Кшиштоф Ботуль із «Злотої ягоди» про підготовку поля до нових плантацій лохини

 Кшиштоф Ботуль із «Злотої ягоди» про підготовку поля до нових плантацій лохини

Надія РОМАНЧУК, Україна

Кожна культура потребує певних умов для успішного розвитку та плодоношення. І для різних рослин ці умови теж різняться: те, що підходить для однієї, не підійде іншій. Як запевняє Кшиштоф БОТУЛЬ, агроном польського розсадника «Злота ягода», щоб досягти очікуваного результату, слід неухильно дотримуватися правил вирощування.

– Доволі часто у розмові зі своїми клієнтами я чую: зробили так, бо саме так робив сусід. Проте сліпо копіювати чиюсь методику – хибна позиція. Насамперед, ми повинні знати вимоги до вирощування тієї чи іншої культури, щоб підлаштувати під них наші основні можливості. Це дозволить досягнути очікуваного результату, – наголошує Кшиштоф Ботуль.

КИСЛОТНІСТЬ ҐРУНТУ

Готуючи ділянки під саджанці лохини, слід пам’ятати, що ця культура вимагає кислого, проте насиченого киснем ґрунту з високим умістом гумусу. Коренева система лохини є дуже поверхневою, тому вона вимагає симбіозу з ґрунтовими грибами.

Попри те, що ґрунт на двох сусідніх ділянках буває подібним, результати аналізу можуть різнитися, оскільки все залежить від того, в якому розчині (водному чи сольовому) проводилися лабораторні дослідження. Саме тому пан Ботуль наголошує: дуже важливо уважно переглядати дані аналізу ґрунту. При вимірюванні кислотності у H2O норма становить pH 4,2-5,5 і, відповідно, pH 3,8-5,0 – вимірювання у KCI.

ОРГАНІЧНИЙ ЧИ МІНЕРАЛЬНИЙ

Лохина – рослина не вибаглива, проте потребує певних умов. Вона може рости як в органічному, так і в мінеральному ґрунті. Приблизно 5-10% плантацій лохини вирощується на органічних, тобто торф’яних ґрунтах, – це природне середовище для цієї культури. Такі ґрунти не потрібно насичувати органічними речовинами, проте слід стежити за рівнем води, зокрема, її надлишком. Неналежна меліорація призведе до надмірного зволоження, а це – причина захворювань як кореневої системи, так і пагонів. Якщо лохина росте на низинних ділянках, то негативний вплив чинитимуть ще й заморозки, і опади.

– Власне, з цього приводу я інколи жартую, мовляв, якщо у нас є один гектар торф’яних земель, то краще викопати торф і зробити на цьому місці ставок, а те, що викопали, використати для розбиття 10 гектарів плантацій в іншому місці, – говорить Кшиштоф Ботуль.

Журнал «Ягідник»

Останні статті