Успішний досвід заморозки ягід у кооперації: СОК «Файна поляна» нарощує потужності

 Успішний досвід заморозки ягід у кооперації: СОК «Файна поляна» нарощує потужності

Світлана МЕЛЬНИК, Україна

Ягода, охолоджена і заморожена безпосередньо після збирання, виграє за якістю і, відповідно, коштує дорожче тієї, що пережила тривале транспортування до холодильника і стояла в черзі на здачу. Крім того, маючи власний цех із заморозки, виробник може притримати продукцію та за потреби дочекатися кращої ціни.

Мешканці села Хоробрів Тернопільської області у 2015 році вирішили об’єднатися та вирощувати малину. На початковому етапі сільськогосподарський обслуговуючий кооператив був потрібен, щоб знизити витрати при вирощуванні та збільшити ціну на свіжу малину, продаючи її гуртом. А в 2018 році у СОК «Файна поляна» побудували перший в Україні кооперативний цех із заморозки ягід. Про його функціонування, а також про подальші
плани та перспективи у кооперативі, розповів Тарас АНДРІЙЧУК, керівник цеху заморозки ягід СОК «Файна Поляна».

– Коли ми створювали ягідний кооператив, то не одразу планували облаштувати холодильну камеру. До цього рішення ми дійшли згодом, коли ціна на малину почала стрімко падати, а кількість учасників СОК збільшилась до 20 осіб, які мали свої насадження у 8 населених пунктах Козівського та Зборівського району Тернопільської області. Місце розташування цеху (с. Городище Козівського району) обирали близько півроку, враховуючи, щоб він був на оптимальній відстані від основних наших учасників, які погодилися збільшити свої пайові внески у кооперативі для його будівництва. Також врахували відстань до партнерських кооперативів, що теж вирощують ягоди та мали бажання долучитися до заморозки, – розповідає Тарас Андрійчук. – На жаль, запустили в роботу цех із заморозки трохи із запізненням – в пік сезону збору ремонтантної малини, у серпні 2018 року. Звісно, не все було досконало, втім, це був лише перший етап будівництва, і наразі роботи продовжуються. По факту минулого року було запущено камеру глибокої заморозки (-36 °С) з робочим об’ємом на переробку 3 тонн продукції на добу, і склад зберігання об’ємом на 60 тонн (-20 °С).

Ідею створити цех із заморозки ягід у СОК «Файна поляна» підтримав також Агрохолдинг «МРІЯ», що активно сприяє розвитку кооперативного руху в Західній Україні. При створенні кооперативу в 2015 році компанія допомогла у придбанні за кордоном садивного матеріалу та техніки. При будівництві цеху було надано поворотну фінансову допомогу у розмірі 500 тис. грн. терміном на два роки. Проте найважливіше, зі слів учасників об’єднання, – це допомога в навчанні основ кооперації та технології вирощування ягідних культур, що зробило можливим створення СОК та усі подальші кроки кооперативу.

Звісно, перші кроки новоствореного об’єднання не одразу були успішними. Втім, завзятих ягідників це не зупинило.

– Складнощі виникали і в ході проектування та будівництва камер. Але ми багато їздили Україною, навідувались у гості до тих виробників, котрі вже успішно працюють із заморозкою ягід, вивчали їх досвід, активно спілкувались. Тому не всі ґулі, що «світили» нам на кожному етапі, – ми набили, – пригадує Тарас Андрійчук. – Проте були і промахи в роботі. Для повного циклу треба ягоди прийняти, охолодити, заморозити, пересортувати, спакувати в правильну тару, відправити на зберігання і, зрештою, відвантажити та продати. Зокрема, із недоліків: минулого року у нас не було окремої камери сортування продукції через брак на це фінансових ресурсів та ризики невідомості, оскільки ми виходили на новий для нас сегмент діяльності. Тому спочатку ми сортували малину в камері зберігання, але там некомфортна для людей температура повітря і вологість, та й місця не вистачало.

Тож цьогоріч, як уже зазначалось, будівництво цеху продовжується, і до початку нового сезону ми встановимо камеру сортування. А ще на початках ми не зовсім вгадали з розмірами тари для фасування малини, тому вийшло, що наші ящики вміщали 9 кілограмів ягоди замість 10. Хоча це виявилось не принциповим для наших покупців. Але всі нюанси можна виправити, все відпрацювати, головне – вірити в успіх, рухатись далі і не розчаровуватись.

Журнал «Ягідник»

Останні статті