Типи і різновиди саджанців суниці – що потрібно знати

 Типи і різновиди саджанців суниці – що потрібно знати

Альберт ЗВЕЖИНСЬКІ, Польща, фірма AGRO WSPARCIE

Садивний матеріал суниці садової поділяється на дві основні групи. Одну з них складають саджанці з відкритою кореневою системою – типу фріго і свіжовикопані саджанці («свіжа розсада»), так звані зелені саджанці.

До другої групи належить контейнерна розсада, наприклад, plug plants, tray plants або mini tray plants. Знання особливостей цих саджанців є важливими при плануванні плантації та прогнозуванні ефекту, якого ми хочемо досягти (час вступу рослин у період максимального плодоношення, спосіб плодоношення), а також з огляду на техніку вирощування і спосіб посадки.

ВАЖЛИВІ МОМЕНТИ НА ЕТАПІ ПОСАДКИ

Якщо для створення плантації ми обираємо саджанці з відкритою кореневою системою, слід звернути увагу на те, як вона розміщена в ґрунті або субстраті під час посадки: необхідно уникнути підгинання, загинання та перекручування коріння. Якщо коренева система не буде знаходитися в ґрунті вертикально, це негативно вплине на ріст і розвиток як безпосередньо коренів, так і самих рослин. Занадто довгу кореневу систему саджанців типу фріго або викопаних можна вкоротити, але не більше, ніж на 30% від її початкової довжини. Інтенсивніша обрізка може погано вплинути на вкорінення рослин після посадки, а в деяких випадках може навіть призвести до їх завмирання.

Слід пам’ятати, що вкорочуючи кореневу систему, ми залишаємо ушкодження, через яке всередину рослини можуть потрапляти патогени (наприклад, Phytophthora cactorum, Verticillium dahliae та інші) або шкідники (зокрема, нематоди). Тому, обрізавши частину кореневої системи, слід відповідно захистити отриману рану від хвороб і шкідників. Ця процедура є шкідливою і для рослини, але в будь-якому разі краще вкоротити і обробити задовгий корінь, аніж підігнути його. Деформовану кореневусистему у ґрунті жодним чином не можна буде «випрямити», тому слід детально інформувати про це працівників, котрі висаджують молоді рослини. Ви повинні контролювати їх роботу і, в разі необхідності, провести інструктаж щодо правильної посадки.

Обираючи контейнерну розсаду, слід дізнатися, в яких температурних умовах і при якій вологості вона повинна зберігатися, якщо немає можливості висадити рослини відразу після покупки, або якщо ми закладаємо велику плантацію, і роботи, пов’язані з посадкою, займають тривалий час.

Слід пам’ятати, що коренева система може пересихати, що впливає на ріст і розвиток рослин на початковому етапі. Тому підтримання оптимальної вологості кореневої системи є ключовим елементом при створенні плантації з контейнерної розсади.

Якщо посадка проводиться вручну, варто безпосередньо перед висадкою кореневої системи в ґрунт або субстрат обережно розправити її руками, уникаючи деформації. Механізована посадка іноді призводить до деформації кореневої системи, особливо під час переміщення через рухомий елемент уздовж нерухомих елементів посадочної машини. Тому незадовго до початку робіт варто застосувати стимулятори росту і розвитку кореневої системи, завдяки чому молоді рослини швидше прийматимуться і вироблятимуть більше кореневих волосків. Для цього можна застосовувати препарати, що містять гумінові кислоти, амінокислоти та інші органічні або ж мінеральні сполуки (наприклад, Humik, H-850 ПО, Goemar Goteo, Rootex та інші).

СВІЖІ, ВИКОПАНІ АБО ЗЕЛЕНІ САДЖАНЦІ (FRESH PLANTS)

Це визначення садивного матеріалу, отриманого з маточників восени та висадженого безпосередньо в ґрунт у вересні або жовтні. Маточні кущі впродовж сезону ростуть у ґрунті. В цей час в них видаляють цвіт, що стимулює ріст вусів. Розетки, що з’являються на вусах, вкорінюються в міжряддях. У Нідерландах, Бельгії або Німеччині іноді вже в кінці липня і серпні викопують саджанці, що після сортування і упаковки мають якнайшвидше потрапити на плантації.

Експерти прогнозують ріст імпорту в Україну свіжої суниці садової у 2019 році

Завдяки дуже ранній їх посадці (максимум до кінця серпня), рослини встигають добре вкоренитися до зими і розвинути сильні крони, що позитивно впливає на їх урожайність
уже на перший рік після посадки. Однак у більшості розплідників, зокрема і в Польщі, свіжі саджанці суниці отримують лише у вересні- жовтні, тоді ж відбувається і закладання плантацій. У цей час викопаний і розсортований за класами якості садивний матеріал надходить до фермерів. Пізно посаджені рослини, як правило, не мають достатньо часу на вкорінення і на зав’язування відповідної кількості корон. Такі кущі на наступний рік здебільшого мають один-два пагони зі цвітом, а деякі, слабші, можуть їх навіть не утворити.

Отримані плоди зазвичай дрібні, поганої якості, на таких плантаціях переважно не проводиться збір ягід. На молодих ділянках навіть рекомендується видалення цвіту та ягід,
що з’являються. Під час вегетаційного періоду рослини слід захищати від агрофагів, додавати добрива, поливати і виконувати належні агротехнічні процедури, оскільки влітку в кронах рослин стимулюється розвиток квіткових пуп’янків. Після зимового спокою, навесні наступного року, ці кущі повинні забезпечити основний урожай. Перевагою свіжих саджанців є відносно низька собівартість, і ще кілька років тому це був основний тип садивного матеріалу для створення плантацій суниці садової.

Недоліком таких саджанців є те, що на відповідний урожай потрібно чекати приблизно 21 місяць від моменту створення плантації. Впродовж цього часу слід подбати про рослини, забезпечуючи їм оптимальні умови для росту і розвитку. Однак часто в цей період не виконуються всі необхідні агротехнічні процедури – через брак часу або з метою зменшення витрат, або за відсутності необхідної кількості робітників. Це негативно впливає на потенційну врожайність. Тому в багатьох господарствах відмовляються від цього типу розсади. Все менше і менше таких рослин виробляють також у професійних розплідниках.

Продовження статті читайте у журналі “Ягідник” №1(12) 2019.

Оформити переплату чи замовити примірник можна:

• за тел. +38 096 491 66 92, +38 068 513 31 87;

• e-mail nti.sad@gmail.com, sad2017@ukr.net.

З вами зв’яжеться менеджер проекту і оформить замовлення.

Журнал «Ягідник»

4 Reviews

kigoxumigivet
1

[url=http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/]Amoxicillin No Prescription[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/">Buy Amoxicillin</a> nyj.dwkz.jagodnik.info.okw.of http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

ejeceso
1

[url=http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/]Amoxicillin 500mg Capsules[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/">Amoxicillin</a> pnq.hdae.jagodnik.info.stx.vb http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

xarutay
1

[url=http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/]Amoxicillin 500mg Capsules[/url] <a href="http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/">Amoxicillin Online</a> ude.sobo.jagodnik.info.gip.dy http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

Написати відгук

Останні статті

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *