Вирощування лохини високорослої – екологічно

 Вирощування лохини високорослої – екологічно

Павел ВАВРИЩУК, ТзОВ Polana, Польща

Екологічна плантація ТзОВ Polana – найбільша в Польщі екологічна плантація лохини високорослої. Ділянка на 110 га розташована в центрі лісу, подалі від великих міст, в Охожі, що в Люблінському воєводстві, приблизно за 60 км від Любліна. Тут уже понад 20 років лохина вирощується з використанням екологічного методу.

На фоні зростання тенденції до споживання органічних фруктів заслуговують на увагу екологічні методи вирощування лохини високорослої. Як же вирощувати лохину органічно? – запитуємо ми себе. Я спробую представити основи цього виду культивування. Сподіваюся, що зможу переконати вас: органічне землеробство все ще прибуткове.

КУЛЬТИВУВАННЯ, ВИБІР МІСЦЯ, ЗБЕРЕЖЕННЯ БІОРІЗНОМАНІТТЯ

Дуже важливим питанням органічного землеробства є правильний вибір місця. Відзначимо, що рослини впродовж багатьох років ростимуть на даній ділянці. Належна підготовка ґрунту і, передусім, вибір місця для посадки необхідні для того, щоб забезпечити їм:

• належний розвиток;
• хорошу врожайність;
• довголіття.

Органічне землеробство повинне проводитись у віддалених районах, на відстані не менше 200 м від осі транспортних магістралей. Про це говорять загальні правила цього виду виробництва. Урожай, зібраний із органічних плантацій, не може бути забруднений радіоактивними ізотопами понад допустимі норми.

При виборі місця для посадки лохини слід ураховувати його екологічні аспекти. Багато хто з нас має землю у віддалених районах, які можна легко використовувати для цих цілей. Вигідне розташування плантації дозволяє вирощувати високоякісні ягоди без використання хімічних обробок, за умови культивування сортів, стійких до хвороб і, при можливості, до шкідників. Також пам’ятаємо, що правильно дібрані ділянки принесуть безумовні переваги в майбутньому. З-поміж іншого – обмеження витрат на підживлення, а також скорочення періоду очікування перших плодів. Розвиток рослин на відповідних ділянках буде набагато швидшим.

Чим потрібно керуватися? Вибираємо ті ділянки, де немає інтенсивного землеробства/садівництва і де в навколишнє середовище не потрапляє велика кількість засобів захисту. В епоху вимог, що все більше обмежують стандарти рівнів MRL (максимально допустимі залишки пестицидів у продуктах), інші активні речовини виключаються з дозволених списків. На наших виробників потрібно чинити тиск задля зменшення доз цих речовин.

Серед іншого, сам вибір місця у незабруднених районах, де в природному середовищі зустрічаються вороги шкідників культурних рослин, принесе позитивні результати. Обмеженню гризунів, у тому числі і полівок, сприятиме розташування плантацій поблизу лісів. Якщо ми на ділянці влаштуємо місце, де хижі птахи зможуть вишукувати шкідливих гризунів – цієї проблеми практично не існуватиме. Пам’ятаймо – будь-які прилади для приваблення канюків або яструбів приносять дуже позитивні результати.

ПІДГОТОВКА ҐРУНТУ

Ґрунт для плантації лохини повинен бути помірно кислим, глибоким, із хорошою проникаючою здатністю, не заболоченим. Цим вимогам відповідають пильні торф’яні ґрунти, легкі глини, різні супіщані й не дуже тверді ґрунти. Мул, тверда глина, пісок і неглибокі рендзини (дерново-карбонатні ґрунти – прим. ред.) не підходять для плантації. Негативний вплив сильного підкислення ґрунту на ріст і розвиток рослин зумовлений здебільшого надмірним умістом алюмінію у складі ґрунту. На кислих ґрунтах збільшується поглинання рослинами важких металів.

Пам’ятаймо, що це дуже важливо, і може значно ускладнити вирощування. Твердження про те, що кисліший ґрунт більш придатний для вирощування лохини, в нашому випадку може мати негативний вплив – вибір ділянки з показниками рН 4,5-5 буде найбільш прийнятним.

Слід також пам’ятати, що сильне підкислення може впливати на розвиток грибкових захворювань. Правильний вибір сортів здійснюється завдяки спостереженням за природою і погодою в даній місцевості, адже вивчення мікроклімату відповість нам на ряд важливих питань. Намагайтеся добирати менш сприйнятливі до хвороб сорти. Не забувайте, що захист при екологічному способі вирощування обмежений, тому вибір стійких сортів є
дуже актуальним. Пам’ятайте, що органічно вирощені фрукти міцніші, ніж звичайні. У великих господарствах уникайте вирощування дуже м’яких сортів, як-от Берклі, Блюджей, Блюрей.

АГРОТЕХНІЧНІ ПРОЦЕДУРИ

В органічному культивуванні для підживлення можна використовувати стандартні машини, що працюють на традиційних фермах. Якщо на плантації в міжряддях застосовується торф, то скошування може проводитися за допомогою стандартних косарок. Їх ширина повинна вибиратися таким чином, щоб скошування здійснювалося за один прохід кожного міжряддя. Дуже хорошим рішенням є газон з конюшиною, який буде природним джерелом азоту. Вибір відповідних трав’яних сумішей також є ключовим аспектом у подальшому культивуванні. Оскільки контроль бур’янів за допомогою хімічних засобів неможливий, це змушує нас використовувати переважно механічні способи боротьби.

Перспективним методом екологічної прополки, що час від часу використовується сьогодні, є термічне знищення бур’янів за допомогою пропанового полум’я або з використанням пари. Через високу вартість обладнання термічні методи мають дуже обмежене застосування, але з року в рік вони набувають усе більшої популярності, насамперед, на великих плантаціях, де витрати на скошування трави і прополки є значними.

Замість того щоб боротися з бур’янами в рядках, можна використовувати агроволокно, що стримуватиме їх ріст. Також це можна зробити за рахунок мульчі, що покриває ґрунт. У якості такого матеріалу може бути використана подрібнена солома зернових, компост, торф, кора дерев, тирса, подрібнений папір. Але щоб мульча виконувала поставлені завдання, залежно від використовуваного матеріалу, товщина його шару повинна
становити від 8 до 15 см. Окрім боротьби з бур’янами, мульча стабілізує вологу і температуру ґрунту, знижує ризик ерозії та в результаті розкладання органічної речовини підживлює ґрунт поживними речовинами.

Втім, використання виключно натуральної мульчі загрожує появою гризунів, для яких органічний матеріал створює чудові умови гніздування. У місцях, де гризуни є особливо небезпечними, слід уникати укладання органічної мульчі чи використовувати тверді матеріали, наприклад, папір, або швидку мінералізацію, що дозволяє матеріалу змішуватися з ґрунтом один-два рази протягом вегетаційного періоду.

ВОДА

Рівень ґрунтових вод у ґрунті відіграє дуже важливу роль. Водно-болотні угіддя не підходять для вирощування: підземні води періодично наближаються до поверхні на відстань до 70 см. Тут важливим є правильний відвід води, і насадження, зроблені на гребенях, дозволяють уникнути надлишку води. Необхідно подбати про професійне крапельне зрошення, яке заощадить нам трохи часу в очікуванні урожаїв і призведе до більш швидкого росту культур.

Адже так ми можемо контролювати рослини від самого початку вирощування. Але не забувайте і про правильний відвід води з плантації. У дощовий період ми повинні бути готові до зливу надлишкової води через
дренажну систему. Тому, вибираючи місцевість із високим рівнем підзем-х вод, пам’ятайте про необхідність розміщення ділянки на високих гребенях.

Органічне землеробство приділяє багато уваги раціональному використанню водних ресурсів. Управління ними слід планувати належним чином із самого початку вирощування. Це стосується не тільки зрошення плантації, але і системи відводу надлишкової води, оптимально – до систем зберігання, що дозволить використовувати її в майбутньому. Розуміння кількості підземних вод, правильний дренаж і ретельне спостереження за вологістю допоможуть оптимізувати процес вирощування. Необхідні й системи контролю вологості. Сьогодні ми можемо вибрати від простих тензіометрів – до електронних систем, що відстежуються на смартфонах.

Наші системи зрошення можна використовувати і для підживлення в органічних плантаціях.

ПІДЖИВЛЕННЯ

Внесення добрив у органічному землеробстві виглядає набагато складнішим порівняно з традиційними технологіями. Тут маємо обмежений спектр можливостей, і одна з них – формування відповідних доз добрив, ураховуючи їх сумарне значення. Правильно вибравши місце розташування ділянки, зможемо уникнути проблем із підживленням або навіть обійтися без нього.

Знайомлячись із переліком добрив, що покращують властивості ґрунту для органічного вирощування, доведеться понервувати, можливо навіть не поспати кілька ночей. Але перелік дозволених препаратів стає все більшим. Зокрема, можемо застосовувати і системи фертигації. Вони значно економніші з точки зору кількості використаних добрив і набагато швидше засвоюються нашими рослинами. Пам’ятаймо, що для розробки раціональних карт чи планів живлення культур нам необхідно знати поточний стан живлення рослин і потребу ґрунтів у поживних речовинах. Такі дослідження варто проводити як мінімум двічі на рік, на початку весни і після збирання
урожаю. Крім того, важливим є насипне підживлення, коли добрива закладають у ряди рослин.

Зменшити використання дорогих добрив можемо і завдяки культурам, що висіваються у міжряддях. У часи, коли все частіше трапляються випадки підробки добрив, що містять невизначену кількість важких металів, мусимо також дбати про якість підживлення для рослин, використовуючи лише перевірені продукти надійних постачальників. Там, де це можливо, не зайвим буде доповнювати деякі поживні речовини, використовуючи органічні, природні методи, наприклад, посіявши конюшину як джерело азоту у міжряддях. Аби не набивати ґулі, самостійно навчаючись підживлювати органічну лохину, варто звернутися до фахівців чи фірм, котрі мають у цій справі багаторічний досвід. Помилки в органічному підживленні можуть мати негативні наслідки не тільки у поточному сезоні, але і впродовж кількох наступних.

ЗАХИСТ ВІД ШКІДНИКІВ І ХВОРОБ

Захист рослин від шкідників і хвороб є одним із найскладніших аспектів виробництва органічних фруктів і базується переважно на мінеральних і рослинних сполуках. Вони, як правило, менш ефективні, ніж синтетичні, та діють майже виключно на поверхні, при контакті не рухаються з рослинними соками, і мають, здебільшого, коротший період дії, ніж синтетичні сполуки. Екологічні методи захисту не гарантують отримання прогнозованої кількості врожаю задовільної якості.

В органічному ягідництві також можна використовувати деякі синтетичні біологічно активні речовини й мікроорганізми та живі організми, що входять до складу засобів захисту рослин. Особливо важливо застосовувати усі доступні профілактичні методи, що затримують або обмежують розвиток важливих шкідників у насадженнях. Для захисту органічних рослин надзвичайно важливо передбачити і правильно оцінити ризик появи шкідників та патогенних мікроорганізмів. Рекомендую регулярно моніторити органічні ділянки на наявність і тяжкість хвороб та активність шкідників. Важливо зменшити ці ризики від початку, засадивши плантації тільки здоровими і правильно вирощеними саджанцями, вільними від хвороб і шкідників.

Будівництво гнізд для птахів, наприклад, синичок, через кілька років дозволить нам обмежити кількість використовуваних інсектицидів, нехай навіть і дозволених в органічному виробництві. Це обмежить заселення насаджень листовійками та іншими шкідниками, що є делікатесами для пернатих. Важливо не забувати про цих птахів і взимку. Збудувавши їм годівниці і підгодовуючи їх, ми посприяємо тому, щоб у суворих зимових умовах вижило якомога більше птахів. Подбавши про це, дамо поштовх для розвитку їх популяції, і, відповідно, захисту своїх органічних насаджень від шкідників у літній період.

Проблеми з деякими шкідниками можуть бути зменшені, а іноді – навіть повністю усунені завдяки збереженню біорозмаїття на плантації. Виокремлення місць, де буде можливість вирощувати корисну рослинність, окупляться в майбутньому. Ми можемо обсадити ці ділянки рослинами, що відштовхуватимуть шкідників і залучатимуть запилювачів. Тому біорізноманіття полягає у висаджуванні на наших органічних площах культур, що відлякують шкідників, як правило, своїм запахом. Іноді цілком достатньо посадити ряд цих рослин, щоб утримувати небажаних гостей на відстані. Окрім того, із таких культур можна зробити відвар для обприскування плантації.

Дуже важливо також, аби на плантації були створені місця, що сприяють розвитку корисних організмів. Варто захистити їхнє середовище існування чи ділянки, сприятливі для їх виникнення (наприклад, місця гніздування, буферні зони та збереження природної рослинності). Саме відмова від пестицидів в екологічному господарстві значно сприятиме збільшенню популяції диких бджіл або джмелів, що, відповідно, пов’язано з поліпшенням
запилення.

ПРАВИЛЬНЕ ЗАПИЛЕННЯ

Дуже важливим аспектом у кожній культурі, що вирощується за органічними технологіями, як я згадував раніше, є запилення. В органічному землеробстві ми можемо впровадити перевірені методи, створивши колонію садового муляра (Osmia rufa) або збільшивши популяцію джмелів.

Відсутність хімічних речовин, що знищують корисних комах, сприяє підтримці природних процесів на нашій органічній ділянці. За цими процесами потрібно слідкувати, такі спостереження є ключовими. Допомагаючи рослинам таким чином, ми значно покращуємо врожайність та якість наших культур. За даними науковців, із року в рік популяція запилювачів зменшується, а розширення обсягів органічного землеробства відіграє дуже важливу роль у відновленні екосистеми.

ПЕРЕВАГИ ЕКОЛОГІЧНОГО КУЛЬТИВУВАННЯ

Вища ціна. Як правило, наша наполеглива робота в органічному землеробстві винагороджується кращою кінцевою ціною, що також повинно бути стимулом. Якщо наш продукт виробляється з професійним підходом і терпінням, то фрукти з такої екологічно безпечної плантації будуть набагато кращими, ніж вирощені за традиційними технологіями, більш міцними та безпечними.

Ці аспекти оцінюються кінцевими споживачами, котрі здатні платити набагато більше, ніж за звичайні фрукти. Окрім того, пам’ятаймо, що органічне вирощування не є легким, і наші витрати на виробництво приблизно на 20-40% вищі, тоді як урожаї можуть бути вдвічі меншими порівняно із традиційним вирощуванням. Не турбуйтеся про це, бо попит на органічні фрукти завжди є, і, за прогнозами економістів, буде збільшуватися. Тенденції до споживання органічних харчових продуктів зростають, принаймні, в західних країнах довіра до органічного виробництва знову повертається, що пов’язано зі значним підвищенням попиту. Органічні плантації відновлюють
репутацію, заплямовану нечесною політикою окремих фермерів.

Престиж і чергове підвищення попиту. Органічні фрукти – це переважно експортний продукт. На міжнародному продовольчому ринку все більше уваги звертають на якість, пов’язану з відсутністю залишків хімічних речовин, що використовуються в традиційному землеробстві. Органічні продукти харчування апріорі позбавлені таких речовин. Аналізуючи європейські ринки, бачимо, що попит на органічні фрукти з кожним роком зростає на 15%. При нинішньому збільшенні інтересу до екологічних плантацій у перспективі це дає виробникам органічної продукції зростання ринку орієнтовно на 5%.

Підвищення обізнаності споживачів щодо впливу сільського господарства на навколишнє середовище, широке розуміння процесів виробництва та розповсюдження продуктів харчування, а також усвідомлення особливостей та переваг органічних продуктів призводять до зростання попиту на продукцію цього сектору. Така динаміка спостерігається не лише на європейському, а й на світових ринках.

Щоб зберегти престиж, ми повинні подбати про сертифікацію нашого врожаю, це не складно, але вимагає трохи терпіння для підготовки деяких документів. Не потрібно також забувати про дотримання галузевого законодавства. Для того, щоб бути високо оціненим виробником і збільшити інтерес до нашого продукту, ми повинні щороку підвищувати планку, отримуючи нові сертифікати. Наразі GlobalG.А.Р. є основою для подальшого співробітництва в галузі експорту. Сертифікат органічної плантації відкриває нам широкі двері у світ, що бажає високоякісних фруктів, які відрізнятимуться не тільки позначкою «органічні», але й більшою користю для здоров’я. Пам’ятаймо, що спроби недобросовісного підходу до екологічного бізнесу з часом позначаться на всіх виробниках, котрі ризикують втратити довіру в очах споживачів. Не допустімо цього спільними зусиллями.

ВИСНОВКИ

Органічне землеробство не повинно означати занедбані плантації, заражені хворобами і шкідниками. Це аж ніяк не чагарники, які ростуть посеред бур’янів, що сягають колін. Насамперед органічне садівництво – це можливість виробляти корисні для здоров’я фрукти, раціонально використовуючи природні ресурси. Це безперервне спостереження за відносинами між організмами і навколишнім середовищем, а також використання методів виробництва, що пропонує сама природа. Органічні виробники часто погоджуються на нижчу врожайність своїх культур. Зате їх урожай виділяється на полицях магазинів, тому що він природний.

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №3 (14) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *