Які наслідки та ризики очікуються для ягідної галузі України через рішення правоохоронних органів

 Які наслідки та ризики очікуються для ягідної галузі України через рішення правоохоронних органів

У кінці квітня 2019 року, а саме 24-25 числа, було заблоковано доступ до рахунків більше ніж  20 ягідних господарств. А перед Великоднем було прийняте рішення про арешт на суму ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ, на яку вони мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У зв’язку із цими подіями 13 травня 2019 року була проведена прес-конференція «Ягідники VS Генпрокуратура: ризики та наслідки протистояння між бізнесом та правоохоронними органами».

Участь у заході взяли: Юрій Вахель, голова асоціації «Укрсадпром», Ірина Кухтіна, президент асоціації «Ягідництво України», Злата Симоненко, адвокат- АГ «Солодко і партнери», Андрій Білий, голова ФГ «Ніжин Агроінвест» та представники постраждалих господарств-членів асоціації «Укрсадпром» і «Ягідництво України».

Після збору інформації щодо згаданих подій, як заявив Юрій Вахель, виявилося, що 25 підприємств ягідного сектору, на рахунки яких було накладено арешт, відповідно до кримінального провадження, начебто були пов’язані з посадовими особами державної компанії «Укрспецекспорт», зокрема, Бондарчуком С.В. і були частиною схеми виведення коштів держкомпанії на офшорні рахунки. Відповідно до документів, кримінальне провадження відкрито щодо злочинів, вчинених до 2014 року.

На даний момент відбувається діалог з ГПУ, направлений на виправлення помилки в юридичній площині. І, в разі невиконання цього, постраждалі компанії будуть захищати свої права та інтереси усіма дозволеними Конституцією України засобами – висловленням протесту діям правоохоронних органів, пікетуванням, демонстрацією своєї громадянської позиції, – зазначає Юрій Вахель.

«Постраждалі господарства подали відповідні клопотання про скасування цього рішення. Але, враховуючи завантаженість судів після реформування судової системи, їх розгляд може тривати більше місяця, тобто за цей час господарства будуть не просто заблоковані, а доведені до банкрутства, – наголосив голова асоціації «Укрсадпром». – Крім того, держава у 2017 році відновила підтримку галузі в рамках бюджетної програми «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними», проте діями одного слідчого, який, очевидно, до кінця не розуміє наслідки свого рішення, цю підтримку фактично зведено нанівець».

Президент асоціації «Ягідництво України» Ірина Кухтіна проаналізувала та зауважила, що дії правоохоронних органів можуть призвести до негативних наслідків для ягідної галузі і в короткостроковій і в довгостроковій перспективі.

Адже, поперше: господарства можуть втратити урожай 2019-ого року, оскільки не зможуть забезпечити плантаціям належний догляд.

Йдеться про те, що господарства без своїх коштів не зможуть оплатити послуги електропостачання та закупівлі необхідних МТР (ЗЗР, добрив, ПММ тощо), а це може призвести до порушення технологічного циклу вирощування і припинення поливу насаджень.

По-друге, такі дії спричинять новий відтік робочої сили закордон, адже на місцях не буде можливості працювати.

«Наших фахівців чекають у Польщі, Німеччині та інших країнах, де розвинуто садівничу галузь. Якщо вони зараз туди поїдуть, то вже не повернуться в червні, коли починається збір врожаю», – застерігає очільник галузевого об’єднання ягідників Ірина Кухтіна.

Повністю згоден із таким зауваженням голова ФГ «Ніжин Агроінвест» А. Білий, який стверджує, що ягідництво – єдина галузь, яка здана створювати робочі місця на селі, тому що для неї необхідна значна робоча сила.

«Для обслуговування 40 га плантацій в період збирання врожаю, потрібно понад 300 осіб», – зауважив керівник постраждалого господарства ФГ «Ніжин Агроінвест» А. Білий. …Я вже отримав лист з банку про повернення кредиту, який ми брали під будівництво холодильників. Наразі ми не можемо виконати свої кредитні зобов’язання і я не уявляю, яким чином ми врегулюємо це питання – всі кошти витрачені на будівництво камер зберігання і замороження. Сьогодні ми єдине підприємство із замороження ягід в Київській, Полтавській, Чернігівській і Сумській областях. Але ще місяць очікування вирішення проблеми ми не зможемо пережити!», – додав А.Білий.

Інші негативні наслідки, які спричинить дана ситуація, це збитки на ягідних господарствах через підривання репутації, оскільки вони не зможуть виконати контрактні зобов’язання щодо строків поставки своєї продукції та накладання штрафів контрагентами. І йдеться не лише про репутацію окремих хазяйств, а про країну в цілому. Україна – молодий гравець на світовому ягідному ринку і ще має завойовувати своїх покупців, а не втрачати тих, кого вже має.

«Ми з’явилися на світовій ягідній мапі лише 4 роки тому, почали стрімко зростати, але нам ще треба завойовувати свою репутацію. Але як можна працювати з країною, де будь-яке підприємство може бути заблоковане і виконання договору піде під статтю «Форс-мажор»? і найголовніше – професійних господарств, які займаються ягідним бізнесом, в країні близько 150, заблоковано діяльність 25, тобто майже четвертої частини галузі! При цьому половина заблокованих господарств створені після 2015 року, тобто задовго до вчинення злочинів щодо яких відкрито кримінальне провадження», – Наголосила І. Кухтіна.

З юридичної точки зору, ситуацію оцінила адвокат АГ «Солодко і партнери» Злата Симоненк, яка назвала даний випадок атакою на секторальний бізнес.

«Незважаючи на багаторазові обіцянки ГПУ, що вони не будуть зловживати своїм службовим становищем і не будуть атакувати бізнес безпідставно, наразі ця справа є підтвердженням того, що ГПУ не виконує своїх обіцянок. Ухвали є цитуванням КПК України без виключної мотивації. Взагалі не зрозуміло, яким чином суб’єкти долучені до даного кримінального злочину. Кожне судове рішення має бути вмотивоване – так вимагає КПК, але цю вимогу порушено Печерським судом. Не можливо вказувати 20 суб’єктів і не вказувати, який зв’язок вони мають з головною підозрюваною особою в рамках цього кримінального провадження. Також не має підстави арешту саме цих коштів. Дане питання треба піднімати на вищий рівень. Є рада бізнес-омбудсмена, треба звертатися туди, щоб захистити свій бізнес», – зауважила З. Симоненко.

Журнал «Ягідник»

Останні статті