Кизиловий стартап: успіх Famberry за 5 років

 Кизиловий стартап: успіх Famberry за 5 років

Дарина ДУБИНКА, Україна

Яскраві баночки з джемом, соусами, упаковки з пастилою із кизилу ТМ Famberry все частіше привертають увагу на полицях супермаркетів та фермерських магазинів. Але це не просто нові нішеві продукти, – це найбільший у Європі органічний кизиловий сад. Повіривши у забуту культуру, засновник та натхненник саду Сергій ОЛЬШАНСЬКИЙ не розчарувався в ній. Сьогодні Famberry – успішне сімейне господарство повного циклу, сертифіковане за Organic Standard. Увесь вирощений тут кизил відправляють на переробку в продукти з доданою вартістю, що вже продаються в мережах Varus, Good Wine, WINETIME, у секторі B2B, експортуються до США та Німеччини.

Сад Famberry – не просто комерційний проект, він народився завдяки співпраці сімейного бізнесу та науки. Насправді, це колекція сортів кизилу винятково української селекції. Якщо ж дивитися на перспективу, це відродження вирощування та споживання надзвичайно багатої цілющими властивостями культури. Тож кожного року у період цвітіння кизилового саду Сергій Ольшанський разом із родиною та командою влаштовують екскурсії. Цього року помилуватися найбільшим кизиловим садом у період цвітіння пощастило проектові «Ягідник».

Прямуємо до села Нове Токмацького району Запорізької області. Жовте безкрає море квітів варто побачити хоча б раз у житті! Саме так виглядають 14 га кизилового саду у березні. Рослина, яку ще називають дереном, розквітає першою серед усіх плодових культур. Сад іще молодий: закладений у 2013 році на місці плодових насаджень 80-х років.

– Думав, що садити? Горіхом уже займаються, черешня є, абрикос теж. І в голову мені прийшла ідея про кизил, – згадує, як усе починалося, Сергій Ольшанський. – У 2013 році я привіз із Криму і посадив у себе 10,5 тисяч саджанців.

Сьогодні тут уже висаджено 15 тисяч рослин кизилу з ягодами червоного, жовтого та коралового кольору. Це 23 сорти – одна з найбільших колекцій. Автором переважної більшості є Світлана КЛИМЕНКО, доктор біологічних наук, професор Національного ботанічного садуім. М. М. Гришка НАНУ. Пані Світлана – частий гість у цьому саду, навіть заклала тут дослідну ділянку. До того ж, підприємство уклало з професором угоду та розмножує сорти у власному розпліднику. Але про це згодом.

– Кизил для України, як і для Болгарії, Словаччини, Польщі – досить відома культура. Є сорти, зареєстровані в Державному реєстрі України, що користуються великою популярністю і за кордоном. Загалом же у світі почали відносно недавно займатися селекцією кизилу. Але цікавість до цієї рослини була в людей завжди, адже вона досить не вибаглива до умов вирощування. Росте до 250 років, із одного дорослого дерева можна збирати врожай до 50-70 кг. Кизил родить кожного року, немає періодичності плодоношення. Плоди мають цілющі властивості. Наприклад, на Кавказі, в Криму цю ягоду вважають дієтичним продуктом, адже вона містить мінімум сахарози. Кизил можна вживати діабетикам, його використовують як антисклеротичний засіб, протизапальний, особливо при різних захворюваннях горла та шлунково-кишкової системи, – робить короткий екскурс в історію культури Світлана Клименко. – Я вважаю, що сад, закладений Сергієм Миколайовичем, – це сад для наших дітей, онуків і правнуків. І дай Боже, щоб у нього було багато послідовників!

АГРОТЕХНОЛОГІЯ КИЗИЛОВОГО САДУ

Кизил у саду Famberry висаджений за схемою 3х4 метри: 830 дерев на 1 гектар. Загущену схему обрали спеціально, щоб отримати інтенсивний сад. Саджанці, розмножені способом окулірування, вступають у плодоношення на 2-3-й рік, а у повне плодоношення – на 5-6-й рік. Рослина медоносна, запилюється не тільки бджолами, а й іншими комахами. За словами професора, кизил майже не хворіє, на нього не нападають шкідники, тому культура особливо цікава в органічному виробництві. Головна умова – високий рівень агротехнології. По-перше, слід якісно підготувати яму під посадку саджанця – тоді рослина не потребуватиме підживлення 5-6 років. Глибина ями – 50-60 см, діаметр такий же. Якщо ґрунт піщаний або надто легкий, на дно закладається шар глини (5-7 см), щоб затримувалася вода. Далі потрібно засипати суміш – перегній і небагато торфу. Висаджувати кущ обов’язково на невеличкий горбок, при цьому кореневу систему слід розправити. Фінальний етап – полив: 20-30 літрів води. Крім того, щоб рослина добре вкорінилася, варто дещо вкорочувати надземну систему – гілки.

Міжряддя можна не просто доглядати, а й використовувати з фінансовою користю. Мова про вирощування додаткової культури в міжряддях кизилового саду, доки він ще молодий. Це можуть бути овочі чи ягоди. Наприклад, один із фермерів у Мелітопольському районі пішов ще далі і висадив у міжряддях молодого кизилового саду персик. Доки основна культура почала добре плодоносити, він встиг зібрати декілька врожаїв персика,
а потім просто викорчував дерева.

В культурі кизил чудово росте на відкритому місці, але в степовій зоні обов’язково потребує поливу. Достатня кількість вологи забезпечує соковиту м’якоть ягід та рясні врожаї. Тож сад Famberry – повністю на крапельному зрошенні. Воду для поливу беруть із власної свердловини. Облаштовано і накопичувальний басейн на 500 куб. м, де відстоюється поливна вода. Потім, уже прогріта, вона надходить у краплю через гравійно-піщаний вузол.
Крапельниці розташовані з обох сторін рослини, вода потрапляє на пристовбурне коло і не розтікається по всьому міжряддю. Система поливу має і вузол для підживлення, який, утім, використовують не часто, тільки за потреби.

Вносять азотні, фосфорні та калійні добрива. Попередньо проводять аналіз ґрунту. Обприскування органічним препаратом проводиться лише один раз, навесні, розповідає агроном Сергій БОГОМОЛ:

– Догляд за садом переважно механічний. По ряду проходить фреза, міжряддя ми культивуємо спеціальною машиною. Зазвичай тримаємо під чорним паром, однак будемо робити задерніння, щоб у будь-яку погоду сюди могла зайти техніка та люди, а також не так сильно нагрівалася земля.

Лайфхак від Світлани Клименко: мульчування – надзвичайно дієвий спосіб, несправедливо забутий аграріями, що останнім часом повертає собі втрачену популярність. Мульча може слугувати як органічне добриво та як захист кореневої системи від промерзання, особливо у безсніжні зими.

– Рослини саду Famberry – в чудовому стані. Єдине зауваження: вважаю, що міжряддя треба тримати або задернованими, або під люцерною, – щоб не було пилу, випаровування. Мульчування – обов’язкове, тому що у степовій (посушливій) зоні треба зменшити випаровування. Плюс – не буде бур’янів, а головне – не треба перекопувати пристовбурну смугу: так зберігаються і черв’яки, і корисні бактерії.

Ще одна перевага кизилу: культура морозо- та посухостійка. В ході досліджень українських науковців з’ясувалося, що однорічні пагони витримують температуру до –37 градусів. Суцвіття кизилу складаються з 20-25 квіток, зацвітаючи, вони стискаються при похолоданні. Навіть якщо перший шар квіток і підмерзає, то піднімається другий. Для хорошого врожаю достатньо зав’язі 3-4 із 25 квіток.

Щодо механізації: для обробки такого саду не потрібна висока агротехніка. Кизил росте до 2,5-3 метрів у висоту. Періодично його варто обрізувати, але спеціального обрізування він не потребує. Достатньо вкорочувати тільки верхні пагони – це полегшує збір. У продуктивному віці (25-30 років) рослину треба «освітлювати» всередині – прибирати сухе та переплетене гілля. Збір урожаю в саду Famberry, як розповідає агроном, триває в середньому з серпня до кінця вересня. Кизил достигає нерівномірно, тому ягоди збирають вручну. З одного боку, це незручно – доводиться проходити насадження по 2-3 рази. З іншого – можна подовжити строки реалізації чи заготівлі.

ВІДРОДЖЕННЯ ПРОМИСЛОВОГО КУЛЬТИВУВАННЯ КИЗИЛУ

Минулого року у фермерському господарстві заклали власний розплідник кизилу в рамках співпраці з автором сортів – Світланою Клименко. Проектом розплідника та монтажем теплиці займалася компанія «Профполив». Спеціалісти обладнали її системами мікродощування та туманоутворення. У Famberry результатом залишилися задоволені: конструкція тримає вологість від 80 до 100%, температуру – 24-26 градусів максимум у спеку. Продавати садивний матеріал власного виробництва тут планують із осені 2019 року. Крім того, є намір розширити власні насадження на 2,5 тисячі саджанців.

МЕТА – ПРОДАВАТИ НЕ СИРОВИНУ, А ГОТОВИЙ ПРОДУКТ

Стратегія Famberry повністю відповідає формулі: «Від землі до готового продукту». Господарство не продає ягоди кизилу у свіжому вигляді, а реалізує лише продукти переробки: джеми, варення, соуси, пастилу, ягоди, перетерті з цукром чи медом, компоти. Зараз тут працюють над рецептурою і технологією кизилового вина. Цікаво, що власних переробних потужностей у компанії немає, цей етап виробництва – на аутсорсингу.

– Така амбітна мета була від початку – ми прагнули не продавати сировину, а випускати готовий продукт, – розповідає власник господарства. – Уклали угоду з дніпровським підприємством «Тотал». Наразі просуваємо свою продукцію на внутрішньому ринку та на експорт. Джеми, варення, пастилу ТМ Famberry вже пробували в Японії, США, Канаді, Польщі, Німеччині. Японці попросили нас зробити перетертий кизил не з цукром, а на основі меду. Ми провели цей експеримент. Результат сподобався і нам, і партнерам. Наразі йде мова про поставку першої палети продукції в Японію. Потрібно починати з малого, тому поки що будемо відправляти лише одну палету, навіть якщо сьогодні нам це не дуже вигідно.

В основі майже всіх продуктів Famberry – кизилове пюре. Для його виробництва господарство придбало спеціальну машину швейцарського виробництва. Обладнання встановлене на заводі «Тотал» – провідного виробника продукції на базі плодів,
ягід і фруктів для HoReCa.

Господарство має власну камеру заморозки і сховище об’ємом 10 тонн. Цього не вистачає, адже річний обіг продукції складає 50 тонн. Тому основну частину кизилу зберігають на запорізькому холодокомбінаті «Айс». Унікальні кизилові соуси дошашлика та м’яса, десерти – джеми, варення, пастила з додаванням декількох видів ягід, кизил із медом під маркою Famberry вже продаються в преміальному сегменті мереж Good wine, WINETIME, а також виготовляються для Privat lable мережі Varus. Нині вже підписано і контракт з NOVUS.

– Ми не стоїмо на місці. Ринок та торговельні мережі диктують нам умови. Наприклад, преміальність продукції. Тут багато нюансів: банка, кришка, етикетка – все відіграє свою роль, хоча продукт лишається той самий – органічний і якісний, – ділиться Геннадій ЗЕРНИЧЕНКО, комерційний директор ТМ Famberry. – Наші продукти залишаються фермерськими, але ми готові конкурувати з тими ж французькими конфітюрами. Адже у преміальному сегменті цікавий не просто продукт, а концепція в цілому. Креатив – це ті двері, через які ми маємо заходити на ринок, розвивати культуру споживання. І саме у преміальному сегменті споживачі швидше сприймають новинки, тренд до здорового способу життя.

На співпраці з торговельними мережами в Famberry не зупиняються. У планах – співробітництво з фармацевтичною промисловістю та косметологією, тому що не тільки ягоди, а й кора та коріння кизилу дуже корисні. Наприклад, на основі кизилового пюре вже розроблено відбілюючу маску для обличчя, кислотний скраб. В олії з кісточок виявлено багато цілющих речовин, наразі вона вивчається науковцями. Тож кизиловий сад – це не тільки інвестиції у добробут майбутніх поколінь, а й у здоров’я нації!

Журнал «Ягідник»

0 Reviews

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

День саду