Огляд європейського ринку суниці садової

 Огляд європейського ринку суниці садової

Якщо є слово, яким можна описати сучасний глобальний ринок суниці садової, то це слово – відновлення. Сезон почався рано, хоча одразу стало ясно, що пропозиція кількісно недостатньо задовольняє попит на ягоду. З цим пов’язаний ріст цін, який обіцяє продовжитися. Загалом об’єми суниці садової, вирощеної у відкритому ґрунті менші, аніж у 2018-ому та попередніх роках. Така ситуація пов’язана із несприятливими погодними умовами та затримкою процесу дозрівання.

По країнам Європи наразі можна зробити такі висновки по ринку суниці садової:

  1. Нідерланди. Тут спостерігаються дуже низькі ціни на полуницю, у порівнянні із попереднім сезоном. Це сталося, завдяки раннім поставкам тепличної суниці садової із Данії та Бельгії, а також внаслідок запізнення іспанського сезону ягоди. Власники господарств могли отримати лише 1.50-2.50 євро за кілограм продукції, тому дуже чекають на покращення ситуації.
  2. Бельгія. Ціни на полуницю виросли за останні тижні і їх ріст продовжиться, оскільки наближається експорт ягоди з відкритого ґрунту та поставка продукції із тунелів. Очікується збільшення попиту із-за кордону і ситуація на ринку дуже відрізняється від минулорічної. Початок сезону стартував із дуже низької ціни на тепличну ягоду. Ягоди ж полуниці мілкі у зв’язку із жаркою погодою декілька тижнів тому.
  3. Німеччина. На ринку домінує суниця садова із Данії, Бельгії та Німеччини – здебільшого із теплиць, але вже подекуди з’являється і продукція з відкритого ґрунту. Цьому сприяла хороша погода, яка вплинула і на якість ягоди відповідно. В той же час суниця садова із Італії, Греції та Іспанії швидко зникає з полиць по ціні значно нижчій, аніж із західноєвропейських поставок. У більшості ціну можна назвати задовільною, лише у деяких місцях ціна впала до 0,60 євро за 500 г.
  4. Франція. Тут ринок можна назвати стабільним по власному виробництву, оскільки уже місяць як сезон полуниці у самому розпалі. Відомі сорти, як Gariguette уже на ринку декілька тижнів, а Charlotte та Ciflorette вже зараз доступні для покупки у маркетах. Якість та кількість суниці садової на гарному рівні. Попит поступово зростає разом із потеплінням. Ціни лишаються на стабільному рівні, тому ринок можна назвати збалансованим, оскільки ціни прийнятні як для покупців так і для продавців. Преміальна ягода постачається в основному у ресторани та готелі. У супермаркетах багато іспанської ягоди, яка продається за 2.70 євро за кілограм, в той час як французьку полуницю можна придбати за 5.50-7.50 євро за 500 г.
  5. Італія. Італійські виробники суниці садової задоволені цьогорічними цінами. На початку травня кілограм полуниці можна було придбати за 2.30-3 євро, не дивлячись на низьку температуру в країні. Ягода якісна, південна частина країни закінчує сезон, а північна зустрічає із гарними об’ємами. Хоча попит як і в Італії, так і закордоном поки що перевищує пропозицію, що пов’язано із прохолодною погодою. Зокрема поблизу Неаполя виробництво полуниці за цією причиною скоротилося на 40%, в порівнянні з ситуацією 15 днів тому. Виробники сподіваються на ріст цін, оскільки попит також збільшується.
  6. Іспанія. За декілька тижнів іспанський полуничний експорт підійде до кінця у Нідерландах, Велокобританії, Німеччині та Бельгії, які мають вже достатньо складських запасів для потреб свого власного ринку. Ціни вищі, аніж минулого року, оскільки і процес виробництва подорожчав, тому і прибуток залишиться для виробників на тому ж рівні. Через дощову погоду багато продукції було відправлено на переробку, а найбільше від такої погоди постраждав по якості новий сорт полуниці Rociera.
  7. Греція. У цій країні складний сезон суниці садової, який покращився на Пасху. Були деякі проблеми із погодою, тому відбувся спад виробництва і пониження цін. Сезон розпочався важко через мороз і дощі, а ціни на продукцію нижчі, аніж очікувалося.

Європейські виробники очікують на зростання попиту та підвищення цін до Дня Матері, як це зазичай відбувається щорічно. Також, іспанський імпорт суниці садової закінчується, тому відкриваються двері на європейські ринки для інших постачальників. Єдине, що холодна погода не сприяє швидкому дозріванню ягоди.

В Україні ж ситуація також залежить від погоди, хоча на багатьох ринках вже маса тепличної суниці садової. Але не це головна проблема ягідників України. Читайте Ситуація з арештом рахунків ягідників не вирішується, а загострюється.

Журнал «Ягідник»

Останні статті