Китай – найбільший ринок лохини у світі

 Китай – найбільший ринок лохини у світі

Д-р Станіслав ПЛУТА, проф. Інституту садівництва у Скерневіцах, Польща

У 1983 році Чанчуньський аграрний університет у провінції Цзілінь (північний схід Китаю) виступив із ініціативою імпортувати з США високоякісний садивний матеріал різних сортів і видів чорниці садової. Впродовж багатьох років ці саджанці проходили адаптаційне випробування і оцінювання в різних регіонах Китаю. Згідно з отриманими результатами, в 1999 році професор Лі Ядунг затвердив остаточний перелік цінних сортів лохини, придатних для вирощування в цій країні. Так була заповнена перша сторінка в книзі історії вирощування різних сортів лохини садової у Китаї.

ОБСЯГИ ВИРОБНИЦТВА

За останні десять років виробництво ягід лохини садової у Китаї динамічно розвивалося. За останніми статистичними даними, в 2017 році плантації лохини садової в Китаї займали майже 47 тис. га. Наразі у промислових масштабах цю культуру вирощують у 27 китайських провінціях (карта). Гуйчжоу, Ляонін і Шаньдун були першими регіонами, де з’явилися насадження лохини, і досі залишаються лідерами за площею вирощування (48,3%) та виробництвом ягід (52,2%) у Китаї. Провінція Шаньдун (розташована на східному узбережжі) займає провідне місце в регіоні за кількістю сортів, що тут вирощуються. Останнім часом у двох провінціях – Юньнань (гірська область у південно-західній частині) і Сичуань (середній захід) – виробництво лохини розвивається стрімкими темпами.

У Китаї лохину садову вирощують переважно в природних польових умовах. Офіційні дані, представлені проф. Лі Ядунгом, показують, що в 2017 році загальна площа плантацій становила понад 44,5 тисяч га (95,0%). Виробництво лохини у тунелях за останні 17 років збільшилося з 10 до 1315 га; більшість таких ділянок (бл. 75%) знаходиться в провінції Шаньдун. До того ж постійно зростали об’єми вирощування в теплицях, так званий китайський тип: із близько 0,13 га (у 2001 р.) до 1010 га (у 2017 р.), переважно в двох областях – Ляонін і Шаньдун.

Беззаперечним лідером у вирощуванні цих ягід (близько 30 тис. тонн) є провінція Гуйчжоу (південний Китай). Такі об’єми виробництва однієї китайської провінції перевищують торішній урожай лохини у Польщі.

Продовження та усі статті повністю журналу “Ягідник” №1 (12) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті