Анна Домбровська: «Сьогодні фермери шукають нові культури і нові підходи»

 Анна Домбровська: «Сьогодні фермери шукають нові культури і нові підходи»

Про моду на ягоди, вплив на ціни і тенденції на ринку саджанців в Україні.

Ксенія МЕЛЕШКО, Україна

«Уже минулого року конкуренція на ринку саджанців була досить високою, а в 2019 році і в майбутньому однозначно вона буде ще більш жорсткою», – прогнозує Анна ДОМБРОВСЬКА, директор і агроном фермерського господарства «Фруктовий сад». Тому тут роблять ставку на вирощування саджанців найвищого ґатунку не тільки популярної зараз лохини (чорниці високорослої), але й багатьох інших перспективних ягідних культур.

У цьому сімейному господарстві, що працює на ринку вже десять років, починали з вирощування саджанців плодових культур. Утім, сьогодні про це нагадує лише назва підприємства: оскільки яблуневі сади в Україні стали закладати все менше, «Фруктовий сад» переорієнтувався на вирощування саджанців ягідних культур.

Господарство має свою ін-вітро лабораторію і теплиці, де відбувається адаптація рослин та вирощується касетна розсада (у Вінницькій області), а також – близько гектара горщикових полів, де саджанці дорощують (у Київській області). Перш ніж відкрити власну лабораторію ін-вітро, керівники господарства переймали досвід в Англії та Білорусі.

«ЯГІДНИК»: Анно, чим цікаві саджанці «Фруктового саду»?

Анна ДОМБРОВСЬКА: На своїх плантаціях чорниці високорослої (лохини) ми перевіряємо сорти максимально ретельно, щоб знати, які саджанці варто культивувати в Україні, а які – ні. На відміну від багатьох інших господарств, у нас можна не тільки роздивитися садивний матеріал, але й побачити, які врожаї дають різні сорти цієї культури. Окрім цього, якщо багато вітчизняних компаній сьогодні лише перепродують саджанці, – ми все вирощуємо виключно власними силами. Працюємо офіційно: зареєстровані як розсадник, щорічно проходимо переатестацію та сертифікацію саджанців. На даний час обсяги виробництва – близько 300 тисяч горщикових
саджанців (із них 70% – це лохина). Досягти такого результату було не просто, на це знадобилися роки.

«ЯГІДНИК»: «Фруктовий сад» майже 7 років вирощує саджанці чорниці високорослої. Які висновки зробили для себе за цей час?

А.Д.: Ця культура залишається однією з основних, на які роблять ставку фермери: площі насаджень чорниці високорослої й досі збільшуються. На нашу думку, ринок України ще не наситився цією культурою. Дехто відкрив її для себе тільки в2018 році. Звичайно, ціна на лохину є дещо вищою, ніж на інші ягоди, проте не кожен аграрій може виростити її в себе на ділянці, адже вона потребує специфічних умов та чималих затрат. На нашу думку, ціна на чорницю високорослу як на ягоду однозначно знизиться – можливо, не цьогоріч, але в майбутньому точно. Та навіть якщо це буде 70-100 грн/кг – це досить непогана ціна. У 2019 році великі господарства,
орієнтовані на експорт, зберуть свої перші, сигнальні врожаї лохини – і, найімовірніше, ці ягоди потраплять спочатку на український ринок (поки плантації не вступлять у повне плодоношення). Відповідно, це може суттєво відобразитися на ціні.

«ЯГІДНИК»: Які нові завдання ставите своєму господарству в цьому році?

А.Д.: Ми проводимо дослідження нових сортів лохини на сумісність із нашим кліматом та, відповідно, будемо спостерігати за плодоношенням. Продовжуємо розширювати свою колекцію сортів різних культур. Минулого року почали створювати ізольовану колекцію маточних насаджень. Це складний та кропіткий шлях, що триватиме не один рік, але його потрібно пройти, щоб українські фермери мали якісний та здоровий садивний матеріал…
Також плануємо змінити процес висадки рослин, механізувавши його. Якщо все вдасться – детальніше зможемо розповісти про це восени.

«ЯГІДНИК»: Окрім лохини, ваше господарство вирощує саджанці ожини, актинідії, журавлини, жимолості, аґрусу, брусниці. Які з цих культур будуть найактуальнішими в 2019 році?

А.Д.: За нашими спостереженнями, цікавість у фермерів викликає жимолость їстівна. Попит на цю нетрадиційну ягідну культуру зростає, тому обсяги виробництва її саджанців щороку збільшуємо. А ще кілька років тому саджанці жимолості їстівної купували лише інтернет-магазини. Ягоди жимолості дуже корисні, бо в них, крім багатьох цінних мікроелементів та вітамінів, є селен (Se), що відповідає за омолодження організму і дуже рідко зустрічається в природі. На мою думку у жимолості великий потенціал. І треба врахувати, що це одна з перших ягід, яка достигає навесні. Втім, важливо, щоб з’явилися справді хороші промислові сорти жимолості – досить
лежкі і транспортабельні. В цілому, фермери зараз шукають нові, малопопулярні культури, прораховують, на що буде попит.

Наприклад, у 2018 році аграрії закуповували саджанці брусниці і навіть журавлини, щоб засадити кілька пробних гектарів. Тобто фермери починають дедалі більше звертати увагу на малопоширені та нетрадиційні культури: журавлину, брусницю, аґрус і навіть актинідію (до речі, в Україні є вже перша промислова посадка цієї культури). Закладають і плантації ожини, але в дещо менших об’ємах, ніж декілька років тому. Мода на ягоду багато в чому залежить від ціни, але наш ринок досить непередбачуваний, тому важко робити прогнози навіть на 2-3 роки.

ПРОГРАМИ ДЕРЖАВНОЇ КОМПЕНСАЦІЇ СПРАВДІ ПРАЦЮЮТЬ

«ЯГІДНИК»: Які бачите тенденції на ринку саджанців в Україні?

А.Д.: Такої впевненості у завтрашньому дні, як раніше, – вже немає. Прийшов той час, коли клієнт однозначно диктує умови, і за нього потрібно боротися. Наша цьогорічна участь у багатьох профільних виставках, конференціях, семінарах однозначно це продемонструвала. Були випадки, коли на конференціях кількість учасників, котрі представляли свою продукцію, була більшою, ніж кількість відвідувачів. Така ситуація на ринку спонукає до вищої якості саджанців, більшого асортименту, нижчої ціни, кращих умов придбання, що йтиме тільки на користь для кінцевого споживача. Ринок однозначно розвивається, але чи всі господарства витримають конкуренцію?

Також бачу, що нашим ринком активно цікавляться колеги з Польщі, є спроби зайти на нього. На їх користь грає репутація, але суттєвий мінус – ціна їхнього садивного матеріалу: все-таки в Україні собівартість нижча, а якість саджанців вже майже на одному рівні. Польський ринок уже пройшов процес становлення, і тамтешні передові господарства шукають нові ринки збуту.

«ЯГІДНИК»: Чи можуть ваші клієнти отримувати державну компенсацію за придбаний садивний матеріал?

А.Д.: Не тільки можуть, а й отримують! Уже другий рік поспіль наше господарство успішно проходить сертифікацію в Державному центрі сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції. Саджанці тестують на товарні та сортові якості. Все це дає нам право видавати покупцеві весь перелік документів для отримання державної компенсації. У 2018 році цим успішно скористалися наші партнери. Цьогоріч, за прогнозами, програма працюватиме й надалі, тому сподіваємося, що все більше аграріїв матимуть змогу звернутися до неї. До речі, цікаво виглядає питання державної компенсації на будівництво холодильних складських приміщень для охолодження та зберігання ягоди. Якщо ця програма дійсно запрацює, то наше господарство спробує
взяти в ній участь.

«ЯГІДНИК»: Ви повністю відмовилися від вирощування плодових культур?

А.Д.: Наразі – так. Маточники не корчуємо, але надії на попит у плодовому секторі немає. В Україні – перевиробництво яблук, в ЄС нашому фермеру поки що важко знайти своє місце, а на схід дорога закрита. Деякі фермери, щоб почати експортувати яблука в ЄС, змушені корчувати свої сади і саджати заново, але лише певні сорти, з якими можна зайти в європейські супермаркети. Іншого варіанту немає. На жаль, зараз для
нас нема того ринку, на який можна було б легко постачати той об’єм продукції, який у змозі виростити українські виробники. Потрібно шукати все нові й нові підходи.

Нині фермери починають дедалі більше звертати увагу на малопоширені нішеві культури. У господарстві досліджують сорти лохини та інших культур на їх придатність до нашого клімату та врожайність. Всі саджанці «Фруктовий сад» вирощує виключно власними силами. У господарстві є експериментальна ділянка, де випробовують близько двадцяти сортів лохини та ряд інших культур.

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №1 (12) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Оформити переплату чи замовити примірник можна:

• за тел. +38 096 491 66 92, +38 068 513 31 87;

• e-mail nti.sad@gmail.com, sad2017@ukr.net.

З вами зв’яжеться менеджер проекту і оформить замовлення.

Журнал «Ягідник»

Останні статті