TOMRA Food: найбільша амбіція – скоротити харчові відходи. Новітні технології сортування збільшують ріст виробництва продуктів

 TOMRA Food: найбільша амбіція – скоротити харчові відходи. Новітні технології сортування збільшують ріст виробництва продуктів

Ксенія МЕЛЕШКО, Україна

Під час провідної світової виставки Fruit Logistica-2019 в Берліні, яку відвідало майже 80 тисяч гостей із більш ніж 130 країн світу, компанія TOMRA Food розпочала дискусію щодо можливостей інноваційних технологій сортування та калібрування продуктів харчування. У прес-конференції на виставковому стенді компанії взяли участь понад 30 журналістів із усього світу та безліч міжнародних галузевих фахівців.

TOMRA Food є членом групи TOMRA, що була заснована в Норвегії у 1972 році: брати Петтер і Торе Планке сконструювали для місцевого бакалійника машину, яка могла швидко і легко забрати порожні пляшки. Сьогодні TOMRA має близько 95 700 автоматів для прийому тари (RVMs) у більш ніж 80 маркетах в усьому світі, її загальний прибуток складає майже 7,4 млрд. норвезьких крон (за даними 2017 року). Центри передових технологій, регіональні офіси та виробничі потужності TOMRA знаходяться в США та Європі, в Південній Америці, Азії, Африці та Австралії. В компанії працює близько 3,5 тисяч співробітників. Група TOMRA продовжує оновлювати і забезпечує передові рішення для оптимальної продуктивності ресурсів у межах двох основних напрямків діяльності: рішення щодо збору використаної харчової тари (автомати з прийому тари) і відновлення матеріалу, а також рішення в сортуванні (переробка, видобуток і сортування продуктів).

ЛЮДСТВУ ДОВЕДЕТЬСЯ ВИРОБЛЯТИ ЇЖІ НА 70% БІЛЬШЕ, НІЖ СЬОГОДНІ

– TOMRA Food може сприяти глобальній стабільності, допомагаючи зменшити харчові відходи і одночасно збільшуючи технічні та економічні показники виробництва продуктів харчування, – зазначив Стефан РАНСТРАНД, президент і головний виконавчий директор компанії TOMRA. – Ми живемо в світі, де постійно зростає кількість населення, яке до 2050 року, за прогнозами демографів, збільшиться до 10 мільярдів людей. Отже, доведеться
виробляти їжі на 70% більше, ніж маємо сьогодні. А поки що людство витрачає від 35% до 50% усіх продуктів, що виробляються у світі. Відтак, наша компанія прагне, щоб сучасні технології допомогли в майбутньому зменшити харчові відходи та підвищити врожайність, забезпечуючи споживачів набагато більшою кількістю їжі. Тому треба продовжувати інвестувати в інновації, що змінюють правила гри.

Сезони збирання та сортування ягід і фруктів можуть бути дуже короткими, тому величезну кількість робіт потрібно виконувати терміново, без незапланованого простою. Отже, розвиток сортувального обладнання,
що допомагає дуже швидко і точно перебирати продукцію, тим самим зменшуючи кількість відходів на наступних етапах виробництва, стає надзвичайно важливим завданням для харчовиків. Як зазначив Стефан Ранстранд, сьогодні TOMRA Food пропонує такі технічні рішення, які неможливо знайти в інших виробників обладнання. Інженери компанії – справжні новатори у проектуванні сортувальників і грейдерів різних типів і розмірів, що поєднують різні технології сортування, як-от: кольорові камери, ближні інфрачервоні (NIR), спектроскопію та лазерну детекцію (виявлення дефектів). 

Сьогодні TOMRA Food є найбільшим постачальником сортувального і калібрувального обладнання для харчової промисловості з обігом більш ніж 8000 одиниць у 80 країнах. За останні п’ять років темпи росту компанії становили 14% щороку, і тепер TOMRA Food стала світовим лідером у технологіях сенсорних сортувальних рішень для харчової, переробної та гірничодобувної промисловості.

ПОДИВИТИСЯ НА ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ ЯК ЗЗОВНІ, ТАК І ЗСЕРЕДИНИ

– У галузі сортувального та калібрувального обладнання перехід на цифрові технології – надзвичайно важлива річ, – зазначив Стефан Ранстранд. – За допомогою інспекційних технологій ми можемо подивитися на продукти харчування як іззовні, так і зсередини, і питання полягає в тому, як ми використовуємо ці дані, щоб принести користь виробникам та кінцевим споживачам. Інформацію, зібрану під час автоматизованої перевірки та сортування продуктів, імовірно, будуть використовувати у майбутньому для підвищення ефективності сільського господарства та якості продукції. Ці дані також дадуть споживачам саме ту інформацію, якою вони все частіше
цікавляться. Зокрема – походження їжі, уміст цукру в продуктах харчування та гарантії надійності постачальника. Все це допоможе споживачам зробити свідомий вибір.

Виставковий стенд TOMRA на берлінській виставці Fruit Logistica-2019 підкреслив три стовпи компанії TOMRA Food: технічне лідерство, продовольчу довіру та цифрову трансформацію. Завдяки своєму інноваційному обладнанню TOMRA Food дає можливість виробникам харчових продуктів забезпечити високі стандарти якості, гігієни виробництва та простежуваності харчових продуктів. А завдяки цифровій трансформації та аналізові даних цілком реально суттєво знизити експлуатаційні витрати машин.

ГОРДІСТЬ КОМПАНІЇ – TOMRA INSIGHT

Під час виставки Fruit Logistica в Берліні кореспонденту журналу «ЯГІДНИК» вдалося поспілкуватися з представниками компанії TOMRA Food. 

– Сьогодні на стенді нашої компанії представлені підрозділи, що недавно влилися в TOMRA Food, – це фірми ВВС-technology та Compac, – розповів Альберт АХМЕТЗЯНОВ, менеджер TOMRA Food із продажів у Росії, Білорусі та Узбекистані. – В цілому всі наші підрозділи пропонують сортування великих продуктів (картопля, морква) або дрібних (наприклад, ягоди, листя салату). Наше обладнання може сортувати продукцію за кольором, розміром, формою, а також відбраковує дефекти, прописані замовником: чорні, брудні, гниліплоди, скло і каміння тощо.

Гордість компанії, що також була представлена на виставці Fruit Logistica, – TOMRA Insight. Це система моніторингу інформації з усіх заводів замовника. Завдяки цій інновації всі накопичені дані спрямовуються в «хмарне зберігання» і дозволяють бачити, що відбувається на кожному заводі в режимі онлайн. Також система збирає аналітичні дані за кілька років про дефекти продукції, роботу машин тощо. Цей напрямок зараз вважається пріоритетним у компанії.

Тобто для виробника важливий не просто сортувальник, що відбирає продукцію, але і сама система, що сортує інформацію та запам’ятовує її для замовника. Для цієї системи, до речі, намагаються розробити власний штучний інтелект, який на основі зібраних даних зможе в майбутньому давати деякі рекомендації.

– У розвитку харчової та переробної промисловості країн колишнього СРСР ми бачимо великий потенціал. Зараз саме Україна належить до тих ринків, що виходять на новий рівень інвестицій, – пояснює Альберт Ахметзянов. – Дрібні і середні замовники вже цікавляться нашим новим обладнанням. Цей інтерес обґрунтований якістю: як тільки виробнику вдається продати свою продукцію за вищою ціною, ніж раніше, – з’являється інтерес зробити цей продукт більш якісним. Ціна новітнього устаткування – висока, відповідно, й інвестиції для його запровадження потрібні чималі. Але при середніх обсягах виробництва інноваційне обладнання окуповується за 3-5 років. Якщо обсяг продукції величезний – наприклад, виготовлення картоплі фрі, устаткування можна окупити за рік-півтора. Наприклад, у Росії сьогодні спостерігається найбільший попит на обладнання для оптичного сортування дикоросів: журавлини, чорниці, брусниці. Типова потужність такого устаткування – 1000 тонн за сезон. Щоб окупити його в найшвидші терміни, потрібно починати із виробництва хоча би 1000 кг продукції на годину. 

TOMRA Food розробляє та виробляє сенсорні сортувальні машини, а також пропонує інтегровані післязбиральні рішення для харчової промисловості, використовуючи найсучасніші в світі технології у калібруванні, сортуванні, очищенні плодів від шкірки, а також аналітичні технології Як наголошує Альберт Ахметзянов, цікавий приклад – Польща. Тут з’явилася величезна кількість малих домогосподарств, які навіть у себе на присадибних ділянках вирощують ягоди і мають із цього додатковий дохід. Їх продукцію збирають, сортують, морозять спеціалізовані фірми, що також допомагають постачати готовий продукт у Західну Європу, на сусідні ринки. Ймовірно, подібна
практика з часом з’явиться і в Україні. 

«ТОП-МОДЕЛІ» СОРТУВАЛЬНИКІВ НА УКРАЇНСЬКОМУ РИНКУ

– Сьогодні TOMRA Food від реалізації своїх інновацій у Східній Європі отримує близько 10 мільйонів євро обігу на рік. Це досить гарний результат, – розповідає Френк де БРАУЕР, менеджер із продажів TOMRA Food у Східній Європі. – Декілька років тому ми представляли на Fruit Logistica мультиспектральні камери. Ця нова технологія буде використовуватися в різних програмах і створить поліпшення харчового стандарту на ринку. Сьогодні в Україні ми бачимо багато цікавих можливостей для інвестування і тому пропонуємо свої сортувальні машини для заморожених овочів та фруктів, таких як боби та малина. Зокрема, наша Blizzard food sorting machine з вбудованою LED-системою – дуже популярна в Україні. Це обладнання – найкраще у світі, найчастіше його використовують для заморожених фруктів.

Blizzard забезпечує безперервну інспекцію харчових продуктів, видаляючи небажаний сторонній матеріал, знебарвлені та деформовані плоди, з максимальним виходом продукції. Наша інноваційна технологія може розпізнавати найменші дефекти.

Ще одна «топ-модель» серед сортувальників – Helius. Потужність цих машин – 2-7 тонн продукції на годину. 

Для черешні TOMRA Food пропонує готові лінії компанії ВВС-technology: від сортування до упаковки. Для яблук є система поверхневого сканування плодів у замороженому чи свіжому стані, що відбирає гнилі, різані, криві плоди, а також система від компанії Compac для повного сканування кількості сухих речовин, цукру і т.д. у плодах.

– Компанія TOMRA Food пропонує найбільшу стабільність, тому що виробник може мати гарне обладнання, але йому потрібні машини, які будуть працювати і добре виконувати свою роботу вранці, після обіду і ввечері. Без перебоїв, великої кількості маніпуляцій, без надмірного обслуговування. Через нашу мережу сервісів у всьому світі ми підтримуємо клієнтів дистанційно або на місці в мінімальні терміни. У нашої компанії та наших клієнтів єдина мета – створення корисної, чистої продукції, – підкреслює Френк де Брауер.

В Україні постачання та технічний супровід обладнання групи компаній TOMRA здійснює компанія «Русбана інжиніринг Україна». 

Френк де БРАУЕР, менеджеріз продажів TOMRA Food у Східній Європі
Украина, Киев, 03062
Пр. Победы, 67 оф. 217
Тел. +38 (044) 200-23-00
tomra.com/food | food@tomra.com

Журнал «Ягідник»

Останні статті