Перспективи експорту української ягоди: країни Перської затоки та Південно-Східна Азія

 Перспективи експорту української ягоди: країни Перської затоки та Південно-Східна Азія

Ксенія МЕЛЕШКО, Україна

Здавалося би, навіщо українським ягідникам підкорювати супермаркети Сінгапуру та Малайзії, що знаходяться від України на відстані більше 8 тисяч кілометрів? Відповідь проста: найближчі двадцять років у цьому регіоні буде спостерігатися до 75% приросту споживання продуктів харчування. Крім того, там не вирощують ягоди.

Щоб тверезо оцінювати свої сили, розуміти, чи варто взагалі відправляти українські ягоди на експорт у далекі країни, треба розібратися: в чому ж полягає різниця в роботі для виробників ягід із європейським та східними ринками.

НАЙСКЛАДНІШІ ПИТАННЯ – ЛОГІСТИКА І ТЕМПЕРАТУРНИЙ РЕЖИМ ДОСТАВКИ

– У Південно-Східній Азії та на Близькому Сході ягоди не є традиційною культурою: вони там ніколи не росли і, на мою думку, рости не будуть. Оскільки ягоди переважно складаються з води, цей ресурс у спекотних країнах не будуть використовувати для їх виробництва: це надто дорого, – розповідає Тарас БАШТАННИК, директор ТОВ «Українська ягода», на чиїх плантаціях вирощують і продають на експорт малину і суницю садову (заморожену), а також лохину для свіжого ринку. – На Сході ягоду їдять переважно свіжою, це традиційно. Зі свого досвіду поїздок із торговою місією в Сінгапур, Малайзію та ОАЕ, скажу, що заморожені ягоди там споживають украй мало.

На полицях Сінгапуру, наприклад, здебільшого представлена продукція США та Австралії – під глобальними брендами, з якими складно конкурувати. У цьому регіоні, до слова, споживачі не розбалувані якоюсь дуже дорогою ягодою. Наприклад, подейкують, що в Дубаї у магазинах пропонують лохину по $40 за кілограм – так, там є така ягода, але подібну ціну побачиш не часто.

До речі, моя порада виробникам: ніколи не вимірюйте ціни своїх продажів цінником на полиці супермаркету. Перебуваючи в Сінгапурі та Малайзії, ми вивели формулу: ціни на полицях потрібно ділити на 2,5, щоб зорієнтуватися, які гроші можна виручити за свою ягоду (з доставкою). За моїми підрахунками, ціна на продукцію «преміум» становить +20%.

Журнал «Ягідник»

Останні статті