Вирощування суниці на відстані збільшує її термін зберігання
Зміни в органічному законодавстві для українських виробників

За останні 5 років українські органічні сільськогосподарські угіддя розширилися на 54 %, а саме до 421,5 тис. га, що дозволило Україні зайняти 20 місце у світі та 11-те у Європі за площею органічних плантацій. Із них 0,6 % займають фруктові насадження. Всього на вітчизняному ринку зараз працюють близько 400 виробників, що вирощують органічну продукцію.
Із 2 серпня 2019 року вступає в дію закон №2496-VIII «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Згідно його положень, які стосуються не лише сільськогосподарських продуктів, але й косметики чи одягу, наприклад, підприємства, що не отримають сертифікат за новими правилами не зможуть реалізовувати свою продукцію законним шляхом. Перевірки розпочнуться вже із 2020-ого року.
Згідно закону, є такі визначення органічної продукції та органічного виробництва:
«Органічна продукція — сільськогосподарська продукція, зокрема харчові продукти та корми, отримані в результаті органічного виробництва».
«Органічне виробництво — сертифікована діяльність, пов’язана з виробництвом сільськогосподарської продукції (зокрема всі стадії технологічного процесу, а саме первинне виробництво (включаючи збирання), підготовка, обробка, змішування та пов’язані з цим процедури, наповнення, пакування, переробка, відновлення та інші зміни стану продукції), що провадиться із дотриманням вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції».
Це означає, що органічний продукт не має містити ГМО, агрохімікатів, пестицидів, антибіотиків, гормональних препаратів, стимуляторів росту, штучних ароматизаторів і барвників та інших синтетичних і хімічних складових, а виключно природні натуральні речовини.
Для легкості знаходження органічної продукції, звертайте увагу на спеціальне маркування: на етикетці органічної продукції має обов’язково бути розміщений спеціальний логотип (затверджений наказом Мінагрополітики від 22.02.2019 №67 «Про затвердження державного логотипа для органічної продукції»). Логотип складається з графічного зображення двох кругів, які перетинаються, утворюючи фігуру у вигляді листка рослини, а також надпису «Органічний продукт». Заборонено використовувати на етикетках продукції назви: «органічний», «біодинамічний», «біологічний», «екологічний», «органік» та будь-яких однокореневих похідних від цих слів з префіксами «біо-», «еко-» тощо будь-якими мовами.
В Україні сертифікацію органічної продукції проводитиме спеціальний орган, який вноситиме дані до Державного реєстру органів сертифікації, і оновлювати сертифікат, який діятиме 15 місяців, потрібно буде щорічно. Виключення становить логістика, зберігання і продаж органічної продукції закладами громадського харчування та суб’єктами роздрібної торгівлі, що не потребують сертифікації.
Для експорту органічної продукції доведеться додатково укласти договір з органом іноземної сертифікації.
У сертифікаті будуть вказані такі дані:
- Найменування юридичної особи або, у випадку ФОП, ПІБ підприємця;
- Код із державного реєстру для юридичної особи або номер платника податку для ФОП;
- Галузь органічного виробництва та/або обігу органічної продукції;
- Статус продукції (органічна або перехідного періоду) та її асортимент;
- Дата видачі та закінчення терміну дії сертифіката;
- Інформація про орган, який видав сертифікат.
Механізм контролю виконання закону прописаний у його положеннях, а за невиконання передбачено серйозні штрафні санкції від 12,5 тис. грн до понад 100 тис. грн.