Ягідне розсадництво в Україні: мільйон із гектара чи боротьба з вітряками…

 Ягідне розсадництво в Україні: мільйон із гектара чи боротьба з вітряками…

Олег БОСИЙ, Керуючий партнер ТОВ ФруТек, Україна

При вирощуванні усіх без винятку сільськогосподарських культур якість садивного матеріалу завжди була ключовим елементом успіху. Тому в більшості країн (включаючи Україну) діяльність підприємств, що пов’язана з вирощуванням насіння та садивного матеріалу, регулюється державою. Таке регулювання галузі передусім спрямоване на захист інтересів виробників – адже при закладанні плантації ягідних культур вартість садивного матеріалу складає від 30-40% (наприклад, для ожини чи чорниці) до 70-80% (для суниці садової) від загального обсягу інвестицій.

ПЕРЕДУМОВИ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ СЕРТИФІКАЦІЇ ТА КОЛІЗІЇ ЗАКОНОДАВСТВА

В Україні виробництво та реалізація насіння і садивного матеріалу регулюється Законом України «Про насіння та садивний матеріал», Законом України «Про охорону прав на сорти рослин» та рядом нормативно-правових актів. Так, відповідно до українського законодавства, підприємство-виробник посадкового матеріалу має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва.

Адміністратором цього реєстру призначено ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» (надалі – центр сертифікації), чинна редакція документу знаходиться на сайті МінАПК, сторінці Департаменту землеробства та технічної політики в АПК, в розділі Реєстри. Щоб потрапити до реєстру, підприємству-кандидату достатньо надіслати на адресу МінАПК заповнену Заяву про включення юридичної особи (фізичної особи-підприємця)до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва. Форма цієї заяви у закритому для редагування (!) форматі знаходиться на сайті центру сертифікації (www.dpcenter.org.ua), проте значно зручніше завантажити цей документ безпосередньо з сайту Верховної Ради (zakon.rada.gov.ua), у зручному для заповнення форматі текстового редактора.

Заява розглядається безоплатно, та рішення про включення або відмову у включенні заявника до Реєстру приймається Мінагрополітики впродовж десяти календарних днів із дня її надходження. Заява містить декларативну
інформацію щодо реквізитів підприємства (чи фізичної особи-підприємця), кількості землі та техніки у користуванні тощо, а також кількості рослин, які планується виростити в розрізі окремих сортів (включаючи реквізити Ліцензії, що надає право виробнику вирощувати той чи інший сорт).

Стаття повністю, а також всі статті журналу “Ягодник” №4 (10) 2018 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті