Чи є шанс на прибуткове виробництво малини?

 Чи є шанс на прибуткове виробництво малини?

Даріуш ПАШКО, Університет Природничих Наук у Любліні, Польща

Упродовж багатьох років ситуація з вирощуванням малини в Польщі динамічно змінюється. Лише кілька років тому настрої серед виробників (особливо малини для переробки) були зовсім іншими, ніж у цьому сезоні. Середні ціни на продаж на переробному ринку з 2011 року неухильно зростали, досягнувши близько 7,7 зл/кг у 2015 році, після чого вони почали падати і цьогоріч склали 2,1 зл/кг. Така вартість навіть не перекривала витрат на збір.

Серед найважливіших причин такого стану речей – невідповідність вирощування малини в Польщі до ринкової структури та швидкі зміни на світовому ринку, зокрема поява нових виробників, переважно з України, Боснії та Герцеговини і Косово. Тому не дивно, що багато виробників, не бажаючи виходити з малинного сектору, почали шукати більш вигідні методи вирощування цієї культури. Одним із таких є виробництво десертної малини під накриттям, як «літніх», так і «осінніх» сортів. Чи дійсно ця технологія настільки вигідна для виробників? Економічні результати проекту Malinowe Factory дозволяють зробити деякі попередні висновки. Виробникам
варто взяти їх до уваги.

СИТУАЦІЯ НА РИНКУ МАЛИНИ

Коливання цін на ринку малини в Польщі повторюються впродовж майже 30 років, і різниця лише в тривалості періодів спаду або буму. Однак ситуація стає все більш незрозумілою для виробників, оскільки відсутня кореляція між рівнем урожаю та ціною продажу. Довгостроковий коефіцієнт кореляції становить близько 0,371, що переважно свідчить про відсутність кореляції. Причому цей коефіцієнт є позитивним, що означає, що при збільшенні врожаю ціна також трохи піднялася, а це здається логічно невиправданим, бо теоретично кореляція має бути негативною. Тому це підвищує ризик у виробництві малини для переробки і посилює невизначеність фермерів, змушуючи їх приймати різні рішення – від зміни профілю виробництва до ліквідації плантацій. Здається, що однією з причин виникнення такої ситуації є неправильна структура вирощування малини в Польщі – занадто багато ягід виробляється для переробки (близько 70%, за даними Інституту економіки, сільського господарства та харчової промисловості), натомість десертних і експортних сортів вирощують занадто мало (близько 30%). Крім того, існує багато господарств із невеликими плантаціями з низьким рівнем культивування, низькою врожайністю і поганою якістю плодів. На все це накладаються проблеми з пошуком збирачів, збільшенням вартості робочої сили та бюрократичними вимогами на ринку праці.

Журнал «Ягідник»

Останні статті