Новинки селекції від шотландського інституту

 Новинки селекції від шотландського інституту

Томаш ВЕРНЕР, Польща

Під час організованого 19 липня в Данді (Шотландія) дня відкритих дверей, який проходив під девізом «Фрукти для майбутнього» («Fruit for the Future»), я мав нагоду ознайомитися зі сільськогосподарськими програмами, що реалізуються в Інституті Джеймса Хаттона. Захід було об’єднано із запуском двох демонстраційних тунелів, призначених для вирощування малини, в яких буде проводитися оцінка перспективних клонів цієї культури, порівняно зі стандартами, що використовуються у промислових господарствах. В одному тунелі росте малина, що плодоносить на цьогорічних пагонах, а в іншому – на дворічних. Цікавою обіцяє бути також програма вирощування лохини, що розробляється в цьому центрі вже впродовж декількох років.

МАЛИНА В ТУНЕЛЯХ

Рослини вирощують у горщиках, і такий спосіб культивації вибирає дедалі більше господарств із огляду на захворювання кореневої системи. Крім того, вирощування у горщиках дозволяє керувати терміном дозрівання ягід, а, отже, – ми маємо можливість запропонувати малину в ті періоди, коли на неї є попит.

– Клони, що оцінюватимуться, будуть вирощуватися відповідно до найкращих світових стандартів. Відвідувачі нашого Інституту матимуть змогу побачити, як вони ростуть, завдяки технологіям, що використовуються
вже багато років у найкращих господарствах із вирощування малини, – повідомила Ніккі ДЖЕННІНГС, відповідальна за вирощування малини в Інституті Джеймса Хаттона. Цей експеримент дасть можливість швидше і краще оцінити нові клони, що поступово вводитимуться до наступних етапів селекції, у зв’язку із розширенням її програми.

Як заявила Ніккі Дженнінгс, кадрова проблема на ягідних фермах у Великобританії призводить до того, що одним із головних напрямків сучасної селекції є отримання сортів, що будуть, з одного боку, простими у вирощуванні, а з іншого – дозволятимуть швидкий збір ягід. Розведення малини в Інституті фінансується шотландським урядом, групою розплідників, а також переробними підприємствами, що разом утворюють консорціум під назвою Raspberry Breeding Consortium (RBC). Одним із найвідоміших сортів малини, що в промислових масштабах вирощується у відкритому ґрунті практично в усій Європі та був виведений в цьому інституті, є Глен Ампл. Також відомі
такі комерційні сорти Інституту, як Глен Ді, Глен Еріхт і Глен Файн.

Продовження та усі статті повністю журналу “Ягідник” №1 (12) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті