою для вирощування з комерційною метою, – розповів Іраклій Парцванія. – Але це досить-таки стара культура, тільки добре забута. Рід ірги налічує 25 видів – це великі листопадні чагарники, що сягають заввишки 4-8 метрів.

Ірга канадська – досить поширений вид. У колишньому Радянському Союзі активно вирощували її «найближчу родичку» – іргу вільхолисту (Amelanchier alnifolia): в розсадниках цю рослину використовували для посилення морозостійкості прищепи, а в міській інфраструктурі – для зелених бордюрів, оздоблення парків.

Кущі ірги не потребують особливих умов при вирощуванні. Ростуть і добре плодоносять на бідних ґрунтах, витримують зниження зимових температур до -4°С, пошкоджуватися можуть тільки квіти, що розцвітають на початку травня. Ірга самоплідна, тому навіть великі промислові плантації можна висаджувати одним сортом Ірга канадська, що має цінність для професійного ягідництва, – дещо інша культура. Вона належить до розряду розоцвітих, проте не є родичкою лохини, не зважаючи на зовнішню схожість форми та темно-фіолетового забарвлення плодів.

На противагу лохині дозрівання ірги канадської відбувається практично миттєво – достатньо одного збору ягоди. Збір можна здійснювати обтрушуванням кущів. Кущі живуть до 30 років, починають плодоносити на третій сезон. Урожайність із куща (підрізаного) – 6-10 кг. У середньому розмір плодів складає 15-18 мм, вага – 8-10 г. Vanrik Agro Group зараз отримує більше 4 тонн ірги з гектара, але в господарстві вважають, що реально збирати і до 15 тонн ягід із гектара.

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №3 (14) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *