Клімат-контроль у ягідних тунелях компанії Haygrove

 Клімат-контроль у ягідних тунелях компанії Haygrove

Особливості вирощування ягід ринкових характеристик

Світлана МЕЛЬНИК, Україна

Експерти ягідної галузі прогнозують, що в найближчому майбутньому переважна більшість фермерських господарств світу вирощуватиме свою продукцію винятково у теплицях чи під накриттям. Технологію, що дозволяє отримувати максимальні обсяги врожаю гарної якості, пролонговувати термін плодоношення й збирати ягоду за будь-яких погодних умов, розробили у польській компанії Haygrove.

Теплиці (блочні та соло) для вирощування суниці садової, малини, лохини високорослої створюють хороший мікроклімат для рослин, дають можливість отримувати ранній урожай на два тижні раніше чи пролонговувати збір ремонтантних сортів майже до морозів. Ягоди, вирощені в теплицях, вирізняються високою якістю, – їх не псують спека, зливи, град чи вітер. Так, у тунелях, порівняно з відкритим ґрунтом, урожайність суниці садової, малини та лохини зростає на 25-30%. Сьогодні компанія реалізує проекти тунелів із автоматичним провітрюванням у Польщі, Чехії, Словаччині, Україні. Технологію вже оцінили у 55 країнах світу. Польський виробник Haygrove працює на європейському ринку майже 30 років і став лідером серед виробників ягідних тунелів: від їх виготовлення – до монтажу та експлуатації.

МІКРОКЛІМАТ І ТЕМПЕРАТУРА

Конрад КОЗАКЕВИЧ, представник компанії Haygrove розповідає, що плівкові тунелі захищають від впливу вітру, низьких температур та інших зовнішніх факторів. У тунелі збір суниці садової можна прискорити на два тижні
– Завдяки таким тунелям можна керувати всім процесом вирощування ягоди. Якщо ми зацікавлені в тому, щоб зібрати врожай раніше чи, навпаки, продовжити його – потрібен хороший тунель. Також можемо прискорити процес дозрівання ягід і швидше зібрати врожай. Наприклад, збір суниці садової ми прискорювали на два тижні. Крім того, вирощування ягід під накриттям дозволяє подовжити час збору ягід ремонтантних сортів, найчастіше це практикується у випадку з малиною. Нам вдалося пролонгувати збір аж до перших грудневих морозів, – розповідає Конрад Козакевич.

Аби рослина добре себе почувала та віддячувала господарю хорошим урожаєм, необхідно чітко слідкувати за мікрокліматом усередині теплиці. Адже висока температура та вологість можуть знищити насадження.

– Великий тунель, наприклад, нагрівається дуже повільно, так само повільно він віддає цю температуру назад у навколишнє середовище. І навпаки. Яким чином температура впливає на тунель, і як її контролювати? Передусім використовувати термодифузійну плівку, оскільки вона розбиває інфрачервоні промені, що відповідають за нагрівання тунелю і підвищення температури, а ще – розпорошує сонячні промені, які можуть негативно вплинути на ягоду. Є декілька видів плівки: для прискореного врожаю і для врожаю на пізніх етапах. Наприклад, блакитна традиційно призначена для пізніх періодів, адже вона зменшує температуру на 5-6 градусів. Червона піднімає температуру на ранніх етапах дозрівання. Та в будь-якому разі лише плівка не зможе впоратися зі стабілізацією температурного режиму в тунелі. Слід заздалегідь обов’язково передбачити можливість прогрівання та провітрювання теплиці. Тоді ви зможете і захищати ягоду, і сприяти її швидкому росту, – резюмує спеціаліст.

СПОСОБИ ПРОВІТРЮВАННЯ

Провітрювання тунелів – обов’язковий процес роботи садівника. – Наші тунелі передбачають декілька способів провітрювання. Залежно від того, вирощуванням якої культури ви займаєтесь, можна обрати оптимальний варіант тунелю.

Перший спосіб провітрювання тунелів – це підняття брам (плівки) вручну, другий варіант – робити це автоматично за допомогою спеціальних механізмів. Останній найчастіше використовують у високих тунелях, де людина не може вручну підняти плівку. Всі тунелі – це щільно закрита конструкція. Але надлишок вологи та високі температури можуть повністю знищити результати вашої праці. Підняття плівки дозво-ляє контролювати температуру та вологість, а відтак, і власний урожай, – зауважує Марек ЯМРИ, регіональний менеджер із продажів Haygrove.

Вдало організоване надходження свіжого повітря допомагає рослинам ставати міцнішими, краще вступати у фазу врожаю та давати до 30% більше плодів вищого класу, які, відповідно, можна продати дорожче. Ноу-хау компанії – встановлення тунелів зі спеціальних овальних труб, що на 50% міцніші за традиційні елементи.

– Наші покупці постійно підвищують свої вимоги до готової продукції. Але ягоди, вирощені у тунелях, цілком виправдовують їх очікування. Вони чисті, неушкоджені, мають насичений колір та смак і, звісно, одними з перших з’являються навесні та займають гідне місце на полицях у магазинах аж до початку зими.

ЗАКЛАДКА І МОНТАЖ

Марек Ямри рекомендує тим, хто планує одразу вирощувати свої ягоди під накриттям, ще до закладки саду визначити, де буде розташовуватись тунель, та яку приблизно площу він займатиме.

– Важливо зробити правильне міжряддя, що допоможе міцно та надійно змонтувати каркас. Ширина міжряддя – від 2,5 до 3,5 метрів. Така схема дозволяє проникати у теплицю більшій кількості світла та якісніше обробляти ряди насаджень, а також – провітрювати конструкцію й комфортно збирати врожай. Якщо, наприклад, у тунелі ви плануєте вирощувати малину, то найкраще робити його високим – від 4,5 до 5 метрів. На гектар ми рекомендуємо встановлювати один блок, не більше. Проте всі наші конструкції легкі, зручні, мобільні. Їх можна легко демонтувати і знову зібрати вже в іншому місці, – роз’яснює експерт компанії.

Тунелі компанії Haygrove можна накривати не лише плівкою, а й спеціальною сіткою, а також монтувати у формі як звичайної арки, так і в «готичному стилі». Для малини краще підійде блочна система тунелів, їх легше та простіше провітрювати. У соло-тунелях традиційно вирощують ремонтантні сорти, адже тут можна піднімати температуру та повільно охолоджувати теплицю.

– Готична арка, наприклад, передбачає, що в такому тунелі буде зручно працювати, а на зиму з нього не потрібно знімати плівку і докладати багато зусиль для догляду. Відтак, власник господарства економить гроші та час. У наших тунелях ягоду можна збирати у будь-яку зручну для працівників пору, і не потрібно підлаштовуватися під мінливі прогнози погоди, – зауважує Марек Ямри.

Для монтажу каркасу тунелів спеціалісти Haygrove використовують лише якісні металеві тонкостінні труби товщиною від 40 до 60 мм. Ноу-хау компанії – встановлення тунелів зі спеціальних овальних труб – вони на 50% міцніші за традиційні елементи та більш стійкі до сильних вітрів. Крім того, використання такого матеріалу дозволяє збільшити відстань між «ногами» теплиці від 2,20 до 2,5 метра.

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *