Курс на малину: як українським фермерам подолати бар’єри до світового ринку

 Курс на малину: як українським фермерам подолати бар’єри до світового ринку

Марія БЄЛЯЄВА, Україна

Сьогодні ринок малини в країні стрімко розвивається. Україна займає сьому позицію в світі та четверту в Європі з експорту замороженої малини. Водночас експортні ціни залишаються досить низькими, а частина компаній пропонує продукцію невисокої якості. Про стан ринку малини в Україні та світі, основні бар’єри та шляхи поліпшення ситуації на форумі S-Frut Transformation, що відбувся 2-4 квітня у Києві (організатор – Асоціація «Ягідництво України»), розповів генеральний директор і співзасновник POLKO GROUP Славомир ПОЛКОВСЬКИЙ.

Малина має перевагу над багатьма сезонними ягодами, зокрема суницею садовою. Період її вегетації у літніх сортів триває два роки, у ремонтантних – лише рік, і урожай можна збирати того ж року. Час збору ягоди триває практично від червня до жовтня. Це дає можливість фермерам упродовж чотирьох місяців збирати чималі врожаї.

СВІЖА VS ЗАМОРОЖЕНА

Обсяги малини на світовому ринку сьогодні складають близько 800 тисяч тонн. За останні роки спостерігається тенденція у рості споживання свіжої малини. Усе більша частина ягід, що збираються на світовий ринок, продається як свіжий продукт. Близько половини збувається на заморозку, для промислової переробки.

– За останні два роки, коли зросли обсяги продажів – ціни на малину суттєво зменшилися. Це вплинуло на збільшення продажу ягоди на фреш-маркет, оскільки свіжа малина вроздріб дорожча, ніж на оптовому ринку під заморозку та промислову переробку. Наприклад, у Польщі в сезоні-2018 порівняно з сезоном-2017 експорт малини на фреш-маркет виріс на 18%, на внутрішній фреш-маркет – на 25%. А експорт замороженої ягоди зменшився на 20/%, тобто на 32 тисячі кілограмів, – відзначає Славомир Полковський. – У сезон свіжу малину можна продавати по 2,5-3 євро і не треба витрачатися на її заморозку, зберігання. Ціни в останні чотири роки на свіжому ринку тримаються на стабільному рівні.

Лідером на світовому ринку малини для заморозки є Сербія – вона виробляє близько 150 тисяч тонн. Також великий об’єм продукції надходить із Польщі, Чилі, Мексики, Боснії і Герцеговини, Болгарії. Стрімко розвивається ринок малини в Україні. Однак у нас переважають ремонтантні (осінні) сорти – це як правило Полка, Полана, Джоан Джей. Серед культивованих сортів менше солодких, що користуються популярністю на свіжому ринку, як-от Вілламет та схожі. Фактично єдина країна, що вирощує їх у Європі, – це Сербія.

УКРАЇНА: БУМ НАСАДЖЕНЬ І ВІДСУТНІСТЬ ВИРОБНИЧОЇ БАЗИ

За останні чотири роки спостерігається бурхливий розвиток насаджень малинових плантацій. Із-поміж 21 тисячі гектарів усіх ягідних площ 4900 га припадає на малину.

Журнал «Ягідник»

Останні статті