Нові підходи до сортування ягід: технології майбутнього в сьогоденні делікатної лохини

 Нові підходи до сортування ягід: технології майбутнього в сьогоденні делікатної лохини

Світлана МЕЛЬНИК, Україна

Оптичне сортування сьогодні вважається найбільш надійним способом, що дозволяє гарантувати якість продукції. Чітко налагоджений процес сортування та калібрування є запорукою успішної реалізації вирощеної продукції, що особливо актуально для ягідників. Завдяки якісній лінії сортування делікатний продукт не отримує механічних ушкоджень під час відбору та потрапляє на полиці магазинів свіжим, стиглим та смачним.

НА ВИХОДІ – ВІДСОРТОВАНА ЯГОДА НАЙВИЩОЇ ЯКОСТІ

Попит великих дистриб’юторів на ідеальну лохину без зовнішніх пошкоджень і з однорідним калібром зростає. Експерти прогнозують, що за наступних п’ять років популярність цієї ягоди збільшиться мінімум у чотири рази. Відтак, про майбутнє свого бізнесу потрібно думати вже сьогодні. Спеціалісти галузі радять усім гравцям сектору лохини збільшувати інвестиції у розвиток сортування, калібрування та технологію упаковки ягід.

Іспанська компанія Elifab розробила сортувальне обладнання для лохини, що здатне сканувати 45 ягід за секунду. Особливість сортувальної машини Berry Class полягає у забезпеченні делікатного розподілу ягід лохини за якістю та розміром, при тому, що сама вона має відносно невеликі розміри – 1,5 х 12 метрів. Також прилад розпізнає ягоди за кольором та внутрішніми дефектами.

– Розробкою машин для сортування лохини ми почали займатися ще в 2016 році. Коли розпочинали цей проект, то попросили декількох клієнтів, що працюють у цій галузі, заповнити анкету, щоб допомогти нам дізнатися, яким має бути кінцевий продукт, які аспекти є пріоритетними та що треба покращити вже в існуючих машинах. Із цими анкетами на руках і почали працювати, щоб дати відповідь на всі запити і проблеми, з якими стикалися клієнти.

Так, у 2017 році ми дещо змінили та модифікували початкову модель. Її тестування дало позитивні результати, і ми навіть продали прототип машини. Нині ми вже працюємо з замовленнями наперед, – розповідає президент компанії Elifab Фабрісіо САНТОС.

Кожна сортувальна машина. Berry Class – це потужна система, виготовленаз високоякісних матеріалів та комплектуючих, із відмінною продуктивністю та функціональністю.

– Рішення про створення сортувальної машини Berry Class було ухвалене після дедалі частіших випадків відмови європейських клієнтів від ягід через їхню невідповідну якість. Європейські рітейлери вимагають, щоби людські руки торкалися до ягід (лохина, черешня) лише один раз – під час збору врожаю, решту мають робити машини. Тому така техніка суттєво економить робочу силу та дозволяє на виході отримувати продукт найвищої якості. Якщо у вас відсортована продукція, вона і коштує дорожче. Це дає широкі можливості для розвитку самих господарств, – розповідає представник компанії Сергіо КАСКО.

Нова лінія сортування лохини забезпечує не тільки відділення занадто малих, занадто м’яких або ягід невідповідного кольору, але і їх поділ на калібри. Для виробництва Berry Class застосували чимало інноваційних рішень, таких як роликова система транспортування ягід, оптична оцінка їх параметрів або елементи, що обмежують втрату якості, завдяки чому ягоди лохини зберігають свій восковий наліт. Сама концепція сортування була розроблена після попередньо проведених консультацій із найбільшими компаніями, що працюють на світовому ринку, як-от Horti Fruit та Driscolls.

Кожна ягідка проходить на сортувальній лінії перед вмонтованою камерою, що проглядає її на 360 градусів та відсортовує відповідно до заданих параметрів

– Програмне забезпечення дозволяє відсортувати зібрану продукцію з точністю до 99%: 98% – у класифікації за діаметром і кольором і 96% – у класифікації за зовнішніми і внутрішніми дефектами (гниль, м’якість, недозрілі плоди, нестандартний діаметр, наявність шрамів, порізів, відірваної шкірки), – акцентує увагу Наталія ЗЕЛЕНСЬКА, менеджер із розвитку бізнесу компанії ТОВ «Толсма Текнік», офіційного дилера Elifab в Україні.

Представлене обладнання працює швидше та займає значно менше місця в порівнянні з найближчими конкурентами.

А ЩО ВСЕРЕДИНІ?

– Ефективність та оптимізація виробничого процесу – головне завдання у роботі техніки нашої компанії. Наша основна цінність – постійне вдосконалення. Відділ R&D забезпечує безперервний розвиток наших машин, щоб адаптувати їх до ринкових та екологічних вимог. Ми використовуємо новітні технології, щоб забезпечити оптимізацію результатів роботи нашого обладнання. Наша мета – доставити ягоди до покупця такими ж, якими вони були зібрані на полі. І саме сортувальні лінії Berry Class допомагають компаніям максимально точно розподілити свій урожай, – зауважує представник компанії Сергіо КАСКО. – Це надпотужні системи, виготовлені з високоякісних матеріалів із відмінними характеристиками, що проводять обробку й сортування продукції особливо делікатно та обережно.

Також Berry Class має унікальну систему самоочищення сухою парою, що вивільняє накопичений бруд у роликах ланцюга обертання без необхідності припиняти виробництво. Машина спеціально розроблена для економії енергії та мінімізації впливу на навколишнє середовище завдяки використанню стійких матеріалів, у роботі вона потребує всього 17 кВт.

– Крім того, машина оснащена відмінним програмним забезпеченням – розробкою компанії Ellips. Наші передові технології, насамперед, програмне забезпечення Ellips для Berry Class – машина, «лагідна» до ягід автоматизованих ліній, допомагають виробникам суттєво заощаджувати. Висока точність сортування дозволяє зменшити кількість працівників та обсяг продовольчих відходів, – каже експерт.

Програмне забезпечення Ellips допомагає виробникам суттєво заощаджувати завдяки високій автоматизації ліній. Загалом лінією через блок огляду може проходити 45 ягід за секунду.

У середньому, спеціалісти розраховують продуктивність однієї доріжки лінії на 200 кілограмів/годину, за умови, що середня вага однієї ягоди – 1,9 грама Зі збільшенням маси ягід зростає і продуктивність лінії. Діапазон ліній Berry Class складається з моделей, що варіюються від 2 до 16 доріжок. Спеціальні камери роблять до 30 фотографій ягоди.

ВИСОКИЙ РІВЕНЬ АВТОМАТИЗАЦІЇ ТА КОМПЛЕКСНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ

За словами Фабріціо Сантоса, інвестиції в технологію калібрування та автоматичного пакування ягід продовжуватимуть зростати, особливо в наступні 3-4 роки, коли очікується суттєвий приріст виробництва лохини. Відтак, сортувальна техніка допоможе заощадити на витратах на робочу силу та зекономить час, якого бракуватиме через зростання виробництва.

– Із нашими калібраторами та пакувальними машинами ми знизимо витрати на робочу силу на заводі до 70%, вирішивши проблему, що може стати ще більш серйозною в найближчому майбутньому. Таким чином ми пропонуємо переміщувати працівників «із заводу на поле», де ще немає автоматизованої технології збирання ягід. Окрім зниження вартості робочої сили, використання автоматизації дозволяє легше справлятися з поставленими завданнями. Одноманітні рухи є однією з найпоширеніших небезпек на робочому місці, що, як правило, призводить до травм. Ми прагнемо забезпечити високий рівень автоматизації, щоб уникнути травм та
аварій унаслідок людських помилок, – резюмує директор компанії.

Сортувальні машини від Elifab уже ефективно працюють на заводах та підприємствах Іспанії, Перу, Чилі, Канади, Північної Америки, Голландії, Великобританії, Росії, у ряді європейських країн. Elifab надає своїм клієнтам комплексне обслуговування та консультації з приводу роботи, налаштування, обслуговування та ремонту техніки.

– Ми пропонуємо професійну допомогу в будь-який час і в будь-якому місці, тоді, коли цього потребує клієнт. Наша система реального часу для збору параметризованої інформації дозволяє зафіксувати найменші відхилення в роботі машини, вона налаштовується в режимі реального часу та повідомляє нам про стан техніки, що допомагає попередити чимало незначних несправностей. А постійна комунікація дозволяє враховувати усі побажання та зауваження покупців. Наші спеціалісти після монтажу устаткування ще кілька днів працюють на підприємствах замовників, організовуючи навчання, слідкуючи за роботою персоналу та демонструючи, як обслуговувати
техніку, – додає Сергіо Каско.

Компанія Elifab запрошує всіх охочих відвідати підприємства, де встановлена і працює сортувальна лінія Berry Class. Деякі виробники вже скористалися цією пропозицією і були вражені виглядом і можливостями обладнання.
Для виробництва Berry Class застосували чимало інноваційних рішень, як-от роликова система транспортування ягід та оптична оцінка їх параметрів Точність сортування ягід машиною Berry Class за кольором і розміром – 98%.

Журнал «Ягідник»

Останні статті