Стратегія для суниці

 Стратегія для суниці

Маріуш ПОДИМНЯК, Польща

На фермах, що спеціалізуються на вирощуванні десертної суниці садової, планування і диверсифікація виробництва стають дуже важливими. Це стосується як технології культивування, так і вибору сортів, а також потреб споживачів. Відповідні заходи в цьому напрямку проводяться в сімейному господарстві Ельжбети і Зігмунта МАЛЧЕВСЬКИХ, котрі співпрацюють із сином Патріком. Ферма безперервно розвивається, завдяки впровадженню нових технологій вирощування.

ДОБІР СОРТІВ І РІЗНИХ ВИДІВ РОЗСАДИ

На фермі сім’ї Малчевських,розташованій у місті Голавіні (Червінськ-над-Віслою), вирощується суниця на 10 га. Площа плантаційпостійно змінюється: на місці старих насаджень з’являються нові.

– У нашому регіоні, завдяки високій інтенсифікації вирощування суниці та через відсутність доступу до «свіжих» земель, ми змушені вдаватися до хімічної дезактивації ґрунту. Це єдиний спосіб зберегти виробництво без ризику виникнення ґрунтових захворювань, – підкреслює Патрік Малчевські.

Хімічна дезінфекція (зазвичай нею займається компанія Solfum) проводиться восени – у вересні та жовтні. Після такої обробки навесні нові рослини можна висаджувати цілком безпечно (після хімічної дезінфекції рекомендований термін очікування перед посадкою – не менше 4 тижнів). Використовуються різні види садивного матеріалу.

– Під час посадки ранньою весною, в квітні-травні, ми часто використовуємо найменшу розсаду фріго, типу А– або навіть B. Тоді рослини мають час, щоб розростися в перший рік. На таких плантаціях ми розраховуємо на збір урожаю вже в наступному сезоні, – повідомляє фермер. Іноді насадження створюються пізніше – на межі липня і серпня. Тоді використовують розсаду з горщиків або фріго типу А чи А+.

Так, наприклад, у 2017 році була закладена плантація сорту Летиція. Навесні, під час мого візиту, вона вже була перспективною: пізніше тут збирали в середньому 0,5 кг плодів із рослини (15 т/га). Стратегія добору сортів полягає в тому, щоб забезпечити максимальноможливий урожай суниці садової. Найраніше (як правило, на початку травня) збирають суницю в тунелі, де переважає сорт Флер. Потім починається збір на ділянках під перфорованою плівкою (сорт Румба), далі дають урожай плантації, що не накривалися (сорти Джолі, Апріка, Сибілла, Летиція, Крістіна), і нарешті в липні збирають ягоди пізнього сорту Мальвіна. У господарстві також вирощують суницю садову сортів повторного плодоношення, зокрема, вже перевірений Альбіон. Цей сорт вирощується в річному циклі, а врожай збирають із середини липня до середини жовтня (або перших заморозків). Така стратегія вирощування та добір сортів дозволяють збирати суницю впродовж майже 6 місяців.

За словами Патріка Малчевські, це дуже зручно, особливо при співпраці з комерційними мережами.

Журнал «Ягідник»

Останні статті